Üye Girişi
Beni Hatırla
Üye ol! Şifremi unuttum!
  Haber   Oyun Galerileri   e-Spor   Teknoloji   Sinema/TV   Forum
 
   
Youtube içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
   
Google+ içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
 
 
Youtube içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
 
Google+ içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
blog

Merlin'in Kazanı > Blog > Alien: Covenant

Alien Covenant fragmanını neden beğenmedik? - Blog

Kurtar bizi Ripley!

Ersin Kılıç - 26.12.2016 10:20
Ersin Kılıç - 26.12.2016 10:20
Bildiğiniz gibi Alien Covenant'ın çekimleri bir süre önce tamamlandı ve filmin "Kaç" gibi net bir mesaj içerip bizi heyecanlandıran posterinden sonra haftasonu ilk fragmanıylka da karşılaştık. Yazıya başlamadan önce Alien serisini oldukça sevdiğimi de dile getirmem lazım. Özellikle serinin ilk filmlerini tekrar tekrar izlemişimdir.

Prometheus ile ilgili düşüncelerimi seri ile ilgili yapmış olduğum bazı haberlerde dile getirmiştim. Filmin özellikle bazı klişe sahnelerini beğenmesem de beğendiğim yönleri oldukça fazlaydı. Özellikle Mühendis kavramının bu kadar net olarak verilmesini ve genel olarak o işleyişi beğenmiştim. Tabi yeni filmi daha ilk fragmanından gömmek doğru olmaz ama eksikleri ya da beğenmediğim noktaları belirtmeden de geçmek istemiyorum. Önce bir fragmanı hep birlikte izleyelim;Fragman aslında etkileyici bir şekilde açılış yapıyor. Daha ilk sahne filmin yetişkin damgası ile karşımıza çıkacağını müjdelemiş. Kapana kısılan bir karakter, arkasında yaşanan o vahşi durum tam da Ridley Scott'tan bekleyeceğimiz gibi. Ayrıca David rolü ile karşımıza çıkacak olan Michael Fassbender filmin gizemli kısmını da sırtlayacağa benziyor.

Fakat fragman ilerledikçe içimde oluşmaya başlayan o "ergen korku filmi" havasını bir türlü atamadım. Yeni bir ekip (ya da kurbanlar mı desek?) ve keşfedilmeyi bekleyen yeni bir bölgeyi karşımıza çıkaracak olan filmde şu kulaktan giren mikroorganizma sahnesi etkileyici duruyor ama Prometheus'ta zaten bir benzerini izlememiş miydik?

Aksiyon sahneleri de dikkat çeken filmde yine benzerini sıkça gördüğümüz merak unsuru kendini göstermiş. 80'li yılların kült dediğimiz filmlerinde bu işleyişi görmek ya da tekrar tekrar izlemek bir eksiklik yaratmıyor ama özellikle aynı serinin devamı olarak giden ve günümüzde de karşımıza çıkan filmlerdeki bu klişe sahneleri açıkçası biraz yadırgamaya başladığımı da itiraf etmem gerekiyor. Evet, yumurtanın açılış sahnesinden bahsediyorum. Her ne kadar Facehugger tasarımına bayılsam da ilk kez karşılaştığı bir yaşam formuna parmak atan bilim adamlarını bir kez daha göreceğe benziyoruz. Hatırlarsanız Prometheus'ta da ufak tatlı bir solucan sanıp parmakladıkları Hammerpade'ın yaptıklarını ve sonuçlarını hepimiz biliyoruz.Fragmanın belki de beni en çok kızdıran ya da "ergen korku filmi" dememe sebep olan sahnesi ise sona saklanmış. Duşta işi pişiren karakterlerimiz Alien'in yüzünü göstermesi ile birlikte tabi ki kana bulanıyor. Burada bacaktan yukarı doğru süzülen kuyruk (muhtemelen) sahnesini saymıyorum bile. Açıkçası bu tarz filmlerin gişe düşüncesi ile biraz yontulduğunu kabul etmek gerekiyor. Çünkü Alien Covenant şu hali ile nedense ormanda kulübeye giden gençler temasında bir film izlenimi yarattı bende. Prometheus'ta yapılan hatalar kendini tekrar ettirecekmiş gibi hissettiriyor.

Tabi fragmanın beğendiğim noktaları da var ama bu yazıda sadece bazı endişelerimi ya da hayal kırıklıklarımı dile getirmek istedim. Siz ne düşünüyorsunuz? Filmin bu ilk fragmanı sizi tatmin etti mi?
yorumlar (39)
MK Okuru
 
 
 
MK Okuru, 28.12.2016 17:40 (0)
bi de fragmanda dikkatten kaçmaması gerekenler var ,
yumurta varsa kraliçe olmalı , kraliçe olması için Elizabethin ölmesi gerekiyor ama Prometheusta gemi temiz izlenimi vermişlerdi..
ayrıca bi karede kafası kapalı pelerinli falan gibi bi tip görünüyo mühendis olabilir...

merak ettirdi açıkçası...
MK Okuru, 28.12.2016 10:11 (0)
Covenantın olayı; Prometheusun sonunda Davidin kafasıyla birlikte mühendislerin gemisine binip giden Elizabethin sinyalini izleyip vardığı gezegene(hedef bu gezegen miydi yoksa acil iniş mi filmde görcez) giden ekipbin başından geçen durumlar gibi görünüyor;
ama neden Covenant merak ettim açıkçası?
MK Okuru, 27.12.2016 19:00 (0)
Alien:Covenant'ı sabırsızlıkla bekliyordum lakin fragman beklentilerimin altında kaldı diyebilirim. Prometheus un sonunda uzay gemisi ile mühendislerin yaşadığı dünyaya gideceklerdi.Fragmanını izleyince bambaşka bir film olduğunu gördüm. Yeni mürettebat ve Alien ile mücadeleleri başka bir şey yok.
MK Okuru, 26.12.2016 12:12 (0)
Arkadaşlar isteyen beğenir istemeyen beğenmez kimse sizin beğendiğinizi beğenmek zorunda da değil.Ersin bey burada fragmanı yeterli bulmadığını bahsetti hepiniz yok alien filmi beğenilmez mi yok prometheus mu kötüymüş.Bu arada Prometheus tek başına kötü bir film.sen seriden dolayı toz kondurmuyorsun
MK Okuru, 27.12.2016 01:54 (0)
artık bu saçma sapan yeniden çevrim filmleri bırakmaları lazım olmuyor işte. hiçbir şey eskisi gibi olamaz...
MK Okuru, 27.12.2016 01:34 (0)
Açıkçası Ridley amcadan Prometheus'un devamını anlatan bir film bekliyordum. Ben mühendislerin amacını ve asıl dünyalarını merak ederken, yine tutup bir alyenle birlikte bizi uzay gemisinin içine hapsetti.


Merlin'in Kazanı, Radore'de barındırılmaktadır.


YASAL UYARI!: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya makale/metinlerin tüm hakları Merlin'in Kazanı'na aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbir içerik önceden özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu makale/metin veya yazılar sadece Merlin'in Kazanı tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak iletilebilir ve/veya bunlardan alıntı yapılabilir.