Üye Girişi
Beni Hatırla
Üye ol! Şifremi unuttum!
  Haber   Oyun Galerileri   e-Spor   Teknoloji   Sinema/TV   Forum
 
   
Youtube içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
   
Google+ içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
 
 
Youtube içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
 
Google+ içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
İnceleme

Merlin'in Kazanı > İnceleme > Her Story

Her Story - İnceleme

Son yılların en orijinal, en yaratıcı oyun fikirlerinden biri!

Emin Çıtak - 29.06.2015 16:39
Emin Çıtak - 29.06.2015 16:39
Uzun zaman sonra işte o noktadayım. İlk kez, Braid’den sonra ilk kez inanılmaz orijinal ve kendi çizgisinde bir yapım ile karşı karşıyayım. Geçtiğimiz haftalarda haberi ilk kez internete düştüğünde, sizlerle paylaşan birkaç yayından biri olmuştuk. Projenin ardındaki Sam Barlow’a rağmen kendime “Ne kadar farklı olabilir ki?” diye sormadım değil. Kendisi Silent Hill: Shattered Memories’le iyi ya da kötü ne kadar farklı bir pencereden bakabildiğini göstermişti.

Yeni oyunu ise gerçekten çok farklı, nasıl anlatacağımı bile bilemiyorum. Aslında işler o kadar basit ki! Tek yaptığımız şey izlemek ve bir arama çubuğuna kelimeler sıralamak. Hayır, olay göründüğünden çok daha karmaşık ve kompleks bir yapıda. İlk birkaç görüntüyü izledikten sonra işlerin gerçekten de hiç de kolay olmadığını anlıyoruz.

Ölü bir adam, bir cinayet… Bir dedektif… Bir kadın ve onun eski tip tüplü monitörlere (CRT) yansıyan video kayıtları… Anlatılan bir hikaye… Bir kadının hikayesi.Son yılların interaktif anlamda belki de en başarılı hikayesiyle karşı karşıyayız. Oyun bize “Read Me” dosyalarıyla ne yapmamız gerektiğini basitçe açıklıyor ama bir noktadan sonra 100’lerce parçadan oluşan bir hikayeyi tamamlamaya çalışırken ister istemez eliniz bir not kağıdı arıyor.
Her Story, 1994 yılında kocasının kaybolmasıyla ilgili 7 kez sorgulanan bir kadının sözlerini ve anahtar kelimelerini yakalamak üzerine olan bir oyun. Yapımcısı Sam Barlow’un da dediği gibi, “Google kullanmayı bilen herkes Her Story’i oynayabilir.” Evet bu kadar basit bir oyun en başta.

Oyun size bir taban oluşturmak için belli bir anahtar kelimeyi yazıyor ve ilk beş kaydı size sunuyor. “MURDER” anahtarı sizin başlangıcınız oluyor ve bu noktadan sonra her aradığınız kelime size hikayenin farklı bir parçasını sunuyor.Hikaye doğal olarak tamamen sizin yakaladığınız ipuçlarına göre şekilleniyor. Hatta şöyle söyleyeyim, ilk kelime olan “MURDER” sizin aramanız için bir başlangıç, hikayenin başı filan değil. Siz izlediğiniz videolardan doğru çıkarımları yapıp, kendinizce giriş-gelişme-sonuç oluşturmalısınız. İlk başlarda, saat, Simon, amca, takvim, tatil gibi kelimelerle istediğiniz video kayıtlarına ulaşırken, bir süre sonra işler karışıyor. Artık yazdığınız kelimeler işe yaramamaya başlıyor.

Kazmaya başladıkça daha çok verinin içine gömülüyorsunuz. İsterseniz videoların “BLANK” olarak kalan etiket kısmını değiştirip, kendinizin uygun gördüğü etiketi koyabiliyorsunuz. Bu sayede istediğiniz zaman geriye dönüp, aradığınız videoya ulaşabiliyorsunuz. Eğer etiket olayını es geçerseniz yeniden bakmak istediğiniz videoyu ararken hayli zorluk çekiyorsunuz. Ayrıca alt kısımdaki panele videolarınızı yerleştirip kendinizin uygun gördüğü şekilde düzenleyebiliyorsunuz.
86
79
Okur Puanı: (8Kişi)
Puanın:
                                         
Yapımcı-Yayıncı: -
Çoklu Oyuncu:Yok Türü: Bulmaca, Diğer, Korku, Mobil Oyun

Orjinal bir fikri çok güzel işliyor.
Atmosferi insanı içine çekiyor.
Parçaları birleştirerek bütüne ulaşma hazzı.
Viva Seifert'ın oyunculuğu bir harika
Oyun kesinlikle herkese hitap etmiyor
yorumlar (17)
MK Okuru
 
 
 
Seviye: 0
Avicii, 08.09.2015 01:51 (0)
Seviye: 4
Noble, 13.08.2015 23:05 (0)
Acayip ilgimi çekti bu oyun da, sigarayı bırakalı 2 hafta oldu, bu oyun bana tekrar başlatır gibi geliyo...
MK Okuru, 09.07.2015 15:13 (0)
Seviye: 6
Zyrex, 30.06.2015 21:26 (0)
Tam spoiler oluyor mu bilmiyorum ama SPOILER ALERT diyeyim ben.
Oyunu bitirmiş biri olarak söylüyorum. İngilizce biseniz bile hikayeyi anlamak imkansız gibi çünkü kadının doğru söyleyip söylemediğini bitirdikten sonra dahi anlamıyorsunuz. Bende mi bir sorun var deyip netten baktım, herkes farklı bir teori üretmiş.
*MAJOR SPOILER*
Kadının ikiz bir kızkardeşi mi var yoksa çift kişilikli mi diye ikilemde kalıyorsunuz. Onlar da bu amaca yönelik yapmışlar diye tahmin ediyorum ama gerçek şu ki tam bir piskopat(lar).
*SPOILER END*

Oynayacak olanlar dikkat etsin, uyuyamayabilirler. :D
MK Okuru, 30.06.2015 16:33 (0)
1 saat civarı oynadım bana dediğiniz kadar ciddi bir İngilizce bilgisi gerektiriyor gibi gelmedi. Videolar kısa ve öyle aşırı ağır cümleler yok sanki. Belki ilerledikçe işler değişiyordur bilmiyorum.


Merlin'in Kazanı, Radore'de barındırılmaktadır.


YASAL UYARI!: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya makale/metinlerin tüm hakları Merlin'in Kazanı'na aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbir içerik önceden özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu makale/metin veya yazılar sadece Merlin'in Kazanı tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak iletilebilir ve/veya bunlardan alıntı yapılabilir.