Üye Girişi
Beni Hatırla
Üye ol! Şifremi unuttum!
  Haber   Oyun Galerileri   e-Spor   Teknoloji   Sinema/TV   Forum
 
   
Youtube içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
   
Google+ içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
 
 
Youtube içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
 
Google+ içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
80
72
Okur Puanı: (4Kişi)
Puanın:
                                         

platform: PS3, X360, IOS, WIIU, PS4, XB1

Yapımcı-Yayıncı: FreeStyleGames - Activision
Çoklu Oyuncu: Var Türü: Müzik

Yeni gitar farklı kombinasyon seçenekleri sunuyor.
Live-Action sahneler oyuna heyecan katmış.
GH TV’nin geniş şarkı kataloğu ve klipler.
Fazladan gitar ve mikrofon desteği.
Sade arayüz ve ses sistemi
GH Live’ın repertuar eksikliği ve popüler şarkıların çok olmaması.
Arkadaşlarınızla çalabilme yönünün arka plana atılmış olması.
GH TV’de yer alan mikro ödeme sistemi
özel İnceleme
Çağlar Avcıl - 04.11.2015 14:14
Çağlar Avcıl - 04.11.2015 14:13

"Yeni nesilde, bambaşka bir macera!"

Önceki nesil konsollarda müzik stüdyosunu salonunuza taşıyan ve tüm arkadaşlarımızı birer rock yıldızına dönüştüren Guitar Hero serisi artık sizi canlı bir sahnenin ortasına bırakıyor. Yeni gitarı ve yeni arayüzüyle Playstation 4 ve Xbox One’da uzun bir aradan sonra raflardaki yerini alıyor. Peki, seriye taze bir giriş yapan bu oyunda bizi neler bekliyor?

Öncelikle burada en büyük yenilik Guitar Hero Live ile yeni nesil konsollara gelen gitarın kendisinde. Bu gitarın önceki nesildeki gitarlardan en büyük özelliği artık 2 perde üzerine yerleşmiş 3'er notaya sahip olması. Bu iki sıra halinde yerleştirilmiş 6 nota bize hiç olmadığı kadar farklı kombinasyonlar yapmamıza imkan veriyor. Örneğin artık yeni gitarınızla akor basabilir, arpej ve ritim atabilirsiniz. Oyundaki yeni arayüz ise oldukça sade ve akıcı bir biçimde karşımıza çıkıyor. Üstte bulunan notalar siyah ve yukarı pena şeklinde akarken, alttaki notalar beyaz ve aşağı pena şeklinde simgelenmiş. Böylece eski nesildeki 5 ayrı renge sahip notalardan vazgeçilmiş. Bu da şarkı sırasında önünüze akan notaların daha rahat ve gözle görülür biçimde sıralanmasını sağlamış.

Şu ana kadar herhangi bir oyunda yapılmış en gerçekçi grafiklere sahip!


Ana ekrana geldiğinizde sizi iki adet seçenek karşılıyor. Bunlardan biri GH Live diğeri ise GH TV. GH Live sizi bir müzik grubu rolüne koyup canlı konserler sunarken, GH TV ise seriye eklenen yeni bir müzik kütüphanesi şeklinde karşımıza çıkıyor. Öncelikle GH Live menüsüne girdiğiniz zaman burada bizi Amerika ve İngiltere konserleri ile Quick Play – yani kendi şarkı listenizi oluşturabildiğiniz klasik hızlı çal menüsü karşılıyor. Tabi o kadar da hızlı değil. Quick Play listesindeki parçaların tümüne erişmek için Amerika ve İngiltere konserlerindeki setleri tamamlamanız gerekiyor. Peki öyleyse nedir bu konserler?

İşte Gutiar Hero Live’ın yeni nesil ile beraber önümüze sunduğu en büyük değişikliklerden biri GH: Live’ın grafikleri. Şu ana kadar herhangi bir oyunda yapılmış en gerçekçi grafiklere sahip! Şaka bir yana bunun sebebi oyundaki bu sahnelerin çekiminde live-action yani canlı çekim sahneler kullanılmış olması. Eskiden serideki kendi grubunuzu yaratıp animasyon karakterlerden oluşturduğunuz grubunuz yerine bu sefer size gerçek müzisyenler ve seyirciler eşlik ediyor.

Burada “Rock the Block” adı altında Amerika’da ve “SoundDial” adıyla İngiltere’de yer alan 2 adet etkinlik yer alıyor. Bu etkinliklerde belirli müzik grupları rolüne girdiğiniz konserler bulunuyor. Bu mod oyunun bağımsız bölümlerden oluşan bir çeşit seneryo modu olduğunu söylemek doğru olacaktır.  Ayrıca hitap ettiği kitleyi genişletmek isteyen Guitar Hero’da karşımıza 5 adet zorluk seviyesi ile çıkıyor. Seriye yeni başlayanların Casual, önceden aşina olup ısınmak isteyenleri de Regular seviyesinde çalmalarını önerebilirim. Tabi zorluğu “Expert”e kadar çekip yeteneklerinizi test edebilirsiniz.


Rock the Block ve Sounddial etkinliklerindeki konserleri tamamladığınız zaman sonraki konserleri ve Play Now menüsündeki şarkıları açmış oluyorsunuz. Her grubun ayrı bir konser saati ve kendi tarzlarına uygun 3 veya 4 parçadan oluşan şarkı setleri bulunuyor. Oyunda, mevcut bir festivale katılan ve birkaç parça çalıp çıkan grupları canlandırıyorsunuz. Buradaki konserleri tamamladıktan sonra Play Now menüsüne gelip burada kendi şarkı listelerinizi oluşturarak kendi konserinizi de yaratabilirsiniz. Ancak bir çok oyuncun ritim oyunlarından en büyük beklentisi, arkadaşlarınızla grup oluşturmak bu oyunun yeni konseptinden dolayı biraz arka plana atımış.

Guitar Hero Live’da ne yazık ki davul seçeneği, hatta aksesuarı dahi mevcut değil. Ama hemen üzülmeyin oyuna 2. Bir gitar ve herhangi bir mikrofonu PS4 konsolunuza bağlayarak vokal olarak da giriş yapabilirsiniz. Böylece konsolunuzu bir anda bir karaoke sistemine de dönüştürebilirsiniz.
Dikkat çekici yeniliklerden biri de oyunun hazır setlerinde puanlama sistemi bulunmuyor. Çaldığınız şarkılardaki performanslarınızı seyircilerin ve grup arkadaşlarınızın size eş zamanlı olarak gösterdiği tepkilerden anlıyorsunuz. Eğer peş peşe doğru notalara basar ve parçayı hata yapmadan çalarsanız seyirciler de grup arkadaşlarınız da bir o kadar coşuyor ve sizi gazlıyorlar.

Eğer hata yapmaya başlarsanız seyirciler sizi yuhalamaya hatta kafanıza pet şişeler ve teneke kutuları fırlatmaya başlıyorlar. Aynı zamanda da grup arkadaşlarınızdan “kendine gel” tarzında yada moral bozucu fırçalar yemeye başlıyorsunuz. Bu da sizin silkelenip tekrardan ritmi yakalamanız için heyecanınızı artırıyor. Tabi hala kötü çalmaya devam ederseniz serinin eski oyunlarında olduğu gibi oyundan düşmüyorsunuz. Toplam performansınız kötüyse bunu şarkının sonunda grup üyelerinin ve seyircilerin davranışlarından çok net bir biçimde okuyabiliyorsunuz.

GH Live’daki şarkılar sizi kesmediyse o zaman sizi GH TV bölümüne alalım. Çünkü Guitar Hero serisine yeni gelen bu özellik ile oyunun repertuarıyla sınırlı kalmak zorunda değilsiniz. Geliştirici FreeStyle Games aynı Spotify’da olduğu gibi kendi müzik aplikasyonunu oluşturmaya çalışmış ve başlangıç için bile olsa içindeki müzik listesi devasa! Peki bu mod'da ne mi yapıyorsunuz? İşte bana kalırsa Guitar Hero Live’ın en güzel yanı da burası. GH TV’de sevdiğiniz grupların şarkılarını gitarınızı ile kliplerinin üzerine çalabiliyorsunuz. Bu sayede şarkıları sadece dinlemekle kalmıyor, ayrıca istediğimiz zaman kliplerini izleyip gitarımızla da eşlik edebiliyoruz.

Guitar Hero Live, yeni gitarı ve seriye getirdiği yeni özelliklerle farklı bir giriş yapıyor.


GH TV’ye gitarınıza yeni atanan bir butonla istediğiniz zaman tek tuşa basarak anında geçiş yapabilirsiniz. Buraya girdiğinizde sizi her türden birçok popüler parçanın seçildiği geniş bir müzik katalogu karşılıyor. Bu katalogdan ister playlist yaparak ister tek tek istediğiniz şarkıları çalabiliyorsunuz. Şarkıyı açtığınız zaman sizi bir lobiye bağlıyor. Burada online olarak başka oyuncularla değil onlara karşı olarak çalıyorsunuz. Yani co-op yerine bir çeşit rekabetçi multiplayer modu diyebiliriz. Çaldığınız şarkıya o sırada canlı ve cansız olarak o lobide bulunan diğer oyuncuların skorlarına karşı rekabet etmeye çalışıyorsunuz.  Skorunuzu artırmak sadece doğru notaya doğru zamanda basmakla olmuyor. Aynı zamanda GH Power adlı yaptığınız streak’lerde aktif edebileceğiniz “ulti” tadında bir gücünüz var. Bu kimi zaman önünüzdeki notaların hepsini temizlemek veya skor kalkanı gibi çeşitli özelliklerden oluşuyor. 10 kişinin arasından en yüksek skoru yapan oyuncu o lobinin galibi oluyor ve buna göre puan kazanıyor.


Menüler çok şık tasarlanmış, insanın kalkıp oynayası geliyor.


Seriye yeni gelen bir özellik olarak seviye sistemi ve GH Coins adlı oyun içi para sistemi bulunuyor. Her seviye atladığınızda yeni özellikleriniz ve kişiselleştirme seçenekleriniz açılıyor, böylece GH Coins kazanıyorsunuz. Kazandığınız bu paralar ile GH TV için gitarınızı kişiselleştirebileceğiniz öğeler, yeni şarkılar ve “çalma hakkı” elde ediyorsunuz. Evet yanlış duymadınız GH TV’de ne yazık ki istediğiniz kadar şarkı çalma hakkına sahip değilsiniz, bunları oyun içi kazandığınız Coin’lerle veya gerçek parayla satın almanız gerekiyor. GH Coinler her çaldığınız şarkıda kolayca kazanılabiliyor ve her seviye atladığınızda size 5er, 10ar adet artı çalma hakkı veriliyor. Ancak mikro-ödeme sisteminin bu oyunda da karşımıza çıkması biraz üzücü olmuş. Yapımcılarla E3 2015’de yaptığımız görüşmede oyunun tüm içeriğine oyunu oynayarak erişebileceğimizi ancak daha hızlı ve anında ulaşmak isteyen oyuncular için böyle bir ödeme sistemi getirdiklerini belirtmişlerdi.

Genel olarak, Guitar Hero Live yeni nesil konsollara yeni gitarı ve seriye getirdiği yeni özelliklerle farklı bir giriş yapıyor. İki sıralı tuş kombinasyonu daha önce 5li tuş sistemine alışmış oyuncular için farklı gelse de kısa zamanda alışıyorsunuz ve farklı kombinasyonlar yapabiliyorsunuz. Tabi arkadaşlarıyla çalmak isteyenler bu oyunda biraz hayal kırıklığı yaşayacak, zira Guitar Hero Live daha çok tek kişilik bir tecrübeye odaklanıyor. Live-action sahnelerle çekilmiş, gerçek görüntüler size daha önce yaşamadığınız bir konser deneyimi hissettirecek.

Ayrıca GH Live’daki repertuar eksikliği ve ballad parçaların azlığı GH TV’nin geniş kataloguyla dengelenmiş. Gitara atanan GH TV butonu da bize bu modun kalıcı bir platform olarak sonraki oyunlarda da karşımıza çıkacağını ve devamlı genişleyeceğinin bir kanıtı olarak karşımıza çıkıyor. Siz de içinizdeki gitaristi ortaya çıkartın. Sert kalın, taviz vermeyin!
yorumlar (8)
MK Okuru
 
 
 
MK Okuru, 15.08.2016 23:25 (0)
Selamlar.Oyunu bugün aldim.Gitar kontrol tuşu hangisi acaba bir saattir deniyorum ama oyuna girmiyor 😖
MK Okuru, 04.11.2015 16:20 (0)
Editörün fotoğrafındaki haline bakıyorum, bir de videodaki haline. Ne olmuş o adama yahu! Çok mu çile çekti noldu?

Merlin'in Kazanı, Radore'de barındırılmaktadır.


YASAL UYARI!: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya makale/metinlerin tüm hakları Merlin'in Kazanı'na aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbir içerik önceden özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu makale/metin veya yazılar sadece Merlin'in Kazanı tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak iletilebilir ve/veya bunlardan alıntı yapılabilir.