Yorumunuz sisteme kaydediliyor.
Lütfen bekleyiniz...

Üye Girişi
Beni Hatırla
Üye ol! Şifremi unuttum!
  Oyun   e-Spor   Teknoloji   Sinema/TV   Forum
 
   
Youtube içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
   
Google+ içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
 
 
Youtube içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
 
Google+ içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
haber

Merlin'in Kazanı > Haberler > Crusader Kings II - Rehber

Crusader Kings II Rehberi

Her kralın bilmesi gereken bir şeyler vardır

Murat Halilbeyoğlu - 15.03.2012 16:47
Murat Halilbeyoğlu - 15.03.2012 16:47
Yeni bir Paradox oyunu olan Crusader Kings 2’yi oynamaya başlayanlar onun ne kadar derin bir içeriğe sahip olduğunu anlamışlardır. Bu rehberde sizlere elimden geldiğince oyun hakkındaki tüm bilgileri basit bir şekilde anlatmaya çalışacağım – lakin bazıları o kadar basit olmayacaktır elbette. Bölümlere ayıracağım bu rehberin şemasını oyunun tutorial bölümünü ve dijital kılavuzunu esas alarak tasarladım. Dolayısı ile ana hatlarıyla;

-Arayüz
-Feodal Sistem
-Ekonomi
-Karakter
-Hızlı Tuşlar
   Konsey(Council)
   Yasalar (Laws)
   Teknoloji (Technology)
   Ordu (Military)
   Entrika (Intrigue)
   Diplomasi (Diplomacy)
   Din (Religion)
   Karakterler (Characters)
-Komplo
-Savaş (YENİ)
    Claim (YENİ)
    Warscore (YENİ)
    De Jure (YENİ)
-Haçlı Seferleri (Crusade)
-Ordu ve Çatışma
-Varislik
-Ek Bölümler

şeklinde olacaktır. (Listede bulunan herhangi bir konuya doğrudan gitmek için o konunun üzerine tıklamanız yeterlidir. Şu an için hazırlanan bölümler Ara yüz ve Feodal Sistem. Kısa zaman içinde rehberin geri kalanı da sizlerle birlikte olacak. )

(Burada yazmayıp da başınıza gelen, burada okumanıza rağmen tam olarak çözemediğiniz veya oyunla alakalı başka her türlü sorunuz için murathalilbeyoglu@merlininkazani.com adresine mail atabilirsiniz.)

Bütün bu bölümler biriyle alakasız yerler olmadığı için anlattığım bölümün ilgili bir başka bölümle olan bağlantısına da olabildiğince değinmeye çalışacağım. Ayrıca bölümlerin de kendine ait alt bölümleri bulunacak. Öte yandan tutorial bölümünde bulunmayan özelliklerle ilgili şeylere de bu rehberde değineceğim.

Başlamadan önce şunu söylemek isterim ki ben ne kadar size bütün oyunun açıklamaya çalışsam da hepinize mutlaka tutorial’ı bir kere oynamanızı tavsiye ederim.

İnceleme yazısında da belirttiğim gibi oyunda bir ülke değil bir hanedan seçiyorsunuz. Dolayısı ile seçtiğiniz hanedanın liderinin ülkenin kralı olup olmamasına göre farklı seçenekleri bulunuyor. Örneğin kralın “Taç Kanunları”  (Crown Laws) seçeneklerine erişimi bulunurken sadece derebeyi iseniz  bu seçenekler karşınıza çıkmıyor. Öte yandan aynı konuma sahip kişilerin cinsiyet veya statü gereği farklı isimler alması mümkün.

Bir hatırlatma da oyundaki ipuçları (Hint) ile alakalı. Bunları mümkün olduğunca açık tutmaya çalışın, ta ki ilgili alanda artık hiç ipucuna ihtiyacınız kalmadığını düşünene kadar. Çünkü öyle bir an geliyor ki bazen çözümü zar zor gözüken bir sorunun aslında çok basit bir alternatifi olabiliyor ve bu ipuçları size onları gösteriyor.

Yükleme ekranlarında çıkan yazıları dikkatle okuyun, oralarda oyunun hiçbir yerinde söylenmeyen ipuçları ve özellikler anlatılıyor.

Son olarak imlecinizi bir simge veya yazı üzerinde tuttuğunuzda o konu ile ilgili detaylı bilgi imlecin aşağısında açılıyor bunu unutmayın. Bu şekilde o seçeneğin ne işe yaradığını daha iyi anlayabiliyorsunuz.

Rehbere arayüz ile başlamayı uygun buldum çünkü burada da sizi rahatlatacak seçenekler mevcut. Şimdi gelin rehberimize geçelim.

NOT: Bu rehberi daha rahat anlayabilmeniz için rehberi okurken bir yandan da İskoçya Kralı Malcom III’ü seçip oyuna başlamanızı tavsiye ederim.  Nitekim rehberdeki görseller ve anlatılanlar yoğunlukla  onun oyunundan yapılan alıntılardan oluşacaktır.
yorumlar
MK Okuru
 
 
 
#55 MK Okuru, 05.01.2015 00:31 (0) - Alıntı yap
07.12.2014 13:10:00 - MK Okuru demiş ki:
Osmanlı olarak oynuyorum İzmir'i aldıktan sonra papa haçlı
seferi yolluyor üstüme 4 kez baştan başladım her seferinde
aynı olay bunun bir çÖzümü yok mu

baska musluman devletlerle
evlilik yoluyla ittifak kur
#54 MK Okuru, 07.12.2014 13:10 (0) - Alıntı yap
Osmanlı olarak oynuyorum İzmir'i aldıktan sonra papa haçlı
seferi yolluyor üstüme 4 kez baştan başladım her seferinde
aynı olay bunun bir çÖzümü yok mu
#53 MK Okuru, 07.12.2014 13:10 (0) - Alıntı yap
Osmanlı olarak oynuyorum İzmir'i aldıktan sonra papa haçlı
seferi yolluyor üstüme 4 kez baştan başladım her seferinde
aynı olay bunun bir çÖzümü yok mu
#50 MK Okuru, 19.07.2014 17:41 (0) - Alıntı yap

Merlin'in Kazanı, Radore Servers sunucularında barındırılmaktadır.