Ana Sayfa   PC   PS3   PS4   X360   Wii   iOS   PSP   PS Vita   DS   3DS   Röportaj   Teknoloji   Makale   Anket       MK TV      
 

Broken Age > İnceleme

Özgür Yıldız - 21.01.2014 15:57:00

Broken Age: Act 1 (İnceleme) (PC)

Adventure ölmedi! Yaşıyor!

Full Throttle, Grim Fandango, Brütal Legend’ı tasarlayan, ilk iki Monkey Island oyununu yaratanlardan Tim Schafer, 90’ları geri getirme çabasında. Adventure dendiğinde akla gelen ilk isimlerden biri olan Schafer, son olarak kurduğu Double Fine isimli oyun stüdyosuyla ve bu stüdyonun Kickstarter üzerinen rekor düzeyde para topladığı Double Fine Adventure projesiyle adından söz ettirmişti. Şimdi ise bu “Double Fine Adventure”ın “Broken Age” olmuş hali karşımıza çıkıyor.

16 yıldır çıkan ilk Tim Schafer adventure’ı olan oyun genel olarak iki kahramanın, iki farklı dünyada geçen iki farklı hikâyesini anlatıyor. Her ne kadar öyküler tamamen farklı olsa da bu öyküler tek bir özellikte kesişiyor: “hayatlarındaki gelenekselliği bozmak”


 Karakterlerimiz Vella ve Shay

Hikâyemizin kadın kahramanı Vella Tartine, Mog Chotra ismindeki dev bir yaratığın tehdidindeki bir dünyada yaşıyor. Köylüler bu yaratığın felaketinden kurtulmak için kendisine, köyün 18 yaşına yeni girmiş bakire kızlarını kurban ediyorlar. Bu durum köylerde o kadar normal bir hale gelmiş ki, kurban edilecek kızlar bile kurban edilip tarihe birer kahraman olarak geçmek için can atıyorlar. Ancak Vella bu kızların hiçbirine benzemiyor. Her ne kadar ailesi kızlarına kurban edilmesi gerektiğini düşünse de (büyükbabası buna karşı çıkıyor neyse ki), Vella kurban edileceğine bu yaratığa karşı savaşılması taraftarı.Gelelim erkek kahramanımız Shay Volta’ya. Shay, bir uzay gemisinde yaşıyor ve bu geminin tek insan sakini. Onun dışında gemide herhangi bir canlı bulunmuyor. Shay’ın tek “dostu” denilebilecek olan Mom ise gemiyi yöneten bir yapay zekâ. “Mom” adından da anlaşılacağı gibi Shay’a bir anneymiş gibi yaklaşıyor. “Tatlım!”, “Canım” şeklinde Shay’a seslenen Mom, uyurken üstünü örtüyor, yatmadan dişlerini fırçalıyor, sabah kahvaltısını ve günlük yemek ihtiyacını, çeşitli otomatik cihazlar sayesinde sağlıyor. Shay, bu gibi aktiviteleri yapmak için uğraşmıyor. Bir nevi uzay gemisinde tembellikten ölmek üzere. Aslında kendisi “Project Dandelion” isimli bir projenin bir parçası. Yok olmak üzere olan gezegeninden son kurtulan olan Shay, kendisine uygun bir gezegen bulmaya çalışıyor. Ancak bunun yanında her gün yapmak zorunda olduğu çeşitli “kahramanlıklar” var. Tabi bu kahramanlıklar bir yerden sonra rutin haline geliyor.

Devamı diğer sayfada
>>>>>>>>>>>>>>>


broken age pc macera double fine


Önceki
Sonraki
MK Okuru
 
 
 
#3 MK Okuru, 23.01.2014 03:35 (0) - Alıntı yap
"16 yıldır çıkan ilk Tim Schafer adventure’ı"

Bu cümleyi açıklar mısınız?
#2 MK Okuru, 22.01.2014 20:42 (0) - Alıntı yap
"Aşırı kaliteli bir hikayesi yok"

Artık her incelemeye bunu ekleyin bence..

Aşırı kaliteli grafikleri yok..
Aşırı kaliteli ses efektleri yok..
KİMLİK KARTI
86
Grafik: 89
Ses: 90
Oynanış: 79
81
Okur Puanı: (8 Kişi)
Puanın:
                                         

Yapımcı: Double Fine

Yayıncı:

Türü: Macera

Çoklu Oyuncu: Yok

Platform: PC

Artılar: Ünlü isimlerden başarılı seslendirmeler, eğlenceli dialoglar, farklı tarzda görsellik
Eksiler: Detay seviyesi düşük, aşırı kaliteli bir hikayesi yok