Üye Girişi
Beni Hatırla
Üye ol! Şifremi unuttum!
  Haber   Oyun Galerileri   e-Spor   Teknoloji   Sinema/TV   Forum
 
   
Youtube içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
   
Google+ içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
 
 
Youtube içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
 
Google+ içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
makale

Merlin'in Kazanı > Makale > Bağımsız Oyunlar

Bağımsız Kahramanlar - Makale

Az para ile büyük hayaller

Tolga Canatan - 21.07.2012 12:18
Tolga Canatan - 21.07.2012 12:06
Oyun sektörünün değeri son on yılda kat kat arttı. Üç boyutlu grafik teknolojisi ile hem fonksiyonel hem de ekonomik anlamda inanılmaz çıkış yapan oyun sektörünün dev firmaları arasında olan Activision, çıkarttığı son Call Of Duty oyunu olan Modern Warfare 3 ile ilk beş günde 750 Milyon dolarlık hasılat yaparak rekor kırdı. Halen kimi kesimlerce ‘çocuk işi’ olarak nitelendirilen video oyunları, özellikle son iki yıldır, yatırımcılar tarafından eğlence endüstrisinin vazgeçilmez bir parçası olarak kabul ediliyor. Bu endüstrinin değeri 2010 yılında 56 milyar dolarken, 2015 yılına gelindiğinde 86 Milyar dolar olacağı öngörülüyor.

Her sektörde olduğu gibi oyun sektöründe de başı çeken büyük markalar var. AAA standardındaki oyunların endüstrideki gelişime ön ayak olarak markalaştıkları kesin. Bu markalaşma rekabeti tetiklerken, kalite, orijinal konsept ve farklı oyun fikirlerini de beraberinde getiriyor. Tabii tüm bu gelişmeler yine o büyük firmaların ekmeğine yağ sürerken, daha farklı oyun fikirleri olan,  maddi destekten yoksun, herhangi bir firmadan bağımsız çalışan geliştiricileri de hiçe sayabiliyor.  Genellikle sayıları on kişiyi geçmeyen ve maddi destek almadan oyun geliştiren ekiplere ‘bağımsız geliştiriciler’ adı veriliyor. Bu ekiplerin yaptıkları oyunlara da haliyle ‘bağımsız oyunlar – independent games’ deniliyor. Bağımsız oyunlar kutulu olarak piyasaya sürülmeden başta Steam olmak üzere çeşitli dijital oyun dağıtım servislerinde yayımlanıyor ve biz oyuncuların beğenisine sunuluyor.

Kısaca Tarihi
Bağımsız oyunların tarihi 1970’lere dayanıyor.  O yıllarda video oyunları geliştikçe şirketler de büyüyüp, daha fazla programcı istihdam ederken, bağımsız ekipler herhangi bir şirkete bağlı olmadan kendi oyunlarını geliştirmeye devam ediyordu. 1990’lara doğru ise ‘indie’ oyunlar ‘shareware’ olarak dağıtılıyordu. (80’lerin sonlarına ve 90’ların başlarına damgasını vuran shareware oyunlara örnek olarak, Epic Pinball(1993), Duke Nukem (1991), Wolfeinstein 3D(1992) verilebilir.)1990’ların ortalarına doğru ticari oyun dağıtımcıları büyük yayıncı şirketler tarafından kontrol edilirken, bağımsız oyun geliştiricileri de kendi yayıncı şirketlerini kurmaya zorlandılar. Bu noktada bağımsız geliştiriciler için bir çıkış kapısı gerekiyordu. O kapı online alışverişin artmasıyla birlikte biraz olsun aralandı ve bağımsız oyunlar, XBLA veya PayPal gibi sistemler sayesinde,  neredeyse hiç ön yatırım parası ödemeden tüm dünyadaki oyunculara satılmaya başlandı. Böylelikle artık bağımsız geliştiricilerin de son derece etkili yayın grubu oldu ve oyunlarını yalnızca kendi ülkelerinde değil tüm dünyaya kolayca dağıtabilir duruma geldiler.
yorumlar (13)
MK Okuru
 
 
 
Seviye: 3
tlgcntn, 27.07.2012 04:00 (0)
21.07.2012 17:59:00 - XEN''li demiş ki:
Gercekten guzel makaleydi eline saglik Tolga Canatan.
Lakin basligi okuyan direkt, belli basli bagimsiz oyunlari teker teker gorecegiz saniyor ama tam oyle olmamis. Olsun sorun degil, bagimsiz oyun kavraminin, oyunlarla beraber kisa bir gecmisi ve varolan durumu anlatilmis. Hostu yine de...

Bahsettiğiniz gibi bir yazı hazırlamayı
düşünüyordum zaten ;)

Size ve diğer tüm okuyuculara değerli yorumlarını bizlerle
paylaştığı için teşekkür ediyorum.

-Paylaşmayanlara etmiyorum :)
Seviye: 4
dante_sq0, 24.07.2012 04:09 (0)
benim için en iyisi super meat boy hardcore gamerlar için
yapılmış bir oyun
MK Okuru, 23.07.2012 19:26 (0)
Arkadaşlar bağımsız oyun yapımcılarını desteklemezseniz daha Türkiyenin adam gibi oyunlar çıkarmasını çok beklersiniz. Her ülkede bu işin başlangıcı indie gamelerdir bizdede yavaş yavaş başladı ayrıca önyargısız yaklaşırsanız çok keyif alıcağınız oyunlarda bulursunuz.
Seviye: 6
CrazyFrog, 22.07.2012 19:58 (0)
21.07.2012 21:51:00 - MK Okuru demiş ki:
İçlerin de bir tek Minecraft iyi.Sallamasyon bir yazı olmuş.belli sen hiç 8 inçlik disketlerle oyun oynamamışsın


Merlin'in Kazanı, Radore'de barındırılmaktadır.


YASAL UYARI!: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya makale/metinlerin tüm hakları Merlin'in Kazanı'na aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbir içerik önceden özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu makale/metin veya yazılar sadece Merlin'in Kazanı tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak iletilebilir ve/veya bunlardan alıntı yapılabilir.