Üye Girişi
Beni Hatırla
Üye ol! Şifremi unuttum!
  Haber   Oyun Galerileri   e-Spor   Teknoloji   Sinema/TV   Forum
 
   
Youtube içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
   
Google+ içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
 
 
Youtube içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
 
Google+ içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
▲ Reklamı Kapat ▲

teknoloji

Merlin'in Kazanı > Teknoloji > İnternet

AKBANK, siber saldırı sonucu 4 milyon dolar kaybetti

Resmi olarak açıklandı

Onur Güner - 16.12.2016 18:11
Onur Güner - 16.12.2016 18:11
Ülkemizde bir hayli prestijli adı tanınmış bir banka olan AKBANK, Kamuoyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yaptığı resmş açıklamada, 8 Aralık 2016 Perşembe günü çok büyük siber saldırı yediğini söyledi. Türk bankalarına yapılmış en büyük siber saldırı olarak kayda geçen saldırı ise AKBANK'a tam olarak 4 milyon dolardan biraz daha fazla bir para kaybettirmiş. Ancak yapılan açıklamaya göre bu durum bankanın müşterilerini veya bankanın genel maddi durumunu hiçbir şekilde etkilemeyecek. Çünkü söylenene göre bankada hesabı olan müşterilerin hesapları Bankers Blanket Bond sigortasıyla zaten korunuyormuş. Ayrıca verilen maddi zarar da bankayı etkilemeyecekmiş. Çünkü saldırıyı gerçekleştiren hackerlar, AKBANK'a kredi sağlayan küresel para transfer sistemi SWIFT'e yapmışlar. Belçika merkezli trilyonlarca doların fon sistemini oluşturan SWIFT, o kadar büyük saldırıya maruz kalmız ki, hackerların AKBANK'a kayıtlı 4 milyon dolar'ı kendi hesaplarına geçirmelerine engel olmamış.İşte AKBANK tarafından KAP'a yapılan resmi açıklama şöyle;

''Bankamızın yurtdışı para transferleri ile alakalı bilgisayar sistemlerimize bir siber saldırıda bulunulmuştur. Müşterilerimiz merak etmesin ki, bankamız gerekli önlemleri titizlikle almış ve tüm sistemlerimiz sorunsuzca çalışmaya devam etmektedir. Bu ya da herhangi bir konuda müşterilerimize herhangi bir şekilde olumsuzluk, kayıp veya güvenlik sorunu bulunmamaktadır. Ayrıca bu durumun bankamızın genel maddi tablosuna herhangi bir etkisi olmayacaktır. Olası zarar, bankamızı koruyan sigorta şirketi Bankers Blanket Bond sigortası kapsamındadır.''

Umarız bunun benzeri olaylar tekrar yaşanmaz.
yorumlar (17)
MK Okuru
 
 
 
Seviye: 1
Ghost86, 16.12.2016 20:34 (+2)
Özel bankaların başına gelen hiçbir şeye üzülmüyorum, hepsi kan emici sülük sürüsü.
Seviye: 2
Talisca, 17.12.2016 14:35 (0)
insanlık için büyük bankalar için küçük miktar. Hatta ne bankası Sabri'nin 2 yılda yapabildiği tek isabetli orta başına aldığı ücret..
Seviye: 2
Silmak, 17.12.2016 03:59 (0)
hesap işletim ücreti, havale-eft, kart kullanım aidatı falan hepsini bir kaç kuruş artırırlar, sıradan vatandaş fark etmez ama 2-3 aya zararlarını çıkartırlar. adamlar için çok çok ufak paralar bunlar, asıl önemli olan yapanların yakalanması.
MK Okuru, 17.12.2016 10:57 (0)
daha bu ay 100 tl kredi kartı aidatı aldılar.oh olsun.iyi olmuş.

Merlin'in Kazanı, Radore'de barındırılmaktadır.


YASAL UYARI!: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya makale/metinlerin tüm hakları Merlin'in Kazanı'na aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbir içerik önceden özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu makale/metin veya yazılar sadece Merlin'in Kazanı tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak iletilebilir ve/veya bunlardan alıntı yapılabilir.