Üye Girişi
Beni Hatırla
Üye ol! Şifremi unuttum!
  Haber   Oyun Galerileri   e-Spor   Teknoloji   Sinema/TV   Forum
 
   
Youtube içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
   
Google+ içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
 
 
Youtube içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
 
Google+ içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
ön İnceleme

Merlin'in Kazanı > Ön İnceleme > Days Gone

Days Gone - Ön İnceleme - Ön İnceleme

Hepsi geride kaldı...

Ersin Kılıç - 23.07.2016 16:00
Ersin Kılıç - 22.07.2016 16:05
"Uçakların düştüğü, vagonların devrildiği o günü hatırlıyorum.... Hepsi geride kaldı..."

Kıyamet sonrası temasına sahip olan yapımlar her zaman dikkatimizi çekmiştir. Bu temaya sahip olan iyi bir hikaye, sağlam karakterler ve tabi ki atmosfer ile tadından yenmeyecek bir macera ile karşılaşabiliyoruz. Nitekim bu tarzın önde gelen ve oldukça başarılı olan örneklerinden birisi de Last of Us olmuştu. Hikayesi ve karakterlerini bir kenara bırakın oynanışıyla ve şahane sonu ile uzun süre daha konuşulacak bir yapım ile karşılaşmıştık. işte E3 2016'da duyurusu gerçekleştirilen ve Last of Us'ı az da olsa andıran (esinlenen desek daha doğru olur) Days Gone, bu oyunlardan biri olabilir.

Oyuna geçmeden önce yapımcı firmadan bahsetmem gerekiyor çünkü oyun hakkında heyecanlanmamızın önemli sebeplerinden birisi de yapım ekibi. Son olarak Playstation Vita için Uncharted ve Resistance oyunlarını yapan ekip olsa da Sony Bend stüdyosunu daha çok Syphon Filter serisi ile hatırlıyoruz.Days Gone hikaye olarak Deacon St. John isimli karakterin etrafında şekilleniyor. Dünyanın adeta bir cehenneme dönüştüğü o günlerin çok öncesini hatırlayan John'un geçmişinden izler, oyuna hikaye derinliği katan yegane unsurlar olacak. Samuel Witwer tarafından seslendiren John, hayatta kalmak için ödül avcılığı yapan ve sürekli yolda olan bir karakter portresi çiziyor.

Days Gone tıpkı Last of Us'ta olduğu gibi küresel bir salgın sonrasında geçiyor. Tam olarak iki yıl sonrasında. Tüm dünya nüfusunu etkileyen bu salgın sonucunda etkilenen insanlar Freaker adı verilen zombi benzeri bir mutasyona uğruyor. Benzetmek gerekirse alışılagelmiş zombilerin aksine daha çok Word War Z'dekine benzer bir salgın ile karşı karşıya kalıyoruz. Oyunun E3 demosunda iki farklı tür ile karşılaşmış olsakta bu sayı tam çıkış gerçekleştiğinde artabilir. Demoda karşılaştığımız zombi türlerinden ilki daha ufak tefek ve yalnız başına dolaşırken, diğer zombi türü ise asıl tehlike noktasını oluşturuyor. Çünkü sürü halinde hareket eden bu tür tıpkı World War Z'de olduğu gibi pek engel dinlemiyor. Kapıları kırıyor, objelerin üzerinden tırmanıyor ve size ulaşmak için adeta elindeki her türlü fırsatı değerlendiriyor.Tabi bu zombileri silahlarımız ile alt edebildiğimiz gibi etraftaki objeleri kullanarakta halledebileceğiz. Zombilerin üzerine bomba yardımı ile kereste fırlatabilecek ya da tahta bir köprüyü havaya uçurarak onların size ulaşmasını engelleyebileceksiniz. Silahlardan bahsetmişken oyundaki eşya ve silah güncellemesine de değinmem gerekiyor. Bulmuş olduğunuz parçalar ile silahlarınız üzerinde bazı güncellemeler yapabilecek ve onları çok daha efektif bir şekilde kullanabileceksiniz.

Açık dünya dinamiklerine sahip olan Days Gone'daki en önemli etkenlerden birisi de motorsikletimiz olacak. Önceki yaşamında da sıkı bir motor tutkunu olan John, yolculuğu boyunca motorunu kullanabilecek. Motor kullandığımız anlarda haritanın hemen altında gözüken benzin ibaresi ise hem motor kullanımının önemini hem de benzin bulmak için arada etrafı kolaçan edeceğimiz anlamına geliyor. Zaten oyunun yayınlanan 10 dakikalık oynanış videosunda da araştırma kısmının önemine dikkat çekilmiş. Yerde bulunan cesetler, kapalı alanlardaki dolaplar, hatta çürümeye yüz tutmuş araçların içerisine bile bakarak işimize yarayacak her türlü eşyayı almamız gerekmekte.

Bunun gibi açık dünya dinamikleri dışında gece gündüz döngüsünün de oyunda yer alacağı belirtilmiş. Muhtemelen gece olduğunda çok daha büyük bir hayatta kalma savaşı bizi bekliyor olacak. Zibil gibi gelen zombilerin gece vakti karşımıza çıktığını düşününce oyundaki adrenalinin ne kadar yüksek olacağını da tahmin etmek çok zor değil.Sonuç olarak Days Gone'ın E3'ün en büyük sürprizlerinden biri olduğunu söyleyebiliriz. Oynanış kısımları dışında geçmişe yapılan göndermeler ve karakterimizin bu konuda duymuş olduğu özlem hikaye konusunda oyunun ne tarafa gideceğini de merak ettiriyor. Kısacası oynanışı kadar hikayesiyle de oturaklı bir oyun ile karşılaşırsak Days Gone bize güzel bir deneyim yaşatabilir. Merakla beklediğimiz oyunlar arasında kesinlikle üst sıralarda olmayı hakediyor.
yorumlar (33)
MK Okuru
 
 
 
MK Okuru, 28.01.2017 11:44 (0)
MK Okuru, 21.01.2017 18:36 (0)
Kardeşim last of usdaki gibi gruplar falan yokmu bide motordan başka araç kullanılmıyomu
MK Okuru, 23.07.2016 16:22 (-1)
Şu zombiler, bir bitmediniz gitti...

Zombi konseptini adam gibi işleyebilen ilk ve yegane oyun Resident Evil idi. Onun haricindekiler işin cılkını çıkardılar, yeni RE'ler de dahil.
MK Okuru, 27.07.2016 01:53 (0)
MK Okuru, 26.07.2016 08:12 (0)
Sayın Merlininkazani, King of fighter in ön incelemesini ne zaman yapacaksiniz?
MK Okuru, 25.07.2016 21:50 (0)
Zombi oyunlari klise hikayeye sahib olur.Lakin eger silah cesitliliyi fazlaysa tadindan yenmez


Merlin'in Kazanı, Radore'de barındırılmaktadır.


YASAL UYARI!: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya makale/metinlerin tüm hakları Merlin'in Kazanı'na aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbir içerik önceden özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu makale/metin veya yazılar sadece Merlin'in Kazanı tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak iletilebilir ve/veya bunlardan alıntı yapılabilir.