Üye Girişi
Beni Hatırla
Üye ol! Şifremi unuttum!
  Haber   Oyun Galerileri   e-Spor   Teknoloji   Sinema/TV   Forum
 
   
Youtube içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
   
Google+ içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
 
 
Youtube içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
 
Google+ içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
90
97
Okur Puanı: (12Kişi)
Puanın:
                                         

platform: PC

Yapımcı-Yayıncı: Squad - Squad
Çoklu Oyuncu: Yok Türü: Simülasyon

Keşfedilmeyi bekleyen devasa bir evren.
Gerçekçi fizikler.
Astronomiyi sevdirmesi.
Yeşil kerbal'lar.
Öğretici kısmı biraz daha detaylı olabilirdi.
özel İnceleme
Furkan Sakoğlu - 13.05.2015 16:10
Furkan Sakoğlu - 13.05.2015 16:10

"Yolluk alın, evreni keşfe çıkıyoruz..."

Evren, 13,5 Milyar yıl önce, nasıl ve neden olduğu bilinmeyen, sonsuz yoğunlukta ve sonsuz ağırlıkta bir zerreden meydana gelmiş. Zamanı ve mekanı başlatan büyük patlama, devamında oluşan madde ve enerji ile 13,5 milyar yıl sonra bizlerin var olmasına neden olmuş. Yani bir yönden bakarsak hepimizin varlığı 13,5 milyar yıl öncesine dayanıyor.

Evren o kadar büyük ki, geceleri her gökyüzüne baktığınızda zamanda birer yolculuk yaptığımızın ve geçmişe baktığımızın farkında bile değiliz. Kısacası evrenin büyüklüğü karşısında ışık dahi oldukça yavaş kalıyor.


İşte o, ünlü minik nokta! Bizim tüm uygarlığımız o ufacık nokta!


Sabahları gözlerimi açtığım zaman tek bir dünyayla değil, bir milyon olası dünyayla karşılaşırım. -Colin Wilson


Kainattaki yerimizin ne denli ufak ve önemsiz olduğunu anlamak için yukarıdaki fotoğrafa bakmanız yeterli. Bu fotoğraf NASA tarafından 5 Eylül 1977'de fırlatılan ve içerisinde birçok farklı dilden selamlar taşıyan Voyager 1'den çekilmiş. Fotoğrafta mavi halka içerisinde gördüğümüz o nokta, bizim tek evimiz olan Dünya. Carl Sagan o küçük pikseli, Soluk Mavi Nokta olarak adlandırmış ve tarihe geçen bir konuşma yapmış. Hepinizin dinlemesini tavsiye ettiğim konuşmayı aşağıdan izleyebilirsiniz.


Bu kadar fizik ve felsefe yeterli diyelim ve artık yavaş yavaş Kerbal Space Program'ın sonsuz evrenine giriş yapalım. Kerbal Space Program, astronot olma hayalimizi bir nebze olsun gerçeğe çeviren bir simülasyon, bir başyapıt. Simülasyon demişken olayın ciddiyetini kavramanız için bir örnek vereyim; NASA, Kerbal Space Program'ın yapımına birinci dereceden dahil olmuş. Hatta birçok astronot ve NASA çalışanı Kerbal Space Program'ı oynadıklarını belirtmiş.

"Sadece iki şey sonsuzdur, evren ve insan ahmaklığı, ilkinden o kadar da emin değilim. - Albert Einstein"
Tabii ki her simülasyon gibi Kerbal Space Program da (Bundan sonra KSP diyeceğim) oldukça zor ve zahmetli bir oynanışı bizlere sunuyor. Öyle zor ki, bırakın Ay'a yolculuk yapmayı, sadece atmosferi geçmek için bile 3 gün beni başında mahkum etti KSP. Elbette iş atmosferi aşmakla bitmedi. Uzay aracını yörüngeye oturtmak, eğer göreviniz varsa diğer uzay araçları ile kenetlenmeye çalışmak gibi zorlu birçok görev beni bekledi. KSP'yi tam manası ile oynamak için saatlere değil, aylara ihtiyacınız olacak.

Hesaplamalarda yapacağınız ufacık bir hata, küçük yeşil kerballarınızı evrenin derinliklerine gönderebilir veya daha atmosferi terk etmeden yere çakabilir.


Oyunun zorluğuysa hayranlar tarafından hazırlanan yüzlerce farklı mod ile biraz daha azaltılabiliyor. Otomatik manevra ayarlaması yapan cihazlardan, otomatik kenetlenmeye, rota çizimine ve inişe kadar yüzlerce farklı mod, kullanmanız için sizleri bekliyor. Zaten oyunu tamamen mod'suz bir halde oynamak, ciddi anlamda hesap kitap gerektiriyor.


KSP bizlere görsel bir şölen yaşatmıyor ama zaten yaşatması da gerekmiyor.


KSP içerisinde birden fazla oynanış mod'u bulunduruyor. Ön plana çıkanlar, serbest mod ve senaryo mod'u oluyor. Senaryo modunda belirli görevleri yerine getirmeye çalışırken, serbest mod'da tüm parçaları kullanabilir ve dilediğinizi yapabilirsiniz. Fakat itiraf etmeliyim ki, senaryoya hiç dokunmadım bile, karşımda keşfedilmeyi bekleyen kocaman bir uzay varken, kendimi senaryo ile sınırlamak pek mantıklı gelmedi benim için.

KSP'de kocaman bir güneş sistemi olunca, yapabileceğiniz hataların sonuçları da devasa oluyor. Tıpkı gerçekte olduğu gibi, hesaplamalarda yapacağınız ufacık bir hata, küçük yeşil kerbal'larınızı evrenin derinliklerine gönderebilir veya daha atmosferi terk etmeden yere çakabilir. Ama biz de bunun bir oyun olduğunu bilerek, deneme yanılma yöntemini sıkça kullanacağız KSP oynadığımız süre içerisinde.Oyunun biraz da teknik kısımlarına değinmek gerekirse, KSP bizlere görsel bir şölen yaşatmıyor, ama zaten yaşatması da gerekmiyor. KSP tam manası ile bizlere dilediğimizce özgürlük sunan bir oyun. Böyle bir oyun için tıpkı Minecraft'ta olduğu gibi görsellik aramak yanlış olur. Kendi türüne göre KSP bizlere yeterli bir kalite sunmayı başarıyor.

Son sözlere gelecek olursak Kerbal Space Program, evrenimize merak salmış, astronomiye gönül vermiş ve özellikle benim gibi küçükken astronot olma hayali ile yanıp tutuşan bünyelere tam bir ilaç oluyor. Sunduğu devasa özgürlük, gerçekçi fizikler, başarma duygusunu tam manası ile yaşatması, hata affetmemesi, sonsuz mod desteği, öğretici yapısı ve şirin kerbal'ları ile KSP parasının hakkını misli ile veren bir yapım. Eğer dediğim gibi bu konulara biraz merakınız varsa bir an bile düşünmeyin ve KSP'yi satın alın. Sizleri keşfedilmeyi bekleyen bir evren bekliyor...
yorumlar (29)
MK Okuru
 
 
 
MK Okuru, 14.05.2015 00:33 (0)
Kimse büyük patlama ile Allah'ın varlığını yok saymıyor. Korkmayın o kadar. Sonuçta büyük patlamayı Allah yaratmıştır. Ne var bunda. Ama bilimsel gerçekleri gözardı edince 400 yıl sonra gülünecek cahil yobaz kisvesine büründüğünüzü de unutmayın.
MK Okuru, 18.05.2015 14:57 (-2)
Elin adamı kuyrukluyıldıza araç gönderir, adamlar uzay programı ile ilgili oyun yapar ama bizler hala bu konular altında Allah, kitap geyikleri yaparız. Cidden şaka gibi. Biz bu kafayla bilimde bir arpa boyu yol alamayız.!!
MK Okuru, 18.07.2015 23:19 (0)
hacı oyun dediğin böyle olucak çocuğumada oynatıyorum bunu sizde oynatın ne gerek var lol gibi şeylere
MK Okuru, 21.05.2015 00:34 (0)
Yahu bilim bir sey kesfedince neden dine saldirirsiniz.bilim bilim icin yapilir.oturun incelemeyi okuyun sonra cikin gidin arkadas
MK Okuru, 14.05.2015 00:37 (0)
File tapanlara göre de biz salağız. Ama biz de şimdi onları küçük görüyoruz. Eskiden taşa da tapılırmış. Kapasite arttıkça ister istemez daha çok yönlü düşünülüyor. Hala Irak'ta din adamı çıkıp aslında dünya düz müslümanlığa göre diye tv de açıklama yapıyor. Bunada millet inanıyor. Trajikomik.

Merlin'in Kazanı, Radore'de barındırılmaktadır.


YASAL UYARI!: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya makale/metinlerin tüm hakları Merlin'in Kazanı'na aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbir içerik önceden özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu makale/metin veya yazılar sadece Merlin'in Kazanı tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak iletilebilir ve/veya bunlardan alıntı yapılabilir.