Üye Girişi
Beni Hatırla
Üye ol! Şifremi unuttum!
  Haber   Oyun Galerileri   e-Spor   Teknoloji   Sinema/TV   Forum
 
   
Youtube içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
   
Google+ içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
 
 
Youtube içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
 
Google+ içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
İnceleme

Merlin'in Kazanı > İnceleme > GTA: San Andreas

GTA: San Andreas - İnceleme

Suç işleme sırası şimdi PC'cilerde.

Merlin'in Kazanı - 03.06.2010 12:31
Merlin'in Kazanı - 09.06.2005
İçerik No İçerik
1 Geçmişe yolculuk
2 Detaylı inceleme
3 Mini Dev Öykü!
4 Haritalar
5 Silahlar
6 Çeteler
7 Radyolar

1997 yılında Rockstar Games tarafından yaratılan ve su katılmamış bir suç simülasyonu olan Grand Theft Auto, oyun dünyasında pek çok olguyu alt üst ettiği gibi benim de hayatım da pek çok şeyi değiştirmişti. O dönemlerde PC'nin strateji ve FPS oyunları için kullanıldığını düşünen ben, vaktimin çoğunu bu tip oyunlarla geçirir, aksiyon oyunlarını pek tercih etmezdim. Sanki dünyanın düzenini ben sağlayacakmışım gibi doğruluktan yana olan karakterleri yönetir, şehrin iyilik meleği olmaya çalışırdım. Oyunların birbirini tekrar etmeye ve sıkıcılaşmaya başladığı günlerden birinde, en yakın arkadaşımdan garip bir telefon aldım: "Abi bir oyun çıkmış mutlaka görmen lazım..."

Arkadaşımın evi yakındı, ama aynı oyunları oynamaktan sıkılmış olduğumdan pek hevesli değildim. Üstüme başıma biraz çeki düzen verip yarım saat geçmeden arkadaşıma vardığımda "Hatır için çiğ tavuk yenir" deyiminin önemini bir kez daha anlamış oldum. Çünkü karşımda tüm oyun kurallarını ters çevirip sallayan. Alışılagelmiş tabuların her birini alt üst eden bir yapım ile karşılaştım. Grand Theft Auto, bir aksiyon oyununda yapılması zorunlu olan ne kadar olgu varsa hepsini çöpe atıyor, insana sınırsız özgürlük tanıyordu.

Yaklaşık bir saat kadar arkadaşımın araçları çalıp çılgınlarca kullanmasını, sağa sola çarpmasını, insanları ezmesini, sokakları yerle bir etmesini izledikten sonra sıranın bana gelmesi için sabırsızlanıyordum. Kontrolleri elime geçirdiğimde (İnsanların temel ihtiyaçları sağolsun ki arkadaşım 1-2 dakika mola vermek zorunda kalmıştı.) daha evvel hiç bir oyunda olmadığı kadar özgür olduğumu hissettim. Sokağın kenarında durup ilk geçen arabaya dalıp, şoförü bir kenara atarak son sürat yollara düşmek inanılmaz keyif vericiydi. Sokaktaki araçlar arasında favorimiz olan kırmızı ve son derece süratli bir arabayı seçmiştik kendimize. Onunla tüm görevleri yapıyor, fazla hasar aldığımızda yenisi ile değiştiriyorduk. Eğer annem arayıp, "Oğlum saat kaç oldu, merak ettik." demeseydi sanırım o ekrandan hiç kalkmazdım. Eve gitmeden evvel yapmam gereken son bir görev kalmıştı: Arkadaşının CD'sini eve götürmenin yolunu bul...

Herşeyi tersine çevien ek paket

Hiç şüphe yok ki Grand Theft Auto bir devri bitirip diğerini başlattı ve kendine inanılmaz derecede büyük bir hayran kitlesi edindi. Fakat kısa süre içinde başı sayısız dava ile derde girdi. Oyunun tam manası ile bir suç simülasyonu olması, insanları suça teşvik ediyor iddiası ve bol küfür içermesi nedeniyle pek çok çevreyi rahatsız etmiş, hatta kısa bir süre için oyunun dağıtımı yasaklanmıştı. Uzun süre geçmedi ki oyun büyük baskılar sonucunda yeniden piyasaya sürüldü. Hatta pek çok oyun dergisi kısa süren bir demosunu okuyucularına ulaştırabilmek için sıraya girmişti bile.

93
89
Okur Puanı: (53Kişi)
Puanın:
                                         
Yapımcı-Yayıncı: Rockstar Games - Take 2 Interactive
Çoklu Oyuncu:Yok Türü: Aksiyon

Mükemmel oyun atmosferi.
Sayısız ek görev ve interaktif bir dünya.
GTA'nın kendine has mantık hataları halen duruyor.
Grafikler oyunun en zayıf yanı.
yorumlar (705)
MK Okuru
 
 
 
MK Okuru, 20.02.2016 23:12 (0)
Vay be gta 10 çıksın bu oyun unutulmaz. Şahin nasıl efsaneyse san andreasta şahin gibi bir efsanedir.
Doğan görünümlü şan andreas
MK Okuru, 10.02.2015 23:53 (0)
MK Okuru, 06.02.2015 21:51 (0)
MK Okuru, 03.02.2015 11:17 (0)
Arkadaşlar ben helikopterin ayagına adam
Nasıl koyuyoruz 2yıldır bulamadım
MK Okuru, 03.01.2015 15:23 (0)
bazi arkadaslar diyor ki,ben polis gorevlerini yapamiyorum suclular arabama vurunca patliyo.patliyinca da gorev duruyor.bakin boyle bi yontem var.cok guzel bir yontem.once su sifreyi yazin JCNRUAD.sifreyi yazinca polis arabasina binin.sonra gorevleri acin.artik suclular sizi vurunca arabaya bir sey olmuya.tan
MK Okuru, 08.10.2014 10:54 (0)
millet bu her gta da num lock dan 2 sonra 4 de tıklayın sonra
mausu hareket ettirin gta basını sallayacak :D eğer doğru
yaparsanız ise yarar


Merlin'in Kazanı, Radore'de barındırılmaktadır.


YASAL UYARI!: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya makale/metinlerin tüm hakları Merlin'in Kazanı'na aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbir içerik önceden özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu makale/metin veya yazılar sadece Merlin'in Kazanı tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak iletilebilir ve/veya bunlardan alıntı yapılabilir.