Üye Girişi
Beni Hatırla
Üye ol! Şifremi unuttum!
  Haber   Oyun Galerileri   e-Spor   Teknoloji   Sinema/TV   Forum
 
   
Youtube içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
   
Google+ içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
 
 
Youtube içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
 
Google+ içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
İnceleme

Merlin'in Kazanı > İnceleme > Castlevania: Lords of Shadow 2

Castlevania: Lords of Shadow 2 (PS3) (İnceleme) - İnceleme

Bazı günahlar affedilmez!

Mert Günhan - 25.02.2014 17:44
Mert Günhan - 25.02.2014 17:05
Castlevania...80’lerin sonunda Nintendo’nun NES sistemine çıkmasıyla çok büyük bir efsane haline gelen, milyonlarca oyuncunun sevdiği şu meşhur Castlevania.

Aslında böyle serilerin yeni oyunlarını değerlendirirken geçmişine bakıp biraz nostalji yapmayı çok seviyorum ve sanırım 45 dakikadır incelemeye başlayamamamın en büyük sebebi hala “Ben en iyisi bir Castlevania ROM’u çekip oynayayım” düşüncesi ile cebelleşmem. Tabii ki bunu yaparsam, incelemeyi yazacak vakit bulamam, bu sebeple bir an önce incelemeyi aradan çıkartıp Castlevania külliyatına yeniden girmek için bir sebep bırakmamam gerekiyor.

Aslına bakacak olursanız, Lords of Shadow serisi ilk duyurulduğu vakit büyük bir hayal kırıklığı yaşamıştım çünkü Kojima Productions ilk etapta oyunu çok başka şekillerde tanıtmıştı. Tabii ki yapılan viral kampanyalardan bahsediyorum. İşin içinde KojiPro olunca, insanın kafası ister istemez Metal Gear Solid serisine gidiyor, fakat Lords of Shadow’un duyurusu ile, bu umutlar sönmüştü, ben ise beklemeye başlamıştım."Simon's Quest: Oyuncuların lanetlediği Castlevania oyunu"

Sonuçta Kojima Productions’ın işin içinde olduğu bir yapımdı, ne kadar kötü olabilirdi ki? Bu kötü olma beklentisini ise bana yerleştiren Castlevania serisinin PS2’ye çıkan Lament of Innocense gibi oyunlarıydı. Yepyeni bir motor ve zamanına göre etkileyici grafikler kullanıyordu fakat oyun mekanikleri ve tasarımı o kadar zayıf bir haldeydi ki, bir türlü keyif alamıyordunuz.
Castlevania: Lords of Shadow ise gerçekten bambaşkaydı. Neredeyse on yıldan fazla,  sürekli olarak üstüste kullanılan Castlevania mitini alıp, yeniden ve taze bir şekilde bizlere sunuyordu.

Oyun, Belmont ailesinin üç jenerasyonu (3DS için çıkan devam oyunlarıyla beraber) üzerine oldukça başarılı bir Dracula hikayesi anlatıyordu ve bunu kesinlikle önceki Castlevania oyunlarında olduğu gibi aynı basmakalıp şekillerde sunmuyordu. Karakterler yıllarca gördüğümüz birbirinin karbon kopyası olan Castlevania karakterlerinden çok daha canlıydı, insanın içini sıkmıyordu ve bu sayede Castlevania isminin yepyeni kitleler tarafından sevilmesini sağlamıştı.

Lords of Shadow 2 ise, bu sebeplerden dolayı Castlevania hayranlarının uzun süredir heyecanla beklediği bir oyundu, özellikle seriyi takip edenler için hikaye “oha şimdi ne olacak” noktasında kaldığından, Lords of Shadow 2 önemliydi."Oyunun başında Gabriel epey çökmüş durumda."

Bir oyunun devamını yapmak , baya riskli bir iş. Bunun sebebi söz konusu devam oyununun kesinlikle orijinalinden daha iyi olması gerekliliği, sadece kozmetik olarak değil, mekanik, hikaye ve yapı olarak halefinin bir tık daha üstüne çıkması gerekiyor.

Oyun yapımcıları, bu devam oyunu yapma işini son 5 yıldır çok yanlış uyguluyor. Devam oyunu yani sequel denilen şey, sadece hikayenin devam ettiği ve geri kalan her şeyin aynı kaldığı bir yapıda sunuluyor. Castlevania: Lords of Shadow 2 ise en büyük hatayı burada yapıyor.

Hikaye, Gabriel Belmont yani namı diğer Dracula’nın hikayesini devam ettiriyor. Gabriel Belmont, artık elini dünya malından çekmiş, tek başına modern çağda yaşamaktadır. Eski dostu/düşmanı Zobek’in onu bulması ile Satan’ın tekrar dünyaya gelme planı olduğunu öğrenir ve bütün pişmanlıklarını bir kenara koyarak onu durdurmak için büyük bir intikam yolculuğuna çıkar.

66
86
Okur Puanı: (33Kişi)
Puanın:
                                         
Yapımcı-Yayıncı: Konami -
Çoklu Oyuncu:Yok Türü: Aksiyon, Arcade, Dövüş, Macera

Belmont ailesinin kan davasının sonlandığı ilginç hikaye, Lords of Shadow dünyasının güçlü görselliği, Oscar Araujo'nun nefis müzikleri.
"Yenilenmiş" Mercury Engine 2 gerçekten grafiksel anlamda Lords of Shadow 2 için yeterli olmamış, oyun orijinalinin bir kopyası gibi, aynı savaş mekanikleri, aynı yapıda devam etmiş.
yorumlar (38)
MK Okuru
 
 
 
MK Okuru, 19.03.2014 15:34 (0)
12.03.2014 - MK Okuru demiş ki:
bu oyuna düşük vermelerinin sebebi konsolu öldürmemek
çünkü h&s konsolda oynanır...
adamın kötü olmasının sebebi ise karısı ile sonsuza kadar yaşama arzusu kötü olmaya çalışmak sevgiden geliyor çaktın köfteyi....
otur sana 66...
oyuna 90


h&s konsoldamı oynanır ? koskoca türü birkaç kaliteli yapım konsol ex diye ne çabuk sahiplendiğiniz. Alakası bile yok ben Pc de gayet eğlenceli oynuyorum.
MK Okuru, 17.03.2014 16:55 (0)
oyun hakikaten fazlasıyla kötü ve baştan savma olmuş. bu kadar vasat olacağını düşünmüyordum açıkçası...
MK Okuru, 12.03.2014 (0)
bu oyuna düşük vermelerinin sebebi konsolu öldürmemek
çünkü h&s konsolda oynanır...
adamın kötü olmasının sebebi ise karısı ile sonsuza kadar yaşama arzusu kötü olmaya çalışmak sevgiden geliyor çaktın köfteyi....
otur sana 66...
oyuna 90
Seviye: 3
freddy310, 08.03.2014 20:51 (0)
Bazen sırf inceleme yazmak için yazmamak gerekir, biraz
dikkatli olmak lazım. Devam oyunu deyince aklınıza gelen
nedir? Grafikler konusunda haklısınız da oyunun belirli bir
yapısı var zaten, bütün herşeyi değiştirip yepyeni bir oyun
mu yapsınlar size yahu anlamıyorum? Hikayeyi devam
ettirmişler gayet iyi bir şekilde, müzikler on numara ki
+larda müzikleri övüp müziğe 70 vermek çelişkidir zaten,
karakterler gayet iyi ama 66 puanın mantığı ne hiç
anlamadım. Bazı seriler hiç bir şeyini değiştirmediği halde
sırf senaryosu yüzünden 80-90 basmayı biliyorsunuz da iş
Castlevania'ya gelince mi puan 66 oluyor? Saçmalık diyorum
başka bir şey demiyorum.
MK Okuru, 06.03.2014 09:49 (0)
Müziklere tek bir kötü söz söyleyemeyeceğinizi belirtmişsiniz
ama ona rağmen sese sadece 70 puan vermişsiniz. Edge gibi
sizde gözlerinize baktırın bence.
Seviye: 1
Yedek Kahraman, 03.03.2014 07:46 (0)
Merlinin Kananı sitesinde herhalde vampilere olan bir gıcıklığı var :D :D
MK Okuru, 02.03.2014 23:46 (0)
Öncelikle Thief ve Castlevania serilerini bitirmiş ve uzun
süre bekledikten sonra karşısında yeniden gören birisi olarak
puanlamalar beni hiç ilgilendirmiyor.Ben ikisinede
bayılıyorum zaten.Ayrıca Oyunda Alucard karakteri var nasıl
Gabriel oluyor anlamadım.İyice araştırılmasını istiyorum.


Merlin'in Kazanı, Radore'de barındırılmaktadır.


YASAL UYARI!: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya makale/metinlerin tüm hakları Merlin'in Kazanı'na aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbir içerik önceden özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu makale/metin veya yazılar sadece Merlin'in Kazanı tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak iletilebilir ve/veya bunlardan alıntı yapılabilir.