Üye Girişi
Beni Hatırla
Üye ol! Şifremi unuttum!
  Haber   Oyun Galerileri   e-Spor   Teknoloji   Sinema/TV   Forum
 
   
Youtube içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
   
Google+ içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
 
 
Youtube içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
 
Google+ içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
▲ Reklamı Kapat ▲

teknoloji

Merlin'in Kazanı > Teknoloji > İnternet

Elektriklerin kesik olmasının sebebi, elektrik hatlarına yapılan siber saldırılarmış

Büyük saldırılar engellenmiş

Onur Güner - 31.12.2016 16:17
Onur Güner - 31.12.2016 16:17
Bildiğiniz gibi son birkaç gündür özellikle İstanbul olmak üzere bazı illere hiçbir şekilde elektrik verilememiş, vatandaşlar mahrum kalmıştı. Her ne kadar olayın aslında soğuk havalardan kaynaklandığı söylense de tabii ki bunun ne kadar inandırıcı bahane olduğu günlerce tartışıldı. Ama sonunda işin perde arkasında nelerin yaşandığı belli oldu. Yapılan açıklamaya göre Türkiye Cumhuriyeti Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın elektrik üretim ve iletim sistemlerine çok yoğun siber saldırılar gerçekleştirilmiş ve bundan dolayı da elektrik kesintisi yaşanmış. Anadolu Ajansı tarafından servis edilen habere göre çok sayıda sızma girişimi tespit edilip engellenmiş.Saldırıyı açıklayan bakanlık yetkilisi yaptığı açıklamasında, ''Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), Telekom ve ilgili bütün birimler, Bakanlık Bilgi İşlem Başkanlığı ile koordineli çalışarak tüm önlemleri aldılar. Saldırılar, internet sitelerini ele geçirerek sisteme sızmalar sağlama yönünde. Özellikle elektrik üretim ve iletim hatlarımızı kontrol eden bilgisayar sistemlerimize yönelik çok sayıda siber sızma tespit edilerek engellendi. Bu sızma girişimleri, Türkiye'nin ulusal elektrik şebekesinde de gerçekleşecek büyük sabotaj hazırlığının da habercisi.'' ifadelerini kullandı. Ayrıca bakanlık yetkilisine göre Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) aynı saldırıların bu gece yani yılbaşı gecesi de gerçekleşeceği istihbaratına sahipmiş ve tüm birimler gerekli önlemleri almışlar. Umarız bir daha bu tür saldırılar gerçekleşmez ve vatandaşlar da elektriklerinden mahrum kalmazlar.
yorumlar (41)
MK Okuru
 
 
 
MK Okuru, 02.01.2017 07:30 (0)
Seviye: 2
Talisca, 31.12.2016 18:37 (-4)
MK Okuru, 31.12.2016 16:26 (0)
Bu açıklamaya cidden inanan var mıdır merak ediyorum cidden. En son da kedi diyorlardı. Tahminimce kutlama vb. engellemek için
MK Okuru, 01.01.2017 16:31 (0)
Siber saldırı yapılmış deniliyor. Kim yapmış? Rusya diye söylentiler var. Peki rusyaya bi yaptırım var mı? Yok , yemez!
Hatta rusyayla anlaşmalar yapıp müttefik oluyoruz. Pkk da Abd silahı olduğunu herkes biliyor. Bir yaptırım var mı? Yok , yemez! Bir de üstüne müttefik oluyoruz. Şimdi suçlu kim?
MK Okuru, 01.01.2017 22:45 (0)
ya benim anlamadıgım elektirik dağıtımına nasıl uzaktan müdahale edebiliyorlar. çok saçma internete mi bağlı elektrik dağatım yerleri. Die Hard 4.0 bile oraya gidip öyle müdahale edelebiliyordu. Elektirik santrali veya şebekelerin internet bağlı olması çok saçma.
MK Okuru, 01.01.2017 15:24 (0)
Dış güçler yaptııığğğ. Batı bizi kıskanıyoooğğğ. Eeeeeeeyyyy avrupaaağğğ

Merlin'in Kazanı, Radore'de barındırılmaktadır.


YASAL UYARI!: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya makale/metinlerin tüm hakları Merlin'in Kazanı'na aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbir içerik önceden özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu makale/metin veya yazılar sadece Merlin'in Kazanı tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak iletilebilir ve/veya bunlardan alıntı yapılabilir.