Üye Girişi
Beni Hatırla
Üye ol! Şifremi unuttum!
  Haber   Oyun Galerileri   e-Spor   Teknoloji   Sinema/TV   Forum
 
   
Youtube içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
   
Google+ içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
 
 
Youtube içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
 
Google+ içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
İnceleme

Merlin'in Kazanı > İnceleme > Hitman: Blood Money

Hitman: Blood Money - İnceleme

Barkod kafalı kiralık katil geri döndü!

Merlin'in Kazanı - 03.06.2010 12:31
Merlin'in Kazanı - 06.06.2006

IO Interactive’i tüm dünyaya tanıtan oyunu elbette Hitman’di. Kiralık katil simülasyonu tadındaki yapımda gerçekleştirdiğimiz katliamları sır perdesi ardına saklamayı ve sessizce ortamdan uzaklaşmayı amaçlıyorduk. Taktik aksiyon diye tabir edeceğimiz türün en önemli ve en acımasız örneği olan Hitman dördüncü bölümü ile tekrar karşımıza çıktı. Geliştirilmiş grafikleri, gizemli senaryosu ve bin bir öldürme şekline imkân tanıyan yapısı ile Blood Money piyasada yerini aldı.

Hafızamızı kaybetmiş halde, bir akıl hastanesinde uyanıyorduk ilk Hitman oyununda. Hafızamızın boş olması nedeniyle iyi veya kötü henüz ayırt edemediğimiz insanlar tarafından pek çok suikastta kullanılıyorduk. İkinci oyunda ise katil hayatını bırakıp bahçıvan olmaya karar veren kahramanımızı düşmanları rahat bırakmayınca Japonya’dan Hindistan’a kadar dünyanın çeşitli bölgelerinde cinayetler işlemeye devam ediyorduk. Üçüncü oyunda ise farklı bir yol giden yapımcılar daha hikâyenin başında kahramanımızı ölümle burun buruna getirmişlerdi. Kıpırdayacak hali olmayan Ajan 47 hayaller görüyor ve bizler de onun hatıralarına konuk oluyorduk. Bir nevi eski görevlerimizi yenilenmiş grafiklerle yeniden oynuyorduk.

Çıkan her yeni versiyonu ile grafiklerini, oynanışını ve hikayesini biraz daha detaylı hale getirmeyi başaran Hitman serisi dördüncü oyununda da görkemli bir giriş yapıyor. Maceramıza bir lunaparkta başlıyoruz. Alıştırma niteliğindeki ilk bölümde hem oyunu tanımayanlar için öğrenme imkânı oluyor hem de yeni eklenen özellikleri hemen fark etmemiz sağlanıyor. İlk dikkati çeken elbette yüksek düzeydeki grafik yapısı oluyor. Hitman’in dördüncü oyunu türünün en iyi grafiklerini bizlere sunuyor adeta. Kontrollerde hiçbir farklılığa gitmeyen yapımcılar zaten başarılı olan sisteme dokunmamışlar. Aslına bakarsanız ufak tefek yeniliklerin haricinde oyunda önemli bir yenilik yok.

Neler eklenmiş acaba

Hitman: Blood Money’i evvelki oyunlardan ayıran en önemli özellik her bölümü eskisinden çok daha fazla yöntemle bitirebiliyor oluşumuz. Bunun bir nedeni de yapabileceklerimizin epeyce fazla olmasından kaynaklanıyor. Karşımıza çıkan düşmanları ister kurşun yağmuruna tutuyoruz istersek de gayet sessiz biçimde kimse olduğunu anlamadan cinayetimizi işleyip olay yerinden çıkabiliyoruz. Düşmanlar eskisine nazaran daha akıllılar ve güvenlik önlemleri her bölümde baş belamız oluyor. Fakat Ajan 47’nin de her engele karşı bir alternatif çözümü bulunuyor.

Karakterimiz istediği zaman yere bozuk para atıp insanların ilgisini farklı bir yöne çekebiliyor. Evlleki oyunlarda olduğu gibi yine herkesin kıyafetlerini giyip dilediğimiz gibi görevlilerin arasında dolaşabiliyoruz, ancak bu sefer sadece kılık değiştirmemiz her zamana yeterli olmayabiliyor. Söz gelimi aynı kıyafete sahip görevlilerle yan yana gelir ve fazla dikkat çekici hareket yaparsak hemen yakayı ele verebiliyoruz. Yeni oyunumuzda boyumuz kadar yüksekte olan platformlara, çıkıntılara tırmanabiliyor, dar zeminlerde ilerleyebiliyoruz. Bu sayede bölümlerde tahmin edemeyeceğiniz çoklukta alternatif çözümler üretebiliyorsunuz.

Silah gelişimleri bir başka güzel

Hitman serisinin vazgeçilmezi olan gerçekçi silahlar yine yerli yerinde duruyor. Aslında sessiz cinayetler için gerekli olmasa da isterseniz bölüm aralarında dilediğiniz gibi gelişim yapabiliyorsunuz silahlarınıza. Böylece kazandığımız paraları harcamanın da bir yolunu bulmuş oluyoruz bir bakıma. Silah gelişimleri; daha sessiz, daha yüksek hasarlı ya da daha uzak mesafeli gibi olabiliyor. Dürbünlü tüfeğimizi çantada taşıdığımızı bilirsiniz. Bazı bölümlerde dedektörden geçebilmek için yapacağımız bir gelişim ile çantanın içindeki silah fark edilmeyebiliyor.

84
90
Okur Puanı: (42Kişi)
Puanın:
                                         
Yapımcı-Yayıncı: IO Interactive - Eidos
Çoklu Oyuncu:Yok Türü: Aksiyon

Grafikler ortalamanın üzerinde.
Pek çok yolla bölümleri geçebilme imkânı.
Kaliteli ara videolar.
Atmosferi tamamlayan sesler ve müzikler.
Eski oyunlara nazaran önemli bir yenilik yok.
Yapay zekâ yine istenilen seviyede değil.
yorumlar (97)
MK Okuru
 
 
 
MK Okuru, 13.03.2017 16:10 (0)
Oyunun sesi yok adamlar konuşmuyor sadece silah sesi var bende nasıl düzeltcem ayarlarında sesler ful
MK Okuru, 09.12.2016 19:29 (0)
Bu oyun cok guzel.grafiklerde con guzel.gercek hayatta gibi.bazi bilgisayarlarda grafiksiz gözüke bilir.tvde daha grafikli
MK Okuru, 09.12.2016 19:23 (0)
Ayrica her seyi massonluga bagliyonuz.hitmanin bir hristiyan oldugu bes belli
MK Okuru, 09.12.2016 19:20 (0)
Grafikleri gayet güzel.gercek hayata benziyo resmen
Bazi insanlar grafiksiz diyor.bazi bilgisayarlarda goruntu formati deyisik.ve bazi tv lerde.ama benim tvmde cok grafikli gozukuyor.ayrica kasma sorununa gelirsek oyun iyi indirilmezse grafik sorunu ola bilir.
Seviye: 1
sas, 11.06.2016 04:20 (0)
hitman serisinin en muhteşem oyunu bu oyun tek kelimeyle harika bir oyundu nasıl bayılmıştın anlatamam bölümler müzikler karakterler hepsi çok titizlikle hazırlanmıştı ve oyundaki bölümlere bakarsak yapımcıların öyle 2 3 ayda bu bölümleri yaptığını sanmıyorum en az 2 3 yılarını almıştır bu oyunu yapmaları hitman olduğumuzu gerçekten hisetiren bir oyun
MK Okuru, 13.09.2015 00:40 (0)
Başyapıt. Başka birşey diyemiyorum. Zekice hazırlanmış bölüm tasarımları, müthiş hikayesi, ödül - ceza sistemi, özgür dolaşma ve çeşitli şekillerde bölümü geçme özelliği, muhteşem müzikleri, en iyi hitman oyunu
MK Okuru, 05.09.2015 20:50 (0)
ben birinci bölüme giriyorum zaman duruyor martılar falan hareket etmiyor nöbetci olduğu yerde duruyor bu yüzden bölümü geçemiyorum yardım edin
MK Okuru, 05.09.2015 20:48 (0)
ben birinci bölüme giriyorum zaman duruyor martılar falan hareket etmiyor nöbetci olduğu yerde duruyor bu yüzden bölümü geçemiyorum
MK Okuru, 16.01.2015 18:27 (0)
Sonu efsane olan bir oyundu.Credits'te bitti sanıp silenler vardır :)
MK Okuru, 02.10.2012 03:01 (0)
MK Okuru, 02.10.2012 02:58 (0)
29.02.2012 11:24:00 - Dumankolik demiş ki:
03.02.2012 01:19:00 - MK Okuru demiş ki:
Bu oyunda grafik konusunda endişeye düştüm.Acaba grafikleri
iymi dir diye çünkü oyun 2006'da yapılmış.Gerçekten oynayan
veya gören var mı garfikler nasıl?Oyunlarda grafik önemli değildir.Aldığın zevk önemlidir ve bu
oyunu grafikleri kötü olsada oynarım grafikleri kötü değil o
kadarda al oyna.

ben ps2 de oynuyorum ve grafikleri çok güzel
pc de ise muazzam grafik vardır ve oyun çok keyifli da dün
oynadm oyundan sıkılamıyorum hep oynaym istiyorm
MK Okuru, 15.08.2012 01:47 (0)
Ben laptopda oynadım oyun süper.Yani diyecek bişey bulamıyorum
gerçekten fakat bazı bölümler sabır ister.Mesela 2.bölüm sabır işi
kolayda değil.
MK Okuru, 06.05.2012 21:24 (0)
17.10.2011 19:16:00 - MK Okuru demiş ki:
bu oyunda bir bölümün sonunda gazete başlıklarında wall street ayaklanmalarından bahsediyor organize eden örgüt kuru kafa ve kemikler adlı en büyük mason grubu bu oyundaki kel amcamızın laptopundaki kuru kafa pramit üçgenin içindeki ne tesadüf demi yıl 2011 ayaklanmaları ta 2005te gösteriyor :))


hitman ve tomb raider gibi oyunlarda masonlar olmazsa
olmazıdır :D
Seviye: 6
Dumankolik, 29.02.2012 11:24 (0)
03.02.2012 01:19:00 - MK Okuru demiş ki:
Bu oyunda grafik konusunda endişeye düştüm.Acaba grafikleri
iymi dir diye çünkü oyun 2006'da yapılmış.Gerçekten oynayan
veya gören var mı garfikler nasıl?Oyunlarda grafik önemli değildir.Aldığın zevk önemlidir ve bu
oyunu grafikleri kötü olsada oynarım grafikleri kötü değil o
kadarda al oyna.


Merlin'in Kazanı, Radore'de barındırılmaktadır.


YASAL UYARI!: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya makale/metinlerin tüm hakları Merlin'in Kazanı'na aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbir içerik önceden özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu makale/metin veya yazılar sadece Merlin'in Kazanı tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak iletilebilir ve/veya bunlardan alıntı yapılabilir.