Üye Girişi
Beni Hatırla
Üye ol! Şifremi unuttum!
  Haber   Oyun Galerileri   e-Spor   Teknoloji   Sinema/TV   Forum
 
   
Youtube içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
   
Google+ içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
 
 
Youtube içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
 
Google+ içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
blog

Merlin'in Kazanı > Blog > Video Oyunları.

Dengesiz döviz kurları oyun sektörünü nasıl etkileyecek? Ne yapmalı? - Blog

Günümüzde biz oyuncuların işi zor

Hürcan Köse - 15.11.2016 14:55
Hürcan Köse - 15.11.2016 14:55
Hem ülkemizin hem de genel açıdan tüm dünyanın ekonomi açısından pek iyi yerlere gitmekte olduğu söylenemez. Doğal kaynaklar tükendikçe, yönetimler değiştikçe, terör saldırısı ve benzeri etkenler yüzünden ülkelerin dengeleri değiştikçe bu en nihayetinde dünyanın ekonomik düzenine de bir vurgun gerçekleştiriyor. İstesek de, istemesek de bu vurgunun sonuçları ile birinci elden bir şekilde karşılaşıyoruz.Otomotiv, giyim, gıda, teknoloji ve daha birçok sektörde döviz kurlarının dengesiz iniş ve çıkışları fiyatları etkiliyor. Elbette o sektörler de hayatımızda büyük yerler kaplıyor. Örneğin geçtiğimiz gün bir Türk kargo firması ile gönderim yapalım dedik, bize üçüncü köprüyü kullandıkları için fiyatlarda büyük değişikliklerin meydana geleceğini söylediler. Yani yine en nihayetinde o değişiklik bize de vuracak. Aynı şekilde artık bir ayakkabı satın alırken bile çok büyük paralar ödemeye başladık. İki ay önce bir ayakkabıya 250 TL verdiğimi hatırlıyorum. Aynı ayakkabı iki sene önce 120 TL'ye satılıyordu.

Hadi diğer sektörler hayatımızda şöyle-böyle yer kaplıyor. Hadi belki bu sektörlerdeki markaların büyük bir çoğunluğunun yan sanayisi olduğu için rahat olabiliriz. Bir eşofman altı alacakken gidip popüler bir markadan 100 TL'ye değil de, pazardan 20 TL'ye alabiliyoruz. Aynı şekilde gıda sektörü de öyle, teknolojik ürünler de öyle. Çoğu ürünün bir yan sanayisi, daha ucuzu bulunabiliyor. Ama biz oyuncuları ilgilendiren konu bunlar değil. Elbette bunlar da bizler için önemli ancak 'oyuncu' kimliğimiz için oyun sektöründeki ekonomik değişimler bizim için çok daha önemli.Oyunlar zaten şu anda da gayet pahalı. Öncelikle burada anlaşalım, ki zaten buna karşı çıkacağınızı da düşünmüyorum. Oyunların cep yakıyor olduğu kaçınılmaz bir gerçek. Günümüzde korsan oyunculuk da ciddi oranda azalmış durumda ve dolayısıyla da insanlar orijinal oyun satın alıp oynamaya yönelmiş durumda. Öncelikle bu çok güzel bir şey. Zaten gelişen kopya koruma sistemleri de korsancılara bayağı zor zamanlar yaşatıyor. Denuvo mesela. Arada bir kırıldı, patladı, patates oldu gibi haberler gelse de ya çok zorluyor, ya da hiç bazen hiç kırılmıyor. Oyuncu da çok istediği oyunu orijinal almaya yöneliyor. Zaten orijinal oyun alma işine de bir kere başladınız mı, doğru bir şey yaptığınızı hissediyor ve bunu yapmaya devam ediyorsunuz. Elbette istisnalar mevcuttur.
yorumlar (78)
MK Okuru
 
 
 
MK Okuru, 16.11.2016 23:12 (0)
Beyler doların artışı esasen Gezi Parkı olayları sonrası başladı çok net hatırlıyorum öncesinde sorun yoktu ülkede bu kadar problem yoktu içinden çıkılamaz bir duruma gidiyoruz keşke sadece olay oyun sektörüyle kalsa gerçekten çok kötü kriz patlayacak 99 ve 2001 krizlerini hatırlayanlar anlamıştır..
MK Okuru, 23.11.2016 20:16 (-1)
bence döviz hiç de dengesiz değil. dengeli bir şekilde hızla artıyor elhamdururlah.
MK Okuru, 15.11.2016 23:04 (+2)
ehonomimiz cohhh eyiii yeaaaa,gavur oyunu oynamayın onun yerine tesbih çekin daha eğlenceli hem de bedava.hem oyuna para verince amariga kazanıyor.dolar 10 tl olsun nolur amariga dusunsun wuhuuuuuuuu.
Seviye: 5
ultrAslan, 16.11.2016 13:03 (-1)
Bunlar güzel günlerimiz. Bilgisayar oyunları neyse de, yakında konsol ve konsol oyunculuğu sadece üst kesime hitap edecek. Çünkü konsola oyun falan alınmıyor arkadaş fiyatları çok fazla. Adam gidip bilgisayar topluyor aynı paraya konsol almıyor. Konsol sadece keyfine düşkün zengin kutusu olacak bu ülkede bakın görün. Bu çok kötü bir durum olur bizler için. Ayrıca ülkeyi ciddi bir ekonomik kriz bekliyor bu şekilde daha fazla gitmeyecektir. Her senaryo bize bunun yakın olduğunu gösteriyor...
MK Okuru, 17.11.2016 11:51 (0)
Oyunlar çok ucuz.burdan yetkililere sesleniyorum lütfen zam yapın.fifa nın 320 tl olduğunu görünce 7-8 tane aldım.bakkal ekmek rafına dizmiş kapış kapış gidiyo


Merlin'in Kazanı, Radore'de barındırılmaktadır.


YASAL UYARI!: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya makale/metinlerin tüm hakları Merlin'in Kazanı'na aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbir içerik önceden özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu makale/metin veya yazılar sadece Merlin'in Kazanı tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak iletilebilir ve/veya bunlardan alıntı yapılabilir.