Ana Sayfa   PC   PS3   PS4   X360   Wii   iOS   PSP   PS Vita   DS   3DS   Röportaj   Teknoloji   Makale   Anket       MK TV      
 

Assassin's Creed 4: Black Flag - PS4 > İnceleme

Murat Halilbeyoğlu - 13.01.2014 15:08:00

Assassin's Creed 4: Black Flag (PS4 İnceleme)

Hmm, şimdi anladım! Karayiplermiş burası!

Assassin’s Creed IV: Black Flag, Playstation 4’ün çıkış oyunlarından birisi sayılır nitekim Ubisoft her zamanki kurnazlığını yaparak oyunu yeni platform için de hiç bekletmeden çıkarttı.

AC IV ile ilk defa Gamescom fuarında karşılaşmıştım. Nitekim bu aynı zamanda hayatımda ilk defa dünya gözü ile bir Playstation 4 gördüğüm ve oyununu oynadığım andı. Bunu zaten sizlere AC IV’ün PS3 incelemesinde de belirtmiştim.

BU yüzden oyunu esas anlamı ile incelediğimde büyük bir hayal kırıklığına uğramıştım. Ubisoft bilerek mi yaptı yoksa Sony özellikle arada çok fark mı olsun istedi yoksa gerçekten PS3 ve PS4 arasında bu derece fark mı var bilmiyorum ancak iki aynı oyun iki farklı platformda tamamen “zıt ikizler” mantığı ile geliştirmişler.Bu yazıda oyunun içerik yönünde çok bahsetmeyeceğim için oldukça kısa bir yazı olacak. Nitekim bunların hepsinden Assassin’s Creed IV: Black Flag PS3 incelemesinde bahsetmiştim. Burada sadece aynı oyunun PS3 ile PS4 arasındaki farkını anlatacağım ki o da zaten sadece grafik anlamında.
Yeni nesil konsolların mimarisinin PC mantığı ile oluşturulmasındaki en güzel yan artık bir miktar AA’nın da konsol dünyasına giriş yapmış olması. Belki PC kullanıcıları (ki bir tanesi de benim) oyunlar arasında yıllarca gidip gelmekten AA’sızlığın ne olduğunu unutmuş olabilir fakat konsol kullanıcıları için gerçekten oldukça hassas bir durum olmuş. Keskinliğin artması ve objelerin buna göre daha da netleşmesi konsolda kendi başına çığır açan bir olay olarak bile görülebilir. Bunu Killzone, Knack gibi PS4’ün Sony tabanlı çıkış oyunlarında farkedemezsiniz çünkü onları kıyaslayacağınız eski bir versiyonları yoktur. Oysa Black Flag ile bu fark gün gibi açığa çıkıyor.
Keskinliğin arttırılması yanında oyundaki diğer görsel efektler de güçlenince adeta bir görsel şölene kavuşuyorsunuz. Özellikle ışıklandırmalar bu konuda başı çekiyor.

Konusu ve teması itibari ile Black Flag resnk skalası oldukça geniş ve ışıklandırması çok aam çok öenmli bir oyun. Karayipler bol güneşli, bol sulu ve oldukça renkli bir doğaya sahip olduğu için her rengin detayının en üst seviyede olmasa da belli bir noktaya kadar yükseltilmesi lazım ki karma karşık ormanda farklı bitkileri görme imkanımız olsun ya da adadaki bir mağaradan çıktığımızda yüzümüze vuran güneş ışınlarını hissedebilelim.Örneğin AC 3’te bu özelliklerin o kadar da önemi yoktu çünkü olayların geçtiği yer genelde şehir ya da fazla çeşitliliği olmayan bitki örtüsüne sahip ormanlar oluyordu. Üstelik oyunun belli bir bölümü kar kış silsilesi altında geçtiği için en hoş animasyon karda yürüyüşler ve kar tanelerinin uçuşması olmuştu. Fakat yeni çevre etmenleri ciddi anlamda Playstation 4’ün gücünü ve hatta ileride daha da neler yapabileceğini gösteriyor.

Ubisoft AC3’ü çıkarttıktan kısa bir süre sonra Black Flag’i duyurmuştu hatırlarsanız. Bütün oyuncular “Ne oluyoruz? Bu ne acele?” gibi tepkiler vermiş bunun üzerine firma biz bu oyuna zaten epeydir çalışıyorduk, duyurusunu şimdi yaptık yanıtını vermişti. Çıkış zamanını düşündüğümüzde oyunun aynı zamanda PS4 için de hazırlandığını ve bu durumda da Ubi’de daha AC3 döneminde bir PS4 SDK’sı olduğunu varsayarsak sanırız  bütün bu projenin yıllar önce bu noktaya gelmesi planlanmış.

assassins creed 4 black flag - ps4 playstation 4 aksiyon ubisoft montreal ubisoft


Önceki
Sonraki
MK Okuru
 
 
 
#39 MK Okuru, 15.04.2014 14:17 (0) - Alıntı yap
Ayrı bir korsan oyunu olsaydı ve işin içine assasin olayını
katmasalardı daha iyi olurdu.Oyunu alalı birkaç güç oluyor
ps4 ile grafikleri ve atmosferi mükemmel olmuş,deniz
savaşları çok zevkli biyandan dev dalgalar fırtınalar
hortumlar öteyandan gemiden gemiye geçiş ve gögüs gögüse
çarpışmalar.
#38 MK Okuru, 14.04.2014 12:45 (0) - Alıntı yap
Karakterin oyuncunun sahipleneceği şekilde olmaması yorumuna kesinlikle katılıyorum.Adawale ile oynasak daha iyi olurdu.Ubisoft hatasını anlamışki Adawale ile dlc çıkardı.
#37 MK Okuru, 09.04.2014 09:37 (0) - Alıntı yap
Arkadaşlar benim oyunla ilgili bir sorum olacak ps3 te oynuyorum oyunun %70 tamamladığımda tekrar loading yapmak istedim ancak oyunu acamadım oyunu tekrar sildim ve yeniden yükledim şimdi %49 seviyesinde tekrar loading olmuyor bana yardımcı olursanız sevinirim...
Seviye: 1
#36 Yedek Kahraman, 11.02.2014 21:26 (0) - Alıntı yap
Oyunu oynadım. Gerçektenden mükemmel. İlk oynadığınızda bunu hissetiyorusunuz. Korsancılığı saten hep sevmişimdir.Böyle ağır suikastçılık havasından biraz uzaklaşmak çok güzel oldu.
İkili kılıçta güzeldi. Gemiye binip savaş yaptığım zaman resmen çoşuyorum. Birde Karayip Korsanları müziği çalsa tam olurdu.
Bir çok yenilikler olmuş.Oyunun özgürlüğü saten en büyük artısı.
Ama bir süre sonra sıkıyor tabi. Eğer oyunu bitirmediyseniz.Sıkıldıktan sonra bitirmek istemezsiniz. 1-2 hafta geçer ondan sonra iştahlanırsanız.
En büyük eksisi bana göre son bölümdü. Sıkı bir Boss Dövüşü isterdim. Ama adama bir tane vurdum öldü oyun bitti anasını satayım.

Benim puanım 9. Ama sıkıldıktan sonra 8 oluyor. :D
#35 MK Okuru, 09.02.2014 17:06 (0) - Alıntı yap
oyun bittikten sonra kronometre tuttum abartmıyorum tam 38 dk. 12 sn. boyunca jenerik yazıları devam etti. bu ubisoft yaptığı işleri herhalde sony veya xbox exclusive oyun kalitesinde falan sanıyor galiba. özel konsol oyunlarında bile bu kadar jenerik süresi yoktur. tam komedi :)
Seviye: 1
#34 coldblack, 07.02.2014 18:00 (0) - Alıntı yap
29.01.2014 21:40:00 - MK Okuru demiş ki:
Yeter artık yemeyin şu oyunun hakkını yenilik yok
diyorsunuz adamlar dövüş sistemini değiştirdi son
oyunda gizlilik çok önemli bi hale getirildi kale
kusatmaları köpek balığı avcılığı ve diğer birçok sey
dunyanın hiç bi oyununda bu kadar tarihi birsey yok
hic bi oyunda tırmanma bu kadar iyi degil


Ben sana katiliyorum oyunun hakkini yemeyin
dedigin gibi dovus sistemi tamamen degismis ve
cok guzel grafikler soz konusu AC revalation
gibi yada brotherhood gibi sikici gorevleri yok
grafikleride diger oyunlara gore katlamis hak
yemeyin bence simdiye kadarki en iyi AC oyunu


KİMLİK KARTI
83
Grafik: 87
Ses: 85
Oynanış: 75
88
Okur Puanı: (20 Kişi)
Puanın:
                                         

Yapımcı: Ubisoft Montreal

Yayıncı: Ubisoft

Türü: Aksiyon

Çoklu Oyuncu: Var

Platform: Playstation 4

Artılar: -Artılar: -Yeni bir hikaye, yeni sürprizler, cidden güzel olan ve havaya sokan müzikleri (korsan şarkıları), genel olarak sesler ve multiplayer modundaki yenilikler, PS4'ün muhteşem grafikleri
Eksiler: -Artık katacak fazla bir şey kalmadığı için ne kadar çeşitlilik olsa da kısa zamanda rutinleşen oynanış, karakterin son iki oyundur oyuncunun sahipleneceği şekilde olmayışı

 

Korsan dediğin adamın bir sürü arkadaşı olur

Neydi o öyle 100'ü geçememe falan!