Üye Girişi
Beni Hatırla
Üye ol! Şifremi unuttum!
  Haber   Oyun Galerileri   e-Spor   Teknoloji   Sinema/TV   Forum
 
   
Youtube içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
   
Google+ içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
 
 
Youtube içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
 
Google+ içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
makale

Merlin'in Kazanı > Makale > Capcom

Dünden bugüne Capcom oyunları - Makale

Capcom’a yakından bakalım dedik.

Nurullah Karapınar - 15.07.2016 14:11
Nurullah Karapınar - 15.07.2016 14:10
Dünya üzerinde geniş kitleler tarafından kabul gören ünlü oyunların, en meşhur firmalarından biri olan Capcom’a yakından bakalım dedik. Eminim Capcom hakkında bazı şeyleri okumak, en azından merakınızı gidermek isteyeceksiniz. Aslında Capcom oyunları genel anlamda, şirketinden daha fazla şöhrete kavuştu desek, bunda haksızlık yapmış sayılmayız. Street Fighter, Resident Evil, Devil May Cry, Onimusha, Megamen, Dino Crisis, Monster Hunter, Dead Rising 2 oyunları, biz oyun severler için adeta hazine değerini taşıyor.  Yaşı 40’ın üzerinde olanlar Amiga ve Commodore 64’e çıkan Capcom oyunlarını hatırlayacaklardır. Firma NES, Game Boy, SEGA, Saturn, Dreamcast, Nintendo 64, Game Cube, Wii, PC, Playstation ve Xbox konsollarına onlarca oyun çıkarıp, meşhur etmeyi başarmıştır.

Capcom’un Kuruluşu ve Street Fighter
1979 yılında Japonya’nın Osaka kentinde “Japan Capsule Computers” adıyla kurulan firma, Capsule ve Computers kelimelerinin ilk üç harfinin birleşmesiyle, Capcom ‘a dönüşmüştür. 1987 yılına geldiğimizde ise Street Fighter adlı oyun, tüm dünyada bir fırtına etkisi yaratmayı başarmıştır. Bu gün bile Capcom, hala devam oyunları çıkarılan seri için öyle ustaca stratejiler düzenledi ki, oyunu hep taze tutmayı başardı. Tabii ki bu dövüş oyununun kahramanları da ayrı bir fenomene dönüşmüş durumda; Ryu, Ken, Zangief, Chun Li, Sagat, Dhalsim, Honda, Zangief, Balrog,Vega, Guile ve Ms. Bison karakterlerine yıllar geçtikçe yeni karakterlerde eklendi. Üstelik Street Fighter 4 oyununda Hakan adında Türk karakter oyuna eklenmiştir. Kendisi bir yağlı güreşçidir ve kendi yağlarının reklamını yapmak için turnuvaya katılmıştır.  Günümüze kadar yaklaşık olarak 28 tane Street Fighter oyunu piyasaya çıkıp oyuncularla buluşmuştur.Yine 1987 yılında Megamen isimli oyunu piyasaya çıkaran Capcom, Japonya’da hatırı sayılır bir kitleyi kendine bağladı. Her ne kadar, Türkler olarak bizim oyun tabiatımızla örtüşmeyen bir oyun olsa da, Megamen Japonya’da oldukça popüler bir oyun olmuştu. 1989 yılında ise Final Fight adlı oyun piyasaya çıkarılmıştı. Zamanında oldukça popüler olsa da Street Fighter ve Megamen gibi şöhrete ulaşamamıştır.

Capcom Vancouver Kanada
4 Temmuz 2005 tarihinde Kanada’da, Blue Castle Games adıyla kurulan firma; The Bigs ve Dead Rising Serileri yanında, MLB Front Office Manager adlı oyunu hazırlamıştır.  Bu oyunlar PS2, PS3,Wii, PSP, Nintendo DS ve Xbox360’a çıkmıştır. 2010 yılına geldiğimizde bu şirket Capcom’un portföyüne eklenerek Capcom Vancouver adı altında faaliyetlerini sürdürmektedir. 2011 ve 2013 yıllarında çıkan devam oyunları çıkan Dead Rising serisi Capcom Vancouver patentini taşımaktadır.

Bugün Capcom’un Japonya’nın yanında Amerika, Avrupa ve Asya kıtalarında şubeleri bulunmaktadır. Ayrıca Mobil oyunlar da çıkarmaktadır.
yorumlar (14)
MK Okuru
 
 
 
MK Okuru, 15.07.2016 15:16 (0)
dmcyi neden rebootu ele alarak hata yamışsınız. eva insan değilmiydi :D
MK Okuru, 15.07.2016 16:48 (0)
O zamanlar Capcom oyun çıkardığı zaman yer yerinden oynardı; eskisi gibi etkileyici değiller.
MK Okuru, 15.07.2016 15:31 (+1)
ŞU FİRMANIN RESİDENT EVİLİ GETİRDİĞİ HALE ACIYORUM YAZIK ÇOK YAZIK 5,6 OYUNLARDAN SONRA ŞİMDİDE P.T DEMOSUNUN ÇAKMASI SON DÖNEM SAÇMA AMERİKAN KORKU FİLMİLERİNE BENZEYEN 7.OYUN SHİNJİ MİKAMİ GİBİ BİR ADAMIN CAPCOMDAN AYRILMASI RES EFSANESİNİN SONUNU GETİRMİŞTİR BEN YOLUMA RES ZERO İLE DEVAM EDECEM
MK Okuru, 15.07.2016 20:37 (0)
resident evil 7 ile iyi iş çıkardı bu sene eğer demosu gibi olursa. capcom bence sony computer entertainment ile şirketi birleştirirse iyi olur hep derim japon japonun dostudur türkiyeninde.
Seviye: 2
Arcade Fire, 15.07.2016 17:35 (0)
Capcom hakkında yazı yazıp arcade (atari salonu) oyunlarına çok az değinmek olmamış. Capcom'un kendi ürettiği CPS 1, 2 ve 3 arcade sistemleri ve oyunları ayrı bir sayfaya sahip olabilirdi.

Makalede biraz daha iyi görseller, oyun içi görüntüler kullanılabilirdi. Biraz acelece hazırlanmış bir makale olmuş.
MK Okuru, 15.07.2016 15:52 (0)
Street Fighter ve Devil May Cry gibi iki şaheseri bize kazandırdıkları için Capcom her türlü övgüyü hak ediyor.


Merlin'in Kazanı, Radore'de barındırılmaktadır.


YASAL UYARI!: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya makale/metinlerin tüm hakları Merlin'in Kazanı'na aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbir içerik önceden özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu makale/metin veya yazılar sadece Merlin'in Kazanı tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak iletilebilir ve/veya bunlardan alıntı yapılabilir.