Üye Girişi
Beni Hatırla
Üye ol! Şifremi unuttum!
  Haber   Oyun Galerileri   e-Spor   Teknoloji   Sinema/TV   Forum
 
   
Youtube içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
   
Google+ içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
 
 
Youtube içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
 
Google+ içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
blog

Merlin'in Kazanı > Blog > Merlin'in Kazanı

70 alan bir oyun "ÇÖP" müdür? - Blog

Puan karmaşası üzerine...

Ersin Kılıç - 16.03.2017 13:34
Ersin Kılıç - 16.03.2017 14:33
Oyun dünyasında tabir-i caiz ise son dönemlerde, hatta biraz daha geniş kapsamlı alacak olursak 4-5 yıldır inanılmaz bir puan karmaşası yaşanıyor. Hemen hemen tüm incelemelerde gerek yurt içi gerekse de yurt dışı puanlamalarında, büyük tartışmalar döndüğünü görüyoruz. Nitekim bunun örneklerini hemen hemen tüm inceleme içeriklerinde görmek, yakalamak mümkün. Peki işleyiş bu hale nasıl geldi ve bu durumun ana sebepleri, değişkenleri neler? Uzun süredir aklımda olan ve siz okuyucularımızla da tartışmak, fikir alışverişi yapmak istediğimiz bu konu hakkında birşeyler karalamak istedim.

Öncelikle bu konuda da illa ki farklı görüşe sahip okuyucular çıkabilir ama hem bazı genç arkadaşlar hem de eski, kızmazlarsa dinazor diye tabir edebileceğim oyuncular bu konuda beni daha iyi anlayacaktır. Çünkü günümüz oyun puanlamalarına baktığımızda çoğu oyun sever 80 altı olan bir oyuna çöp gözüyle bakıyor. Artık oyun puanlamaları en kötü ihtimalle 70, hatta 80 tabanından başlar oldu. Dediğim gibi bir oyun bırakın 70'i, 80 civarı bir puan aldığında bile "çöp" olarak damgalanabiliyor.Şimdi burada bir parantez açıp eski puanlamalara bakalım, hatta Playstation 1, 2 ve daha eski dönemlere kadar gidelim. Dijitalleşmenin bu kadar yaygın olmadığı o dönemlerde puanlamalara genelde dergilerden bakar, takip ederdik. O dönemden hatta çok daha öncesinden, biraz önce bahsettiğim döneme kadar olan zaman zarfında 70 alan bir oyun türüne göre çok iyi olarak lanse edilirdi. 50 ya da 60 altı yine bazı oyun severleri oyalasa da genelde eleştirilerin yoğun olduğu oyunlara verilirdi. Kısacası 70 alan bir oyunu ayıla bayıla oynar ve gayet iyi puanlar aldığını düşünürdük. 80 alan oyun bize unutulmaz saatler vaat ederken 90 ya da üstü alan oyunlar ise "başyapıt" kategorisine girer, yılda ancak 1-2 oyun bu puanları alabilir ve adeta salyalarımızı akıtırdı. Peki ne oldu da o zamandan bu zamana geldik?

Öncelikle dijitalleşmenin ve çabuk tüketimin getirmiş olduğu bir etkenden bahsetmek istiyorum. Eskiden çok zor ulaştığımız ve günlerimizi, haftalarımızı gömdüğümüz oyunlar artık bir tık uzağımızda. Eskiden ortalama ya da iyi bir puan alan oyuna zaten zor ulaştığımız için o oyunun hakkını sonuna kadar veriyorduk. Şimdi bir oyundan sıkıldığımızda diğerine geçmek çok daha kolay bir hale geldi. Bu nedenle oyunların hakkını tam olarak verdiğimizi düşünmüyorum.


"Metal Gear Solid başyapıt olarak listelenebilecek oyunlardan sadece birisi"

Çabuk ulaşılabilirlik ile bağdaşık olduğunu düşündüğüm bir diğer etki ise korsan kullanım. Zaten bedava olarak ve çok hızlı bir şekilde ulaşılan oyunlar, sadece birkaç saat bile eğlendirse, o eğlenceye bedava ulaşıldığı için yüksek puan beklentisine giriliyor. Halbuki eleştirilen ya da normal olan bir yapıma 60$ - 30$ - 20$ vs verdiğinizde, daha doğrusu orjinal olarak aldığınızda paranızın hakkını doğal olarak vermesini bekliyorsunuz. Bu gibi durumlarda oyun sizi çok çabuk sıkıyor ise zaten o oyunun eleştirilen noktalarına da otomatik olarak katılmaya başlıyorsunuz ki doğru olan da budur. Kısacası 30 dolarlık bir oyun sizi birkaç saat bile oyalayamıyor ve eğlendiremiyorsa o oyuna kimse para vermez.
yorumlar (60)
MK Okuru
 
 
 
Seviye: 1
Gondolierz, 18.03.2017 14:54 (+3)
gerçek kalite asla ucuza yapılmaz ve alınmaz gençler. bunu sakın unutmayın...
MK Okuru, 23.03.2017 23:16 (0)
Seviye: 1
Hickey, 23.03.2017 03:36 (0)
Bir oyunda 300 kişinin emeği geçiyorsa ve yapılan oyun düşük puan alıp çöp denilebiliyorsa, bravo valla, o kadar insanın emeği geçiyor ve onca emeği görmezden gelip nasıl çöp diyebilenler var hayret!
MK Okuru, 16.03.2017 14:45 (+1)
Bence gamespot bu işi çözmüş kaç saat oynadığını yazmaları bile extra ben bazen merlindekilerin 2-3 saat oynayıp oyunu değerlendirdiğini düşünüyorum yazdıklarından dolayı.

-------------------------------------

Bak bu güzel bir fikir mesela, yeni tasarımda bu tarz bir eklenti koyabiliriz direk olarak.
MK Okuru, 16.03.2017 23:19 (0)
Sizin Homefront 2 oyunu değerlendirmenizi inceledim.Şuan oyunu oynuyorumda,eğer oyunu baştan aşağı yeniden yapmadılarsa gerçekten hislerinizi karıştıeıyorsunuz bu işe yada bu işi yapan(inceleme) insanlarla ortak bi ağızda konuşmaya calısıyorsunuz.

Denemeyen arkadaşlara şiddetle tavsiye ediyorum
Seviye: 1
Phoenixboy, 17.03.2017 18:05 (-4)
Seviye: 1
ysmero, 17.03.2017 15:28 (-3)


Merlin'in Kazanı, Radore'de barındırılmaktadır.


YASAL UYARI!: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya makale/metinlerin tüm hakları Merlin'in Kazanı'na aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbir içerik önceden özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu makale/metin veya yazılar sadece Merlin'in Kazanı tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak iletilebilir ve/veya bunlardan alıntı yapılabilir.