Üye Girişi
Beni Hatırla
Üye ol! Şifremi unuttum!
  Haber   Oyun Galerileri   e-Spor   Teknoloji   Sinema/TV   Forum
 
   
Youtube içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
   
Google+ içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
 
 
Youtube içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
 
Google+ içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
İnceleme

Merlin'in Kazanı > İnceleme > Bus Simulator 2008

Bus Simulator 2008 - İnceleme

Bilet gişesinde kavga

Emre Gökberk - 03.06.2010 12:31
Emre Gökberk - 03.06.2008
İlk olarak GTA’da görmeye başladığımız otobüs kullanma aktivitesi, yapımda bulunan mini oyunlardan biriydi. Ancak bu defa otobüs kullanmak "Simülasyon" başlığı altında kendi başına bir oyun olarak çıkıyor karşımıza. Daha önce Bus Driver isimli oyunda yine otobüs kullanmayı deneyim etmiştik. Çok başarılı bir yapım olmamakla birlikte piyasadaki yerini o da almıştı. Bu defa ise sıra Bus Simulator 2008’de.

Şarampole yuvarlananlar

Açıkça belirtmeliyim ki oyunda simülasyonun "S" sinden haber yok. Simülasyon denildiğinde gerçekçi modellemeler, kontroller, yapay zeka ve benzeri etkenler akla gelir. Bunların hepside oyunun gerçeği en iyi şekilde taklit etmesine çalışır. Ne yazık ki Bus Simulator 2008’in hiçbir şekilde simülasyon ile ilgisi bulunmamakta. Nedeni ise ilerleyen satırlarda. Yapımda sekiz farklı otobüs kullanıma sunulmuş. Yolcu kapasitesi olarak azdan çoğa doğru, körüklü otobüsler dahil farklı modeller bulunmakta. Ayrıca internet üzerinden yeni otobüs modellerini indirme olanağı da mevcut. Öncelikle bir otobüs kiralıyor ve bunun işletmeciliğini üstleniyoruz. Bize ek getirecek ya da firma politikasını oluşturacak etkenlerde bizim kontrolümüzde. Örneğin otobüslerin üzerine reklam alarak ek gelir elde edebilmekten otobüs kiralama/satım işlemleri, yolcu bileti ücretleri ve promosyonlarına kadar bazı ayrıntıları belirleyebilme şansımız bulunmakta. Özellikle bilet ücretlerinde yapılan değişiklikler, yolcu taşıma oranımızda farklılıklar meydana getirmekte. Haliyle fiyat ne kadar yüksekse taşınan yolcu sayısı o oranda azalmakta.

Bir otobüs oyununda yapılabilecek aksiyonlar haliyle çok geniş değil. Önceden belirlenmiş hatlar üzerindeki duraklardan yolcu taşımak, tur, gezi gibi özel etkinlikler için turist gezdirmek tarzında çok geniş bir yelpazede olmayan oyun türleri bulunmakta. 18 farklı hat ve toplamda 34 görev tamamlanmak üzere bizleri bekliyor. Birkaç farklı kamera açısından kontrol edilen otobüsler, duraklar önündeki beyaz bölgede durdurulduğunda otomatik olarak yan görünüşe geçerek yolcu indirme ve bindirmesi izlenebiliyor. Kapı sayısına göre Z, X ve C tuşları ise otobüslerin kapılarını açıp kapatmayı sağlıyor. İlginçtir ki yolcu indirmek üzere açmak zorunda olduğumuz tüm kapılardan bir yandan da yolcu biniyor. Bu nedenle inişler arka kapıdandır kuralı oyunumuzda işlemiyor. Ekranın orta alt kısmında bulunan paneller aracılığı ile hız, zaman, kapı, far vs gibi bilgileri alabildiğimiz Bus Simulator’de duraklara varış ve kalkış için belli zaman kısıtlamalarımız bulunuyor. Duraklara geç gitmemeli, zaman dolmadan da duraktan ayrılmamalısınız. Aksi taktirde ceza alıyoruz. Cezalar yalnız zamanla ilgili de değil. Örneğin yolda giderken kırmızıda geçmek, araca ve direklere çarpmak gibi şeyler yaptığımızda para cezası alıyoruz. Eğer yanlışlıkla insan ezerseniz de bölüm başarısız sayılıyor ve en baştan başlamak gerekiyor.

Şoför bey müsait bir yerde inecek var

Günün farklı vakitlerinde ve farklı hava koşullarında oynanabilen oyunda ne yazık ki atmosfer koşulları herhangi bir etkiye neden olmuyor. Zaten yapımdaki tek olumsuzluk, ne yazık ki sadece hava koşulları değil. Grafikler açısından çevre ve ortam modellemeleri son derece başarısız yapılmış. En azından otobüs modelleri iyi diyerek avunabilirdik, ancak ne yazık ki bunu da söylemek mümkün olmuyor. Zira otobüsler daha çok üç boyutlu kutuları andırıyor. Felaketler silsilesi bununla da son bulmuyor. Otobüslerin kontrolleri adeta birer facia halini alıyor. Simulator olarak isimlendirilen bir yapımın sağa sola savrulan kutu gibi kontroller içermesi affedilebilir değil. Herhangi bir Gamepad ya da joystick ile deneme şansım olmadı, ancak durumun değişeceğini de sanmıyorum.

Kontroller dışında otobüslerin ve çevrenin verdiği tepkilerde çok değişik. Örneğin köşeleri dönerken dokunmasanız dahi sanki direk ya da trafik lambasına takılarak dönüyor gibi sert dönüşler görmek mümkün. Yapay zekadan yana ise olay bambaşka bir boyut kazanıyor. Birden önünüze atlayan araçlar, geçmediğiniz halde kırmızıda geçtiğinizi söyleyen cezalar, size yeşil yanarken geçen insanlar gibi durumlar sık yaşananlar arasında. Bununla birlikte şehir adeta hayalet kasaba görünümüne benziyor. Etrafta görülen tek tük araba ve insan haricinde şehirde bir hareketlilik, bir canlılık görmek mümkün değil. Tek canlılık duraklarda inip binen insanlar. Bus Simulator, sesler konusunda da maalesef vasatı geçemiyor. En basitinden gaz ve fren sesleri dahi otobüsün hareketi ile senkron duyulmuyor. Zaten sürekli tekrar eden sesler, senkron sorunu ile katlanılabilir olmaktan çıkıyor. Bus Simulator 2008 ne yazık ki eğlenceli olmaktan uzak bir oyun olmuş. Ship Simulator ile dahi çok daha fazla aksiyon ve eğlence yaşamak mümkün.
45
55
Okur Puanı: (16Kişi)
Puanın:
                                         
Yapımcı-Yayıncı: Ice Bytes - GSP
Çoklu Oyuncu:Yok Türü: Simülasyon

Otobüs kullanmak
Oyunun tamamı
yorumlar (18)
MK Okuru
 
 
 
MK Okuru, 09.12.2015 20:46 (0)
MK Okuru, 08.10.2014 17:11 (0)
indiriyorum bakalım nasılmış aslında munchen indircektim ama çok
büyük diye vaz geçtim bu arada bu oyun win 8de çalışırmı
MK Okuru, 27.11.2013 18:41 (0)


Merlin'in Kazanı, Radore'de barındırılmaktadır.


YASAL UYARI!: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya makale/metinlerin tüm hakları Merlin'in Kazanı'na aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbir içerik önceden özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu makale/metin veya yazılar sadece Merlin'in Kazanı tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak iletilebilir ve/veya bunlardan alıntı yapılabilir.