Üye Girişi
Beni Hatırla
Üye ol! Şifremi unuttum!
  Haber   Oyun Galerileri   e-Spor   Teknoloji   Sinema/TV   Forum
 
   
Youtube içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
   
Google+ içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
 
 
Youtube içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
 
Google+ içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
İnceleme

Merlin'in Kazanı > İnceleme > Call of Duty: Ghosts

Call of Duty: Ghosts (İnceleme) - İnceleme

Hayaletlere inanın

Mert Günhan - 06.11.2013 15:06
Mert Günhan - 06.11.2013 13:59
“Başka bir zaman, başka bir savaştı beş yüz kadar düşman askerine karşı sadece altmış kişilerdi. Görevleri düşmanları sivillerin bulunduğu hastahaneden uzak tutup, insanların güvenliğini sağlamaktı. Üç gün boyunca savaştık fakat düşman çok kalabalıkt. Altmış, onbeş oldu, bir gece daha dayanamazlardı ve düşman bunu biliyordu. Gece çöktüğünde, aralarından birini gönderdiler ve geri kalanlarla birlikte ölen kardeşlerinin cesetlerinin üzerinde pozisyon aldılar. Beklerlerken, arkadaşlarının kanları ve rüzgarla gelen kum, derilerini kefen gibi kapladı, onları değiştirdi. Düşman geldiğinde, geri kalan onbeş asker kumların üzerinde bir avcı gibi yükseldi, kurşunları bittiğinde bıçaklarıyla, bıçakları köreldiğinde elleriyle. Savaş bittiğinde sadece bir düşman ayakta kalmıştı. Onu daha sonra çölde tek başına gezerken buldular. Adam bu hikayeyi diğerlerine anlattı, karşılaştıkları gücün, gerçek olmadığını, doğaüstü olduğunu söyledi. Ona göre, karşılaştıkları, hayaletlerdi…”MMS yani Modern Military Shooter pek haz ettiğim bir oyun türü değildir. Savaş karşıtı biri olarak, savaşın konu olarak alınıp pazarlandığı oyunlarla ilgili ciddi sorunlarım var. Sevmiyorum, desteklemiyorum ve kesinlikle oynayasım gelmiyor. En çok sevdiğim askeri FPS oyunu Medal of Honor: Allied Assault ve Modern Warfare 2 idi, ondan sonra oynadıklarımdan ne keyif aldım ne de bir yenilik gördüm, savaşın “pazarlanmasından” ise nefret ettim diyebilirim.

Bu incelemeyi yazmadan önce Ghosts’u oynarken, büyük ön yargılara sahiptim bunu söylemek zorundayım, karşılaşacağım şeyin ne olduğunu az çok kestirdiğimi sanıyordum fakat epey yanılmışım.

Hikaye Amerika’nın orbital süper silahı ODIN’in (Orbital Defense Initiative) Federasyon tarafından ele geçirilmesi ve Kuzey Amerika’nın kinetik bir bombardımana tutulması ile açılıyor


Ghosts, Call of Duty’nin defalarca kullandığı formülün dışına çıkarak, seride radikal olmasa da yeni şeyler deneyen bir yapım ve bu jenerasyonun sonunun mesajını veren bir elçi görevi görüyor. Call of Duty: Ghosts, ismi ile eski serinin sevilen karakteri Simon Riley, yani namı diğer Ghost’a bir gönderme yapsa bile, içerik ve yapı olarak Modern Warfare 2’den oldukça farklı.Hikaye, sıkıldığımız Rusya vs Amerika ekseninin dışına çıkarak, tamamen yeni bir evrende, yeni bir zamanda geçiyor. Bu sefer tehdit Doğu’dan değil Güney’den, daha doğrusu Güney Amerika devletlerinin birleşerek oluşturdukları Federasyon adı altında geliyor. Oyun başladığı vakit, Amerika tam anlamıyla Federasyon karşısında yıkılmış durumda, bu genel olarak MMS’ler de çok fazla gördüğümüz bir tablo değil doğrusu, bu sebeple taze bir konsept olarak gerçekten Ghosts’un işine yaramış. Ghosts oyuncuyu ilk etapta enteresan konusu ve bol aksiyonlu, sağlam görselli girişi ile yakalamayı başarıyor.

İlk bölüm Amerika’nın orbital süper silahı ODIN’in (Orbital Defense Initiative) Federasyon tarafından ele geçirilmesi ve Kuzey Amerika’nın kinetik bir bombardımana tutulması ile açılıyor, daha sonra 2023 yılına bir flashforward yapıp, ana karakterimiz Logan ve kardeşi Hesh’in Federasyon’a karşı gizli operasyonlar yapan Ghosts birimine katılması ile devam ediyor.

And dağlarından Caracas’a, Caracas’tan San Diego’da bulunan Ground Zero’ya sürekli olarak değişen coğrafya ve bu coğrafyanın nefes kesen görselliği içerisinde gerçekleşen sahneler, Ghosts’un hikayesinin atmosferini oldukça destekliyor.Hikaye anlamında, oyun bu sefer kanımca daha taze ve daha etkileyici. Özellikle “Ghost” olmanın ne demek olduğu üzerinde epey duruluyor. ODIN hikayesi ile başlayan tempo ise, hikaye boyunca durulmuyor. And dağlarından Caracas’a, Caracas’tan San Diego’da bulunan Ground Zero’ya sürekli olarak değişen coğrafya ve bu coğrafyanın nefes kesen görselliği içerisinde gerçekleşen sahneler, Ghosts’un hikayesinin atmosferini oldukça destekliyor.

Call of Duty’nin o artık sıkıldığımız lineerliği ise, pek çok sinematik sekans ile birlikte nefes kesici bir yolculuğa dönüşmüş durumda. Artık sürekli olarak bölüm boyunca koşup koşup düşmana sıkmıyorsunuz,  bir Ghost olarak, görevlerinizi gerçekleştirmek için pek çok ayrı taktik ve strateji kullanıyorsunuz. Tabii bunların hepsi yine lineer, yani size sunulan dışında yapabileceğiniz çok bir şey yok fakat bunların hiçbiri sizi sıkmıyor, oyunun tek düzeliğinin ise rahatsız etmesini önlüyor.

82
64
Okur Puanı: (79Kişi)
Puanın:
                                         
Yapımcı-Yayıncı: Infinity Ward - Activision
Çoklu Oyuncu:Var Türü: First Person Shooter

Nispeten yenilikçi bir Call of Duty tecrübesi, temposu asla düşmeyen dinamik hikaye, akıcı ve bol aksiyonlu savaş sahneleri, CoD evrenine yeni konseptler getirmesi
Hikayenin lineerliği dinamizmi altında gizlense bile, yine hissediliyor, oyuncuya sunulan sahte seçim sahneleri artık can sıkmaya başladı, bazı diyaloglar oldukça Hollywood tadı veriyor ve suni geliyor, IW Engine onca modifikasyona rağmen yaşını gösteriyor
yorumlar (122)
MK Okuru
 
 
 
MK Okuru, 11.09.2016 23:47 (0)
Cod un son 3-4 oyunu içerisinde en iddialılarından birisi. Belkide en iddialısı. Hikayesi klişe olabilir ama mekanlar ve anlatım bence sürükleyici. Parasını hak ediyor.
MK Okuru, 30.04.2016 17:05 (0)
Bu oyun tam bi rezalet.Paraya yazık.Mw3 ten tek farkı bi tane köpek eklemişler ve sonuç Call of Duty:Ghosts.Bf4 bin takar.Multiye girmiyom bile
MK Okuru, 14.09.2015 20:17 (0)
oyunu bitirdim bütün bölümleri geçtim ve biliyorum binadaki adam sahnesinde ise kare ye basman gerekiyo ama tekrar tekrar basmak gerekiyo oyun müthiş call of duty nin yeni grafikleri harika ses mükemmel yani kısacası bu oyun müthiş bence oyunun 2.sini çıkarmalılar
MK Okuru, 07.02.2015 20:52 (0)
Cod la bf karşılaştıranlar biraz düşün yan yana koyup baktığımız bf grafiktr codu geçiyor fakat iş bir
hikaye yaratmaya geldi mi bf yapımcıları beceremiyor iş multiye geldimi bf yapıyor fakat yeni çıkan
cod advanced da kı multiplayer heyecanın ben bf de alamadım tabi herkesi görüşü farklıdır
MK Okuru, 23.11.2014 19:05 (0)
bişey sorayım arkadaşlar. bir bölümde binadan aşağı iniyorsunuz orada bıçakla bir adam öldürme sahnesi var orayı geçemiyorum yardım
Seviye: 3
hdr72, 04.11.2014 03:10 (0)
oyunu şuan bitirdim ve şunu söyleyebilirim genel itibari ile güzel
bir oyun fakat soundtracklar karakterler ve sunum keşke daha iyi
olsaydı final ise benim için tam bir sürpriz oldu buraya kadar her
şey iyi güzelde niye ghost ismi verildi bu oyuna onu anlamak
mümkün değil.
Seviye: 1
THELLRAZOR, 08.10.2014 23:25 (0)
ah şu battlefield ile call of duty nin ekipleri bi birleşse o
zaman kusursuza yakın oyun çıkar işte hikaye süper ve müthiş
bitiyo oyun ama grafikler eski kalmış aynı şekilde sesler de pek
yeterli değil battlefield görsel ve işitsel olarak çok üstün ancak
cod daki heyecan ve hikaye yok
MK Okuru, 21.09.2014 04:25 (0)
tripliex battlefield şöyle böyle iyi cod kötü yazmışsında cod ile
battlefield kaç tane seri çıkarmış bak bakalım o yüzden cod bi kerede
şaheser yarattı diyemiyoruz ondan olabilir belki dimi
MK Okuru, 14.08.2014 19:17 (-1)
infinity ward kendini aşmış. Bu kez battlefieldden daha çok
zevk alarak oynadığım bir oyun oldu sonunda duygulandım
bile.Hikayesi grafikleri sesleri mükemmel.Oyun başlarda pek
sarmıyor ama ortalara doğru bırakamayacaksınız.
Seviye: 2
Tripliex, 15.07.2014 14:34 (0)
Cod yeniliklerle geliyor.. Eski versiyonlarına iki pasta cila atıyor öyle geliyor.. Bu durumda ne oluyor? Külüstür olduğu halde yeni boyandığı için yeni gibi duran araba gibi bir tat veriyor.. Cod yeniliklerle geliyor gelmesine ama DICE (Battlefield) tam 3 versiyondur "devrimlerle" geliyor.. Tam her versiyonda: "bundan iyisi olabilir mi?" derken, daha iyisini yapmak yerine, devrim yapıp o sezonun yine en iyisini önümüze getiriyor Battlefield.. Gelmiş hâlâ Battlefield mi COD mu tartışmaları yapanlar oluyor valla bu yazıyı da yazmak zorunda bırakıyorlar insanı.. Battlefield ile COD'u yanyana koyup tartışmak bile Battlefield gibi bir şahesere hakaret demek.. Ferrari ile Opel'i yanyana koyup "hangisi daha iyi?" diye sormaya benziyor bu... Ha bana: "herkesin zevk meselesi bu.. tartışılmaz" diyebilirsiniz.. Zevk ayrı birşey arkadaş, ama "iyi veya kötü diye yorumlamak" ayrı birşey.. Senin zevkin Muazzez Abacı ise, Muazzez Abacı best model, Megan Fox kötüdür anlamına gelmiyor bu.. Zevkim bu diyebilirsin en fazla.. ama "iyi mi kötü mü".. heh bu zevk meselesi değildir.. Bu açıkça belli ve bariz durumdur.. Zevkler ve renkler tartışılmaz sadece.. Ama "iyi veya kötü" olduğu zaten tartışılan zevk kısmı değil.. ve Battlefield'in yanına Cod'u koyup tartışmak.. az önceki araba örneğimdeki gibi, aynısını Muazzez Abacı ve Megan Fox'a uyarlayabilirsiniz :DMerlin'in Kazanı, Radore'de barındırılmaktadır.


YASAL UYARI!: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya makale/metinlerin tüm hakları Merlin'in Kazanı'na aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbir içerik önceden özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu makale/metin veya yazılar sadece Merlin'in Kazanı tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak iletilebilir ve/veya bunlardan alıntı yapılabilir.