Üye Girişi
Beni Hatırla
Üye ol! Şifremi unuttum!
  Haber   Oyun Galerileri   e-Spor   Teknoloji   Sinema/TV   Forum
 
   
Youtube içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
   
Google+ içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
 
 
Youtube içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
 
Google+ içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
İnceleme

Merlin'in Kazanı > İnceleme > Child of Light

Child of Light (İnceleme) (PS4) - İnceleme

Uzun süredir böylesini görmemiştik.

Özgür Yıldız - 13.05.2014 11:52
Özgür Yıldız - 13.05.2014 11:51
Bir oyun düşünün. Bu oyun hem platform, hem bulmaca, hem RPG öğeleri içerip, hem de bütün bu öğeleri muhteşem bir hikâye anlatımı ve görsel tarzla size sunsun. Birçoğunuzdan “böyle bir oyun yok” dediğinizi duyar gibiyim. Ancak emin olun böyle bir oyun artık var. Belki hikâyesi ve anlatım tarzı sizi çekmeyebilir ama bu oyunun adı Child of Light.

Rüya mı gerçek mi?

Ubisoft Montreal’in geliştirdiği oyunda Aurora adlı bir kızı canlandırıyoruz. 1895 Avusturya’sında yaşayan Aurora, günün birinde uyuyakalıyor ve uyandığında kendini Lemuria isimli hayal dünyasında buluyor. Lemuria’nın güneşi, ayı ve yıldızları Dark Queen (Karanlık Kraliçe) tarafından çalınmış durumda. Aurora ise bu göksel nesneleri kurtarıp bir dük olan babasıyla tekrar bir araya gelmeye çalışıyor.


 
Oyunun hikâyesi genel olarak bu şekilde. Gelelim Child of Light’ta neler yaptığımıza. Lemuria’da Aurora’yla birlikte aslında bir platform oyunu oynuyoruz. Ancak bu sadece oyundaki ilk izleniminiz olacak. Oyunun başından itibaren yanımızda bir ateşböceği olan Igniculus’la birlikte dolaşıyoruz. Aurora’yı sol çubukla yönlendirirken, Igniculus’u sağ çubukla yönlendiriyoruz. Bu açıdan bir nevi PS3’te oynadığımız Puppeteer’a benziyor. Igniculus’la birlikte karanlık yerleri aydınlatıyor, bazı bulmacaları çözebiliyoruz. Aynı zamanda etrafta bulunan ve bize sağlık ve mana veren bitkileri de uyarabiliyor Igniculus.

Child of Light’ın şaşırtıcı kısmı ise karşımıza dövüşlerde çıkıyor. Dövüşler sıra tabanlı olarak oynanıyor. Igniculus her ne kadar dövüşe direkt olarak katılmasa da, düşmanların sıralarının gelmesini yavaşlatabiliyor. Yavaşlatma derken, oyunun sıra tabanlı dövüş mekanizmasını kısaca açıklayalım. Dövüş sırasında gördüğümüz bir bar, zamana göre sıranın kimde olduğunu bize belirtiyor. Barda yer alan “Cast” kısmına sıradaki karakterin ikonu geldiğinde, bu karakter hangi hareketi yapacağını seçiyor. Seçilen hareket ise karakterin bu hareketi gerçekleştirme süresine göre (kısa, orta, uzun, çok uzun gibi) barın sonuna geldiğinde yapılıyor. Bu dinamik, düşmanlar Cast kısmına geçtiğinde onlardan önce davranıp hareketlerini engellemenize yarıyor. Aynı zamanda belirttiğimiz gibi Igniculus’la bir düşmanın üstüne gelip L2’ye basarak, onun bar üzerindeki hareketini yavaşlatabiliyoruz da. Biraz karmaşık bir mekanik, ancak oynadığınız zaman çok eğlenceli olduğunu da göreceksiniz.Bu arada belirtelim, Igniculus’u DualShock 4’ün dokunmatik yüzeyiyle kontrol edebiliyorsunuz. Ayrıca ikinci bir DualShock 4’ünüz de varsa, Igniculus’un kontrolünü tamamen bir arkadaşınıza bırakmanız da mümkün.

Dövüş kısmında hem kendinizin, hem de yanınızda bulunan yardımcılarınızın yeteneklerini kullanabiliyorsunuz. Yeteneklerden bazıları mana gücünden harcıyor. İşin içine mana girince “RPG öğeleri nerde?” diye sorabilirsiniz. Child of Light’ta karakterlerin seviyeleri, seviyelerle değişen istatistikleri ve seviye atladığımızda kazandığımız puanlarla alabileceğimiz yeni yetenekler de bulunuyor.

Devamı diğer sayfada
>>>>>>>>>>>>>>>>>
90
85
Okur Puanı: (18Kişi)
Puanın:
                                         
Yapımcı-Yayıncı: Ubisoft Montreal - Ubisoft
Çoklu Oyuncu:Yok Türü: Bulmaca, Platform, Role Playing Game

Başarılı görsellik, RPG/bulmaca/platform öğeleri çok güzel harmanlanmış, farklı ve başarılı sıra tabanlı dövüş sistemi, hikaye anlatımı çok iyi.
Soneler bazen zorlama olabiliyor.
yorumlar (26)
MK Okuru
 
 
 
MK Okuru, 11.04.2016 19:28 (0)
bu oyun bilgisayarda daha güzel oynanıyor bilgisayarda oynasanız bence böyle demezsiniz
MK Okuru, 11.04.2016 19:11 (0)
bence çok güzel bir oyun oyunu baştan sona oynadım benim en çok üzüldüğüm an norah'ın aslında kardeşi olmadığını onu tuzağa düşürdüğünü ve asıl adının nox olduğunu söylemesiydi
MK Okuru, 29.08.2014 11:56 (-1)
40 lira mı çöpe attım resmen. Dun aksam sildim attım ps4 ten bitiremeden. Benim gibi klasik fps
oyuncusu iseniz almayın.
MK Okuru, 15.06.2014 03:48 (0)
40 lira olmasa alacam ama killzone shadow fall ps Store da 99 tl ye düşmüşken buna 40 lira
vermek mantıklı gelmiyor. Siz ne diyosunuz değermi 40 liraya ?
Seviye: 5
spiderh, 05.06.2014 12:26 (0)
13.05.2014 21:06:00 - MK Okuru demiş ki:
her platform oyununa yüksek puan vermeye başladınız bu ne ya?Bu platform oyunu değil, side-scrolling rpg. Eski oyuncular aşinadır bu türe.
Seviye: 3
aydinnesty, 17.05.2014 13:56 (0)
17.05.2014 13:36:00 - MK Okuru demiş ki:
Trine 2, Rayman, Mercenary Kings, Child of Light...
Kısaca çarşıdan aldım ps4 eve geldim atari

Ya kardeşim cimrilik yapma AAA oyunlardan al
bu kadar basit.
MK Okuru, 17.05.2014 13:36 (0)
Trine 2, Rayman, Mercenary Kings, Child of Light...
Kısaca çarşıdan aldım ps4 eve geldim atari
MK Okuru, 15.05.2014 13:35 (0)
13.05.2014 18:22:00 - Valek demiş ki:
PC ye gelme olasılığı varmıdır ?

pc için de çıktı zaten


Merlin'in Kazanı, Radore'de barındırılmaktadır.


YASAL UYARI!: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya makale/metinlerin tüm hakları Merlin'in Kazanı'na aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbir içerik önceden özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu makale/metin veya yazılar sadece Merlin'in Kazanı tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak iletilebilir ve/veya bunlardan alıntı yapılabilir.