Üye Girişi
Beni Hatırla
Üye ol! Şifremi unuttum!
  Haber   Oyun Galerileri   e-Spor   Teknoloji   Sinema/TV   Forum
 
   
Youtube içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
   
Google+ içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
 
 
Youtube içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
 
Google+ içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
İnceleme

Merlin'in Kazanı > İnceleme > Façade

Façade - İnceleme

Daha önce böyle bir macera oyunu oynamış mıydınız?

Hüseyin Karaca - 03.06.2010 12:31
Hüseyin Karaca - 10.08.2005
Façade, alışılagelmiş macera oyunlarındaki dallanma ve hikâye akışının aksine, gerçek zamanlı olarak oyuncunun hareketlerine, tepkilerine ve diyaloglarına göre hikâye akışının değiştiği, yapay zekâ tabanlı bir macera oyunu. Oyunumuz, multidisipliner olarak birçok yapay zekâ teknolojisini içerisinde barındırmakta.

Evet, kulağa çok hoş geliyor değil mi? Bu şekilde bir macera oyunu oynamak oldukça heyecan verici ama hemen ümitlenmeyin. Çünkü Façade, profesyonel bir oyun şirketi tarafından değil, akademisyenler tarafından beş yıllık bir süreçte yapılmış bir oyun. Şimdilik bu tarz oyunlara atalık yapacak teknolojinin denendiği küçük bir prototipten ileriye maalesef gidemiyor ancak kullanılan teknolojinin profesyonel oyun yapımcılarının elinde şekillendiği hayal edildiğinde ise insanın tüyleri diken diken oluyor.

Yapımcılar, oyuncuların doğal karakterlerle yine doğal bir konu ile dinamik bir oyun oynamasını sağlamayı amaçladıklarını söylüyorlar. Yapımcılara göre günümüzde oyuncular hareketlerine anında ve daha önceden belli olan tepkiler aldıkları oyunları oynamaktalar. Bu düşünceden hareket eden yapımcılar, oyunculara artık interaktif bir şekilde, an ve an oyunun gidişatının değişebileceği bir oyun tattırmayı amaçlamışlar. Daha önce oyuncunun diyaloglardan ya da karşılaştığı durumlardan oyununu hikâye akışının değişebileceği bazı oyunları oynadık ancak Façade bunlardan oldukça farklı. Oyun içerisinde karşımıza hiçbir zaman oyunun gidişatını değiştirecek seçenekler gelmiyor. Tam anlamıyla gerçek hayatta olduğu gibi anlık hareketlerimizle ve diyaloglarımızla oyunun akışını değiştirebiliyoruz.

Gelelim oyunumuzun konusuna, oyunumuz çok derin bir konuya sahip değil. Yapımcılar zaten sihirli nesnelerle uğraşacağınız, dünyayı ya da bir prensesi kurtaracağınız, canavarlarla savaşacağınız bir konuyu seçmek istememişler. Bunun yerine oyunun amacına uygun, daha insancıl, duygusal bir konu seçmeyi tercih etmişler. Oyuna öncelikle birçok erkek ve bayan karakter içerisinden seçim yaptıktan sonra, telesekreter mesajımızı dinleyerek başlıyoruz. Sonrasında, uzun süredir arkadaşlarımız olan Grace ve Trip çiftinin evinin kapısının önünde başlıyoruz. Çiftimiz otuzlu yaşlarda ve mutlu bir evliliğe sahip. Kapıyı çalıp, o geceyi çiftimizle beraber geçirmeye başladığımızda ise olan oluyor ve Grace ve Trip birbirine giriyor. Ne olduğunu anlamadan bizde kendimizi olayın daha doğrusu yaşanmak üzere olan bir dramanın içerisinde buluyoruz. Bundan sonrası artık size kalıyor. Çünkü oyunun gidişatı, karakterlerimizin geleceği, oyun esnasında gerçek zamanlı olarak belirleniyor. Grace ve Trip’in gerek birbirleriyle gerek bizimle yaptıkları diyalogları, oyun boyunca yüz ifadeleri ve vücut hareketleri yapay zekâ tarafından yönetiliyor.

Oyun boyunca karakterle tamamıyla interaktif bir iletişimimiz var. Klasik macera oyunlarında olduğu gibi daha önce hazırlanmış diyaloglardan seçim yapmak yerine karakterlerle doğrudan istediğimiz metinleri yazarak konuşabiliyoruz. Bu durumda diyalogların İngilizce olduğunu ve oyunun ciddi bir İngilizce bilgisi gereksinimine ihtiyaç duyduğunu söylememe sanırım gerek yoktur. Türe katılan yenilikler bununla bitmiyor. Oyuna eklenen yeni bir “text parser” teknolojisi ile eski text macera oyunlarında sıklıkla karşılaştığımız, diyaloglarda karşı taraftan “ne söylediğini anlamadım” cevabını neredeyse hiç almıyoruz.
77
66
Okur Puanı: (10Kişi)
Puanın:
                                         
Yapımcı-Yayıncı: Procedural Arts - Procedural Arts
Çoklu Oyuncu:Yok Türü: Macera

Yeni teknolojilerin kullanıldığı tamamıyla interaktif bedava bir oyun olması. Düşük sistem gereksinimleri
Grafikler ve Buglar.
yorumlar (39)
MK Okuru
 
 
 
MK Okuru, 25.06.2016 22:43 (0)
Beyler oyundaki karakterlerin bu donma hatası büyük ihtimal sistem dilinden dolayı.Bilgisayar dilini ingilizce, bilgisayar lokasyonunu ingiltere veya amerika yaparsanız oyun düzelecektir.Benim sistemim Home Basic, ingilizceyi desteklemiyor malesef >:-(
MK Okuru, 05.09.2015 17:33 (0)
aynı şeyi bende yaşıyorum grace geliyor ikisi yan yana duruyo sonra ne yaparsam yapıyım ne dersem diyim konuşmuyoralar ne yapmalıyım lütfen yardım edin bir çok yerde aradım hiç bir yerde bulamıyorum çözümü

MK Okuru, 06.05.2015 01:24 (0)
aynu durumu yaşıyorum bende. Oyunu yükledim grace''you look perfect'' dedkten sonra ne yazarsam yazıyım karakterler cevap vermiyor. Oyunu sildim tekrar yükledim hiç faydası olmadı. Biri yardımcı olabilir mi??
MK Okuru, 18.07.2014 12:50 (0)
ya biri dım etsin ya bitürlü konuşturamadım bunları kapıdan giriyorum selam ediyolar tonight falan diyolar sonra mal gibi bana bakıp duruyolar tepki yok evdende atmıyolar napıcam bi yardım forumda bulamadım yardım eden varmı bu forumda 3 kişiye aynısı olmuş ama kimse cevap vermemiş şimdiden tşkürler
MK Okuru, 09.02.2013 19:49 (0)
ya içeri giriyorum selamlaştıktan sonra konuşmayı kesiyolar
ve yazdıklarıma cevap vermiyorlar ne yapmalıyım yardım edin
blood_rayne, 24.08.2005 12:04 (0)
güzel oyun ama bu oyuun palltallcdesing arkadaşım dooru söölüyo ayşegül gibi oyun bu elbiselerini değiştiriyon hani o


Merlin'in Kazanı, Radore'de barındırılmaktadır.


YASAL UYARI!: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya makale/metinlerin tüm hakları Merlin'in Kazanı'na aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbir içerik önceden özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu makale/metin veya yazılar sadece Merlin'in Kazanı tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak iletilebilir ve/veya bunlardan alıntı yapılabilir.