Üye Girişi
Beni Hatırla
Üye ol! Şifremi unuttum!
  Haber   Oyun Galerileri   e-Spor   Teknoloji   Sinema/TV   Forum
 
   
Youtube içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
   
Google+ içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
 
 
Youtube içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
 
Google+ içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
▲ Reklamı Kapat ▲

teknoloji

Merlin'in Kazanı > Teknoloji > AMD

AMD Ryzen işlemcilerini tanıttı

Odak noktası performans

Ersin Kılıç - 14.12.2016 12:56
Ersin Kılıç - 14.12.2016 12:55
AMD dün gece düzenlediği etkinlikte Zen çekirdek mimarisi temel alınarak geliştirilen yeni yüksek performanslı masaüstü işlemcisinin ön gösterimini gerçekleştirdi. Çekirdeklerin isminden ve AMD’nin yüksek performanslı CPU’ları yeni ufuklara taşıma odağından yola çıkılarak “Ryzen” olarak adlandırılan bu işlemciler, Zen tabanlı masaüstü ve dizüstü işlemci ürün ailelerinde kullanılacak.

AMD ayrıca AMD Ryzen işlemcisi içine yerleştirilen bir dizi duyu, uyum sağlama ve öğrenme teknolojilerinden oluşan SenseMI teknolojisini duyurdu. SenseMI teknolojisi oyuncu ve bilgisayar tutkunlarının zorlayıcı ihtiyaçlarını karşılamak için mimari, platform, verimlilik ve bilgi işlem konularındaki gelişmeleri bir arada sunuyor.AMD’nin saat başıi %40’dan fazla performans artışını sağlayan ana faktörlerden biri olan AMD SenseMI teknolojisi 5 bileşenden oluşuyor:

    Pure Power – mili volt ve mili vata kadar doğruluk sağlayan 100 tümleşik sensör, optimum voltaj ve saat frekansı sağlayan tek ısı derecesi ve minimum enerji tüketimi sunan işletim modu.

    Precision Boost – Yerleşik sensörleri izleyen akıllı mantık saat hızlarını bir saniyede bin defaya kadar 25Mhz’lik kademelerle optimize ediyor.

    Extended Frequency Range (XFR) – Sistem soğutma kapasitesi artışı hissettiğinde XFR performansı arttırmak için Precision Boost frekansını yükseltiyor.

    Neural Net Prediction – Bir uygulamanın geçmiş hareketlerine göre gelecekteki kullanacağı yolu öngören bir yapay zeka sinir ağı.

    Smart Prefetch – Bir uygulamanın ihtiyaçlarını anlayan ve veriyi önceden hazırlayan, yazılım davranışını takip eden karmaşık bir öğrenme algoritması.AMD, “New Horizon” etkinliğinde 8 çekirdek, 16 izlekli 3.4 GHz AMD Ryzen masaüstü işlemcisini daha önce görülmemiş demolar ile tanıttı. Ryzen’in dijital içerik üreticileri, VR öncüleri, oyun ve teknoloji tutkunları için barındırdığı yeni özelliklerin sergilendiği demoların bazıları şöyle:

    Yakın gelecekte pazara sunulacak Vega GPU’nun ilk demosu Ryzen ile beraber 4K çözünürlükte akıcı ve yüksek FPS değerleriyle Star Wars© Battlefront™ – Rogue One oynatılarak gerçekleştirildi.

    Blender ve Handbrake temelli görüntü işleme ve video kod çevrimi demoları yeni CPU’nun bir çok karmaşık ve yaratıcı görevde Intel Core i7 6900K işlemcisine yetiştiğini veya geçtiğini gösterdi. 140 vatlık TDP değerine sahip Core i7 6900K stok hız ve boost ile çalışırken 95 vat TDP değerli Ryzen işlemcisi boost olmadan 3.4 Ghz hızında çalıştırılarak işlemcinin vat başına performans verimliliğine dikkat çekildi.

    3.4 GHz frekans hızına sahip Ryzen her iki CPU’da da Nvidia Titan X GPU ile çalıştırılarak 4K çözünürlükte Battlefield 1 demosu gerçekleştirildi. Ryzen Core i7 6900K’yı FPS bazında geçti.

AMD Ryzen masaüstü işlemcilerinin 2017 yılının ilk çeyreğinde, dizüstü bilgisayar işlemcilerinin ise 2017 yılının ikinci yarısında dünya genelinde pazara sunulması bekleniyor.

Basın Bülteni
yorumlar (9)
MK Okuru
 
 
 
MK Okuru, 14.12.2016 15:32 (0)
Varsa yoksa intel diyordu bazıları hani AMD inteli geçemezdi veya aynı performansı bile veremezdi hani nerede o intelciler? Bizde yıllarca intel kullandık ama yiğidi öldür hakkını yeme demişler AMD'de vizyon var arkadaşlar ileri görüşlü bir şirket zaten 8 çekirdekli işlemciyi de bundan çıkardılar.
MK Okuru, 14.12.2016 22:36 (0)
hele bi çıksın titanxp sli r9 490 cf ile test edilsin o zaman anlaşılır ne olduğu şimdilik güzel görünüyor
MK Okuru, 14.12.2016 16:50 (0)
fx 6300 işlemcisini kullanıyorum hala ve oyunlarda şimdiye kadar sorun yaşadım (battlefield 1 hariç :) bazı haritaların bazı yerlerinde fps dususleri çok oluyor) kaç yıllık işlemci hala oyunlara yetiyo HER ZAMAN AMD
Seviye: 1
Spider_hip, 14.12.2016 14:30 (0)
Ha şöyle AMD'den işlemci konusunda da şöyle etkili ataklar bekliyorum. Aksi taktirde pazarı domine eden Intel dilediği gibi at koşturmaya devam edip, bize %5-%10 gibi komik performans artışları ile yeni nesil işlemciler sunmaya devam edecek.
MK Okuru, 14.12.2016 13:19 (0)
yapmayaydı daha iyiydi ulan insan bi msi afterbuner açar fps sayacı var dedi bf1 kimse bir şey göremedi çette iyi küfür yediler saydam koydular heralde sinematik etki için ayrıca 6700k nın stream yaparken takılma yapmasını aklım almıyor arkadaş neyse çıkınca belli olacak herşey

Merlin'in Kazanı, Radore'de barındırılmaktadır.


YASAL UYARI!: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya makale/metinlerin tüm hakları Merlin'in Kazanı'na aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbir içerik önceden özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu makale/metin veya yazılar sadece Merlin'in Kazanı tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak iletilebilir ve/veya bunlardan alıntı yapılabilir.