Üye Girişi
Beni Hatırla
Üye ol! Şifremi unuttum!
  Haber   Oyun Galerileri   e-Spor   Teknoloji   Sinema/TV   Forum
 
   
Youtube içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
   
Google+ içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
 
 
Youtube içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
 
Google+ içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
ön İnceleme

Merlin'in Kazanı > Ön İnceleme > Aion

Aion - Ön İnceleme

Çocukluğunuzda uçabilmek isteyenlerden miydiniz?

Başar Özcan - 03.06.2010 12:31
Başar Özcan - 07.04.2009
Günümüz Asya’sındaki MMORPG piyasasını fark etmemiş olan kimse yoktur sanırım. Günden güne büyüyen bu piyasa için binlerce oyun yapıldı ve bir o kadarı da önümüzdeki dönemlerde yapılacak. “Peki neden Asya’da MMORPG kültürü bu kadar yaygın?” diye sorarsanız, cevabım şöyle olacaktır; uygun ücrete çok hızlı İnternet’i bizden çok önce hizmet olarak alan Asyalılar, Lineage 1 ve Lineage 2 gibi o kültürün oyunlarıyla da erken tanışma şansına sahip oldular. Böylece Asyalı yapımcılar geleceğin temellerini MMORPG üzerine attılar.
Yazımıza konuk olan Aion: The Tower of Eternity henüz “Halka Açık Beta” aşamasında bulunan ve Guild Wars, Tabula Rasa gibi oyunlardan tanıdığımız NCsoft tarafından geliştiriliyor. Kore’nin Seul şehrinde özel bir stüdyosu bulunan NCsoft yükselen Asya pazarını fark ettikten sonra buradaki yatırımlarını arttırdı. 2006 yılında duyurusu yapılan Aion, 2008 yılının Kasım ayında Kore’de testlere başladı. Aralık’ta ise Çin için “Kapalı Beta” dönemi başladı. Henüz Avrupa için Beta testlerine başlanamayan yapımın yaz aylarında teste başlaması bekleniyor.

Aion’a ihanet

Yapım konusu ile dikkatleri üzerine çekiyor. Aion ismindeki tanrı Atreia adında bir dünyanın yaratıcısıdır. Burayı yaratırken onun isteklerini yapmak üzere kendine özel bir melek ırkı yaratıyor ve bunları sınırsız güç ile donatıyor. Balaur adı verilen bu ırk bir süre sonra Aion’un isteklerine karşı çıkıyor ve Atreia’yı yok etmek için seferberlik yapıyorlar. Bunu gören Aion, 12 Empyrean Lord’u sadakat duygusu ile birlikte yaratıyor ve insanların yaşadığı bölgeleri koruması için görevlendiriyor. Bu ırk görevini uzun bir süre boyunca yerine getiriyor. Savaşın sonlanamayacağını fark eden beş Lord ve bu ırk arasından seçilmiş olan kulenin koruyucusu, artık barış yapmanın zamanı geldiğini savunarak, Balaur’ları gezegenin sembolü olan kuleye kabul ediyorlar. Bunu fırsat bilen Balaur’lar kontrolü ele geçiriyor ve bu kuleyi yıkarak gezegenin iki kutba ayrılmasını sağlıyorlar. Aydınlık tarafta Elyos isimli ırk, karanlık tarafta ise Asmodians isimli ırk yaşamaya başlıyor. Biz de oyunda tarafımızı seçerek bu savaşta yer edinmeye çalışıyoruz.

"CryEngine ile hazırlanan yapımda karakter modellemeleri ve genel olarak grafikler oldukça kaliteli duruyor."

Oyunda oynanabilen iki ırk bulunuyor. Elyos ve Asmodians isimli ırklar yaşadıkları ortama göre görünüşlere sahip olacaklar. Aydınlık ve iyilik dolu tarafta yaşayanlar insani özelliklerini korurken, karanlık tarafta yaşayanlar daha vahşi bir ırk olacak. Ayrıca Balaur’lar bu dünyaya hükmettiği için oyunda sık sık karşımıza çıkacaklar. Özellikle savaşlarda Balaur’ların iki tarafa farklı etkileri olacak, fakat bu ırk oyuncular tarafından oynanamayacak.

Sınıflar

Aion’da dört sınıf yer alıyor. Karakterimizi istediğimiz sınıfta geliştirebilme şansımız var. Bir ırkın belli bir sınıfı oynama gibi bir zorunluluğu bulunmuyor. Bu yüzden savaşlarda büyük bir denge söz konusu. Her sınıf içinde iki tane de alt sınıf var. Sınıflar şöyle:

Warrior: Gladyatör ve Templer adından iki alt sınıfa ayrılıyor. Gladyatörler yakın dövüşte büyük hasarlar verebilirken, Templer sınıfı çok yüksek hasarlara dayanabilen bir sınıf olarak görünüyor. Templer’a kısaca tank sınıfı diyebiliriz.

Scout: Ranger ve Assassin olarak alt sınıfları var. Ranger, diğer oyunlardan da bildiğimiz üzere yay kullanan sınıfı oluşturuyor. Bu sınıf uzaktan dövüşte çok yetenekli. Assassin ise gizli hareket özelliğine sahip suikastçı sınıfı. Gizli yürüyüp rakibine yaklaşarak büyük hasar verebiliyor, fakat savunması yok denecek kadar az.

Mage: Alt sınıfları Spiritmaster ve Sorcerer. Spiritmaster yaratık canlandıran bir sınıf. Yarattığı canlıları kullanarak savaşıyor. Kendi başına savaşma yetisi yok. Sorcerer ise uzak mesafeden etkili büyüleri olan ve yüksek hasar veren kara büyücü.
yorumlar (11)
MK Okuru
 
 
 
Seviye: 1
erza_scarlet, 19.12.2012 16:10 (0)
Şu an indiriyorum bedava versiyonu çıkmış oyunun. Yalnız 30GB
Harddisk alanı istediğini de söylemeliyim. Fakat inanılmaz
şeyler bekliyorum. Umarım 30GB'lık bekleme süresine değer.
MK Okuru, 16.06.2011 23:43 (0)
oyun 14 gb çok yüksek nedeni ise oyunun grafikleri değil
oyunda hikayesi geçen dünya şehirler işte questler fln sorna
ne bileyim oynanış skillerin göz kamaştırıcı olması vede o
kadar haraketli olması sınıf çokluluğu ırk az değil 7 adet
ırk var 2 sini playerler 5 ini server yönetiyor benden
bukadar.
MK Okuru, 14.04.2009 14:08 (0)
yorum yapmadan önce bunları bilmenizde fayda var 1.bu oyun 2005 gelistirilmeye baslandı 2006 da duyuruldu halende gelistiriliyor.anlıyacagıbız bastan savma degil
2:ncsoft gibi bir dev tarafından gelistiriliyor mmorpg dedimmi ilk 5 teki sirketlerden birisidir
3:sirket olarak aion u gelistirmek icin harcanan para bir sirket yöneticisi rakamı söylemekte zorlanıyorum diyor ama tam rakam sır gibi saklanıyor ( bir sebebi vardır her halde)
aion bos bir oyun degil para verecekseniz sonuna kadar o parayı hakedecektir bundan emin olun.. aciz ane betasını oynamıs biri olarak söylüyorum belki wow u deviremiyecek ama 2 sırayıda kimseye vermeyecek..
MK Okuru, 04.12.2009 15:37 (0)
bu oyunun diğer oyunlardan en büyük artısı grafik ve uçmak birde havada savaşmak şahsen 1 yıl önce haberim olmuştu gu oyundan trailerlerini izlediğimde ağzımın suyu akmıştı sonra ücretli oldugunu felan duydum fazla raştırmadım ama ücretsiz olursa şahsen ilk başta ben varım oynayacak
MK Okuru, 04.10.2009 20:56 (0)
Koreliler işini bilir bari bedavasıda olsada bizde oynasak, oyun sanki cabal+lineage+9drangons karışımı bişey gibi olmuş
MK Okuru, 04.10.2009 11:45 (0)
sınıflar az ve özgün değiller.ırklar da az.oyun dünyası da yeterince büyük değilse kısa zamanda bayar oyuncuyu.
MK Okuru, 04.08.2009 02:09 (0)
oyun ilk cryengine ile geliyor. yani farcry ın motoru ile. grafiksel olarak öyle abartı bir durum yok ama diğer yönleriyle gerçekten çok sağlam bir online oyun geliyor diyebiliriz. şu wow u piyasadan silebilecek bi oyunun hasretiyle yanıp tutuşan kitlelerin (bende dahilim buna) ilacı olabilir belkide.


Merlin'in Kazanı, Radore'de barındırılmaktadır.


YASAL UYARI!: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya makale/metinlerin tüm hakları Merlin'in Kazanı'na aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbir içerik önceden özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu makale/metin veya yazılar sadece Merlin'in Kazanı tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak iletilebilir ve/veya bunlardan alıntı yapılabilir.