Üye Girişi
Beni Hatırla
Üye ol! Şifremi unuttum!
  Haber   Oyun Galerileri   e-Spor   Teknoloji   Sinema/TV   Forum
 
   
Youtube içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
   
Google+ içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
 
 
Youtube içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
 
Google+ içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
blog

Merlin'in Kazanı > Blog > Call of Duty: Infinite Warfare

Call of Duty'nin geleceği! - Blog

Serinin geleceğe gitmek yerine geleceğini düşünmeye başlaması gerekiyor

Deniz Aslan - 29.05.2016 14:13
Deniz Aslan - 27.05.2016 16:50
Her yıl oyuncularla bir araya gelmeyi bir gelenek haline getiren Call of Duty son zamanlarda biraz kabak tadı vermeye başladı. Her yıl oyuncuların beklediği yakın gelecek teması veya Dünya Savaşı temalı bir oyun yerine, son 3 yıldır gelecek temalı oyunları kendisine konu edinerek oyuncuları baymaya başlayan yapımcılar, bu sefer uzayda geçecek olan bir Call of Duty tercih ederek bir nevi onların küsmesine yol açtı.

Ne olacak bu Call of Duty’nin hali?

Yapımcılar bu durumdan pek şikâyetçi gibi görünmeseler de oyuncular tepkisini daha oyun çıkmadan koydular. Bu sene rakibi Battlefield 1’e karşı zorlu bir mücadele verecek olan Call of Duty: Infinite Warfare işi çok zor görünüyor. Call of Duty Infinitive Warfare’ın yanında yenilenen Call of Duty 4: Modern Warfare’ın gelmesi eminim ki oyuncuları daha çok heyecanlandırdı.
Eğer yapımcılar bu yol haritasında ısrar ederlerse, bir efsaneyi de yavaştan tozlu raflara kaldırmaya başlayacağız gibi görünüyor. Gelecekte olabilecek savaşları bize göstermek isteyen yapımcıların hevesini kursağında bırakan oyuncular tek istekleriyse ayakları yere basan ve Modern Warfare atmosferini yeniden yakalayan bir Call of Duty görmek.Her yıl yapımcı koltuğu değişen Call of Duty, bu yıl Infinity Ward tarafından geliştiriliyor. Daha önceden oyunun yan yapımcısı rolünü oynayan daha sonra bu rolden sıyrılarak ana yapımcı rolüne bürünen Sledgehammer Games’in bir sonraki oyunu geliştirmesi bekleniyor. Oyuncular gözlerini umutla şimdiden bir sonraki oyunda yapımcı koltuğuna oturacak Treyarch’a dikmiş durumdalar. Black Ops’tan sonra yükselişe geçen Treyarch’ta bildiğiniz gibi Black Ops 3’te gelecek temasını tercih ederek yeniden oyuncuların istediğini yerine getirememişlerdi.  Call of Duty: World at War’u geliştiren Tretarch’tan, oyuncular Call of Duty: Infinitive Warfare’ın ardından, Call of Duty: World at War 2’nin geliştirilmesini dört gözle bekliyor ama bu yıl bu hasreti Battlefield 1 ile gidereceğiz gibi görünüyor.

Kaptan Price’ı özleyenler el kaldırsın!
Bu yıl Infinity Ward’dan asıl beklediğimiz Modern Warfare 4 duyurusunu ne yazık ki duyamadık. Hatırlasanız (SPOILER BAŞI) Dubai’de Makarov’u sinema sahnesi tadında geçen bir bölümde köşeye sıkıştırarak, hayatına son vermiştik. En son balkona doğru düşen Price amcamız iple bir sağa bir sola sallanan, Dünya’yı birbirine katan Makarov’u bakarak purosunu yakarak bir iç çekmişti.  Ardından arkadan polis sirenleri geliyordu. Sonrası bildiğiniz gibi. Yine kafalarda bir soru işareti. Acaba Price amcaya ne oldu. Ülkemizde ki Polat Alemdar’ı Call of Duty versiyonun da temsil eden Price’a ne oldu. Tutuklandı mı? Öldü mü? Yoksa emekliye ayrılarak, bahçesindeki çiçekleri mi büyütüyor? Bu sorulara cevap bulabilmek için bu yıl Modern Warfare 4’ün tanıtılmasını bekliyorduk (SPOILER SONU). Ama olmadı, büyük ihtimalle de birkaç yıl daha bekleyeceğiz gibi görünüyor. Şükür ki yeniden yapım olsa da bu yıl bir Modern Warfare var onla idare edeceğiz. Tahmin edebileceğimiz üzere bir sonra ki Infinity Ward oyunu Call of Duty: Ghost 2 olacaktır. Çünkü en son ezeli düşmanımızı sürekli kovalamamıza rağmen bir türlü öldürememiştik. Sonra ise kendisi yakalayarak, kolumuzdan sürükleyerek bir yere götürmüştü ve bu da bir sonraki oyunun Call of Duty Ghost 2 olma ihtimalini güçlendiriyor. Bakalım 2 yıl sonra muhtemelen bir aksilik olmazsa Ghost 2 duyurusunu görebiliriz. İşin kötü yanıysa 3-4 yıl daha Modern Warfare 4 hakkında bir gelişme göremeyebiliriz. Ama bu yıl yeni oyunla gelebilecek olumsuz sonuçlar ışığında bir sürpriz de yaşanabilir, orası hiç belli olmaz. Şimdilik sadece hayran yapımı videolarla teselli olacağız.Her sene önümüze ısıtılıp ısıtılıp sunulan grafik moturuna ne denilmeli?
Call of Duty hep hikâyesiyle öne çıkan bir oyun olmuştur. Son zamanlarda süregelen kalitesiz senaryolar göze batsa da daha önemli bir sorun oyunun grafik motoru. Ne yapıp edip her yıl aynı grafik motoruyla çıkan Call of Duty bu konuda artık modern oyunların hayli gerisinde. Günümüz teknolojisinin gelişmesi ile birlikte buna paralel olarak gelişen grafik motorları aynı gerçek hayata yakın görüntüler sunabiliyor. Oyuncuların her sene Call of Duty’de görmek istediği şeyse yeni bir grafik motoru ile karşılaşmak. Zaten oyuncular yavaş yavaş Call of Duty’den uzaklaşmaya başlamışken bir sonraki sene alınacak kararlar efsane oyunun kaderini belirleyecek.

Şunu belirtmek isterim ki herkes benimle aynı düşüncede olmayabilir. Gelecek temalı oyunlardan hoşlanabilir ya da hoşlanmayabilir. Bu yazıyı yazarken genel olarak Call of Duty oyuncularının yakındığı sorunları ele alarak yazdım ve gelecekte bizi nelerin beklediğini az çok tahmin etmeye çalıştım. Umarım okurken keyif almışsınızdır. Bir sonraki konuda görüşmek üzere, şimdilik hoşça kalın.


yorumlar (79)
MK Okuru
 
 
 
MK Okuru, 21.10.2016 22:38 (0)
MK Okuru, 31.05.2016 15:12 (0)
yemişim batlefield ini cod modern warfare için alırım bu oyunu kaç para olur olsun
MK Okuru, 29.05.2016 18:52 (0)
Battlefield 1 oynayip ecdadimiz osmanliya kursun mu sıkacaksiniz ayip be !
MK Okuru, 04.06.2016 00:12 (0)
Şu anki oyun teknolojisiyle tekrar bir 2. dünya savaşı olsa tadından yenmez.
MK Okuru, 06.06.2016 16:10 (0)
bence call od duty world at wardan sonra cıvıtmıştı beter olsunlar...
MK Okuru, 30.05.2016 19:50 (0)
Call of duty mw4
Bir odadayız price bütün bu olanlardan sonra acemilere eğitim veriyor (takım arkadaşlarımıza green blue vs diycem) telefon çalıyor konuşan kişinin sesi makarov a benziyor ama değil price şu şu odada soap la ilgili birşeyler olduğunu söylüyor o sırada dolaptan bip bip sesi devamı


Merlin'in Kazanı, Radore'de barındırılmaktadır.


YASAL UYARI!: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya makale/metinlerin tüm hakları Merlin'in Kazanı'na aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbir içerik önceden özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu makale/metin veya yazılar sadece Merlin'in Kazanı tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak iletilebilir ve/veya bunlardan alıntı yapılabilir.