Üye Girişi
Beni Hatırla
Üye ol! Şifremi unuttum!
  Haber   Oyun Galerileri   e-Spor   Teknoloji   Sinema/TV   Forum
 
   
Youtube içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
   
Google+ içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
 
 
Youtube içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
 
Google+ içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
İnceleme

Merlin'in Kazanı > İnceleme > Assassin's Creed 4: Black Flag - PS4

Assassin's Creed 4: Black Flag (PS4 İnceleme) - İnceleme

Hmm, şimdi anladım! Karayiplermiş burası!

Murat Halilbeyoğlu - 30.01.2014 15:14
Murat Halilbeyoğlu - 13.01.2014 15:08
Assassin’s Creed IV: Black Flag, Playstation 4’ün çıkış oyunlarından birisi sayılır nitekim Ubisoft her zamanki kurnazlığını yaparak oyunu yeni platform için de hiç bekletmeden çıkarttı.

AC IV ile ilk defa Gamescom fuarında karşılaşmıştım. Nitekim bu aynı zamanda hayatımda ilk defa dünya gözü ile bir Playstation 4 gördüğüm ve oyununu oynadığım andı. Bunu zaten sizlere AC IV’ün PS3 incelemesinde de belirtmiştim.

BU yüzden oyunu esas anlamı ile incelediğimde büyük bir hayal kırıklığına uğramıştım. Ubisoft bilerek mi yaptı yoksa Sony özellikle arada çok fark mı olsun istedi yoksa gerçekten PS3 ve PS4 arasında bu derece fark mı var bilmiyorum ancak iki aynı oyun iki farklı platformda tamamen “zıt ikizler” mantığı ile geliştirmişler.Bu yazıda oyunun içerik yönünde çok bahsetmeyeceğim için oldukça kısa bir yazı olacak. Nitekim bunların hepsinden Assassin’s Creed IV: Black Flag PS3 incelemesinde bahsetmiştim. Burada sadece aynı oyunun PS3 ile PS4 arasındaki farkını anlatacağım ki o da zaten sadece grafik anlamında.
Yeni nesil konsolların mimarisinin PC mantığı ile oluşturulmasındaki en güzel yan artık bir miktar AA’nın da konsol dünyasına giriş yapmış olması. Belki PC kullanıcıları (ki bir tanesi de benim) oyunlar arasında yıllarca gidip gelmekten AA’sızlığın ne olduğunu unutmuş olabilir fakat konsol kullanıcıları için gerçekten oldukça hassas bir durum olmuş. Keskinliğin artması ve objelerin buna göre daha da netleşmesi konsolda kendi başına çığır açan bir olay olarak bile görülebilir. Bunu Killzone, Knack gibi PS4’ün Sony tabanlı çıkış oyunlarında farkedemezsiniz çünkü onları kıyaslayacağınız eski bir versiyonları yoktur. Oysa Black Flag ile bu fark gün gibi açığa çıkıyor.
Keskinliğin arttırılması yanında oyundaki diğer görsel efektler de güçlenince adeta bir görsel şölene kavuşuyorsunuz. Özellikle ışıklandırmalar bu konuda başı çekiyor.

Konusu ve teması itibari ile Black Flag resnk skalası oldukça geniş ve ışıklandırması çok aam çok öenmli bir oyun. Karayipler bol güneşli, bol sulu ve oldukça renkli bir doğaya sahip olduğu için her rengin detayının en üst seviyede olmasa da belli bir noktaya kadar yükseltilmesi lazım ki karma karşık ormanda farklı bitkileri görme imkanımız olsun ya da adadaki bir mağaradan çıktığımızda yüzümüze vuran güneş ışınlarını hissedebilelim.Örneğin AC 3’te bu özelliklerin o kadar da önemi yoktu çünkü olayların geçtiği yer genelde şehir ya da fazla çeşitliliği olmayan bitki örtüsüne sahip ormanlar oluyordu. Üstelik oyunun belli bir bölümü kar kış silsilesi altında geçtiği için en hoş animasyon karda yürüyüşler ve kar tanelerinin uçuşması olmuştu. Fakat yeni çevre etmenleri ciddi anlamda Playstation 4’ün gücünü ve hatta ileride daha da neler yapabileceğini gösteriyor.

Ubisoft AC3’ü çıkarttıktan kısa bir süre sonra Black Flag’i duyurmuştu hatırlarsanız. Bütün oyuncular “Ne oluyoruz? Bu ne acele?” gibi tepkiler vermiş bunun üzerine firma biz bu oyuna zaten epeydir çalışıyorduk, duyurusunu şimdi yaptık yanıtını vermişti. Çıkış zamanını düşündüğümüzde oyunun aynı zamanda PS4 için de hazırlandığını ve bu durumda da Ubi’de daha AC3 döneminde bir PS4 SDK’sı olduğunu varsayarsak sanırız  bütün bu projenin yıllar önce bu noktaya gelmesi planlanmış.
83
82
Okur Puanı: (27Kişi)
Puanın:
                                         
Yapımcı-Yayıncı: Ubisoft Montreal - Ubisoft
Çoklu Oyuncu:Var Türü: Aksiyon

-Artılar: -Yeni bir hikaye, yeni sürprizler, cidden güzel olan ve havaya sokan müzikleri (korsan şarkıları), genel olarak sesler ve multiplayer modundaki yenilikler, PS4'ün muhteşem grafikleri
-Artık katacak fazla bir şey kalmadığı için ne kadar çeşitlilik olsa da kısa zamanda rutinleşen oynanış, karakterin son iki oyundur oyuncunun sahipleneceği şekilde olmayışı
yorumlar (47)
MK Okuru
 
 
 
MK Okuru, 27.09.2014 11:44 (0)
01.02.2014 17:53:00 - Denzo55 demiş ki:
Ben oyunu PS3'ten oynadım güzel oyun.

Kendi yorumuma yapıyorum ki oyun hiç güzel değil! O zaman başındaydım güzel
geliyordu
MK Okuru, 27.08.2014 15:11 (0)
05.08.2014 05:20:00 - MK Okuru demiş ki:
23.01.2014 18:08:00 - MK Okuru demiş ki:
Oynamadım almayacaksa ac3 ten sonra seri gözümde bitti de videolarını izledim gemi değil sanki
kamyon kullanıyoruz :D araba gibi hızlı kalkan gemide ilkkez gördüm, sanki gaz pedalı var geminin.
Adam gemiye biniyor hop birinci vitese takıp hızla kalkıyor mübarek :D o videodan sonra hiç satın
almam


ön yargıların yüzünden neler kaçırdın bir bilsen :)


Ne yapacaktın? Lostromo'ya önce yelkenleri açın diye emir
verecek, ardından ana yelkenleri açacak ve fazla hızlı olursa
geminin yelkenleri dayanmayacak diye Mizana direğini dengede
tutup Ana Direği mi açmaya çalışacaktın?
MK Okuru, 05.08.2014 05:20 (0)
23.01.2014 18:08:00 - MK Okuru demiş ki:
Oynamadım almayacaksa ac3 ten sonra seri gözümde bitti de videolarını izledim gemi değil sanki
kamyon kullanıyoruz :D araba gibi hızlı kalkan gemide ilkkez gördüm, sanki gaz pedalı var geminin.
Adam gemiye biniyor hop birinci vitese takıp hızla kalkıyor mübarek :D o videodan sonra hiç satın
almam


ön yargıların yüzünden neler kaçırdın bir bilsen :)
MK Okuru, 05.08.2014 05:17 (0)
09.02.2014 17:06:00 - MK Okuru demiş ki:
oyun bittikten sonra kronometre tuttum abartmıyorum tam 38 dk. 12 sn. boyunca jenerik yazıları devam etti. bu ubisoft yaptığı işleri herhalde sony veya xbox exclusive oyun kalitesinde falan sanıyor galiba. özel konsol oyunlarında bile bu kadar jenerik süresi yoktur. tam komedi :)


net bir sekilde üst düzey bir oyundu.ubisoft saygiyi hakediyor.
MK Okuru, 05.08.2014 05:12 (0)
bitirdim.superdi be ! entry muzigini 1 saattir dinliyorum youtubedan.
MK Okuru, 05.08.2014 05:06 (0)
14.04.2014 12:45:00 - MK Okuru demiş ki:
Karakterin oyuncunun sahipleneceği şekilde olmaması yorumuna kesinlikle katılıyorum.Adawale ile oynasak daha iyi olurdu.Ubisoft hatasını anlamışki Adawale ile dlc çıkardı.


kesinlikle katilmiyorum.oyunun kahramaninin korsan olacagi
belliydi zaten. olabilecegi kadar suikatciydi,olabilecegi kadar
amaclari vardi.ona bir assassin olarak bakmamak lazim.bu bir
korsan oyunuydu.ve cok saglam bir oyundu.


Merlin'in Kazanı, Radore'de barındırılmaktadır.


YASAL UYARI!: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya makale/metinlerin tüm hakları Merlin'in Kazanı'na aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbir içerik önceden özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu makale/metin veya yazılar sadece Merlin'in Kazanı tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak iletilebilir ve/veya bunlardan alıntı yapılabilir.