Üye Girişi
Beni Hatırla
Üye ol! Şifremi unuttum!
  Haber   Oyun Galerileri   e-Spor   Teknoloji   Sinema/TV   Forum
 
   
Youtube içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
   
Google+ içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
 
 
Youtube içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
 
Google+ içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
ön İnceleme

Merlin'in Kazanı > Ön İnceleme > Metal Gear Solid V: The Phantom Pain

METAL GEAR SOLID V: The Phantom Pain - Ön İnceleme

İntikam Soğuk Yenen Bir Yemektir ve Mutlaka Hedefini Bulacaktır

Nurullah Karapınar - 29.07.2015 16:21
Nurullah Karapınar - 29.07.2015 16:21
Söz konusu Metal Gear Solid serisi ve efsane yapımcı Kojima olunca akan sular durur. Ancak öyle gelişmeler yaşandı ki kimse ne olduğunu halen anlayamadı. Kojima’nın son oyun olan The Phantom Pain’den sonra, Konami ile yolların kesin olarak ayrıldığı söyleniyor.  Hatta Konami, oyunun kapak resimlerinde önceden Kojima adını kullanmış ve sonra neler yaşandıysa, Kojima’nın ismini silmişti. Bu dönüm noktasından sonra, son oyun çok büyük bir önem kazandı.

Metal Gear serileri, oyundan daha öte yapımlar olarak dikkat çekti hep. Hikâyesi olsun, oyun içindeki mekanikler olsun, sinematikleri olsun, oyun severleri hep kendine hayran bıraktı. Bunda, üstün yetenekli dahi adam Kojima, en büyük pay sahibiydi. Bununla da kalmıyor, kendine has mizahi tarzını oyun içinde yansıtıyordu.Biz, Camp Omega olayının patlak verdiği zamana dönelim. Chico ve Paz’ı kurtarma operasyonu büyük bir trajediye dönüşür. Çünkü Snake, Chico ve Paz’ı kurtarmaya çalışırken XOF askerleri tarafından yakalanmıştır. Yazıda bazı “spoiler bilgiler” geçecektir. Bu konu bütünlüğü ve oyunculara anlatılması bakımından önemli olduğu için mecbur kaldım.

Neyse, Ground Zeroes’ten 1 yıl sonrası bir zamanda geçecek olan The Phantom Pain oldukça etkili bir şekilde başlayacak. Snake yakalanınca, 9 yıl hastanede komada kalıyor ve bir kolunu yitiriyor. Bu acı olayın bir hatırası da, alnında kalan şarapnel parçası. Hastanede iken Ishmael adlı bir kişinin yardımıyla kaçmaya çalışıyor. Bu nokta da dönen bazı teoriler var; mesela Ishmael Snake’in kafasında oluşan gerçek olmayan bir karakter. Snake hastane de bir dizi halüsinasyon görüyor. Gerçekse bile bu yüzü bandajla kapatılmış adamın asıl kimliği ne? Silahlı adamlar tarafından düzenlenen hastane baskınına rağmen, Snake bir şekilde kurtuluyor.

***Yazının kalan kısmı azami miktarda spoiler içermektedir***

Yeni Birim Diamod Dogs Kuruluyor


Snake kurtuldu, ancak bundan sonra kolunun biri olmadan yaşamını sürdürmek zorunda. Kendisi için özel olarak tasarlanan biyonik bir kol kullanmak zorunda. Hikâye bizi Afganistan’a götürüyor.  Da Ghwandai Khar adlı bir bölgedeyiz ve kum fırtınaları içinden çıkan iki atlı, hedefe doğru ilerliyor. Bunlar Revolver Ocelot ve Snake’tan başkası değil. Ocelot Snake'i; “Bu görevi tek başına yerine getirmen gerekiyor. 9 yılı anılarına göm ve efsane Big Boss olarak geri dön” diyerek yalnız bırakıyor. Görev askeri karakolda esir tutulan Kaz Miller’i kurtarmak. Bu görev başarıyla yerine getirildikten sonra Snake, Miller ve Ocelot Diamond Dogs adlı birliği kuruyorlar. Bu kez intikam duyguları daha ön planda.

Bu karakterlerin dışında Quiet adlı yeni bir kadın karakter oyuna eklenmiş. Kendisi bir sniper ve kaybolma ve anlık yer değiştirme yetenekleri var. Quiet’e yakından bakınca bu gücün aktif olması için gözlerinin etrafının kararması gerekiyor. Bir diğer yönü ise vücuduna giydikleri ya da giymediği mi diyeyim. Quiet karakterine Stefanie Joosten adlı bir model hayat veriyor. 3D Tarama ve hareket algılama (motion Capture) tekniği ile mimik ve vücut animasyonları hazırlanmış.

Tokyo Game Show’da gösterilen demoda, Quiet ve Snake’i Afrika Ormanların bir görevde izleme şansımız oldu. Quiet strateji gereği, daha üst noktalara çıkıp Snake’e atış desteği sağlıyor. Mesela birkaç düşman askerini yok etmek için Snake, havaya bomba fırlatıyor ve Quiet havada bombayı vurarak hedefe gitmesini sağlıyor. Snake’in fırlattığı disklerin makete dönüşüp, düşmanları nasıl şaşırttığını ve bu anlarda gafil avlandıklarını gördük. Yine demoda Eli adlı bir çocuk dikkatimizi çekti. Anlamlı bakışlar atan bu çocuğun, Liquid Snake olabileceği yoğun bir şekilde tartışıladursun, beynimizi allak bullak eden demo kesitleri, ortaya ne şekilde bir senaryo çıkacağı konusunda merak uyandırıyor.Otacon’un babası Huey Emmerich, neden Snake tarafından işkenceye uğruyor, hapishane de Snake’in çocuklarla sorunu ne, gibi sorular, oyun için merakımızı artırırken, bu salvolarla perde gerisinden şaşkınlığımıza gülen yapımcılara, selamlarımızı gönderiyoruz.

Ben Kotaku'da bahsedilen bir detayı sizlerle paylaşmak istiyorum;

Snake hastanedeyken yuvarlak gözlüklü bir doktor görünüyor. Bu doktor gerçek hayatta İtalyan bir beyin cerrahı olan Sergio Canavero ile tıpatıp aynı (sizde bahsettiğim siteden bakabilirsiniz). Doktorumuz, bu benzerliğin kullanılmasından rahatsız olmuş ve kendi izni alınmadığı için tazminat başvurusu yapmaya hazırlanıyormuş.

Son oyunda Afganistan’daki Kuzey Kabul Karakolu demolarını dikkatle izledim. Yapımcılar, oyun mekaniklerindeki çeşitliliği göstermek için, onlarca farklı karakol baskını izlettirdiler. Mesela kahramanımız, küçük boyutlu bir metal gear ile düşman cephesine girerek sıcak temas sağlıyor. Quiet’le ortak bir operasyon gerçekleştirip Rus askerlerini bertaraf ediyorlar. Yine gizlilik mekanikleri kullanılarak hedefler imha ediliyor.
yorumlar (29)
MK Okuru
 
 
 
MK Okuru, 28.06.2016 20:57 (0)
Sayın Merlin'in Kazanı.İncelemenizde yanlış bilgi bulunmaktadır.....

------------------------

Yorumun devamını silmek zorunda kaldım sevgili okur. Yanlış bilgi yok. Oyunu bitirince ortaya çıkıyor her şey. Spoiler mı verseydik :)

MK Okuru, 21.06.2016 12:41 (0)
Venom Snake ile Big Boss aynı kişilermi?Bazı iddialara göre ikizi veya klonu olabilirmiş.
Seviye: 4
B, 30.07.2015 08:39 (0)
Öncelikle yazı için teşekkürler. Fakat aşağıdaki konular ile ilgili eğer bildiklerim yanlış ise düzeltin;

-GZ 'den 1 sene sonra geçecek ifadesi var ve hemen ardındaki cümlede 9 yıl koma yazıyor. Snake *spoiler* patlamadan sonra 9 yıl komada yatıyor.

-Ishmael ile ilgili bir sürü teori var. Hatta ve hatta (araştırırsanız bunu bulabilirsiniz) ishmael ile snake 'in aynı kişi olabileceğinden bile bahsediliyor.

-Quiet karakterinin gözlerinin etrafının kararması olayını nişan alırken yaptığı benim dikkatimi çekmişti. Ayrıca bahsettiğiniz video E3 videosu.

Yazınızın geri kalan kısmını okuyacağım.
MK Okuru, 30.07.2015 19:04 (0)
PC gamer'i olduğum için seriyi bilmiyorum big boss ile snake ayrı kişiliklermi acaba?
Seviye: 0
police-in-helicopter, 02.10.2015 11:06 (0)
yaşım 30 ilk metal gear ı ps 1 de oynadığımda yalnış hatırlamıyorsam 15 yaşında filandım. O zaman ortaokul ingilizcesi ne konuşmalar nede seneryo hiçbirşey anlamadan bitirmiştim.Ama ne oyundu be nasıl bi akıcılık onlar nası boss fighlar . Yıllar geçti tüm metal gearları oynadım ve bitirdim yıllar içerisinde. Şimdi ingilterde master yapmış köpek gibi ingilizcem olmasına rağmen halen seride bazı noktalarda kopukluk yaşıyorum. Temel olarak bu kadar komplex bir serinin 100 de 100 ünü çözmek imkansız gibi birşey kaldı ki benim gibi bu oyunun yıllardır fanı olan yabancı arkdaşlarım bile senaryolarda ve oyunların geçtiği zaman aralıklarını tam oturtmalarına rağmen terimsel olarak bazı yerlede tıkanmış durumdalar.

şimdi birkaç sorum olucak , ama cevaplıyacak arkadaşlardan rica ediyorum trollük yapmayın, gerçekten seriyi oynamış ve fanı olanlardan bazı noktalarda beni aydınlatmalarını istiyorum.SPOILER ICERIR!!

1)- metal gear 1 de bulunan psycho mantis ile 5. oyunda bulunan the third son tip ve yapı olarak birbirlerine çok benziyolar, bunların birbirleri ile bağlantısı varmıdır?The third son kim için çalışıyor?Eli ( Liquid snake)i neden sürekli etkisi altına alıyor amacı ne ? Oradaki konudan koptum.
2)3. oyundaki EVE and ADAM ikilisindeki ADAM kimdir?
3)5. youndaki sahelanthropus ile 1. oyundaki rex aynı cihazmıdır.? sahelanthropus açılmadan önce (form depiştimeden önce rex in aynısı gibi gözüküyor)?
4)FOX,XOF,Fox HOUND, Patroits, militaires sans frontieres,diamond sogs ve diğer askeri birlikler bunlar seride sürekli el değiştrdi hangisi neye dönüştü kim kime düşman? o bende iyice karışmış durumda.
5)2. oyunun geçtiği yer olan Outher heaven ile 5. oyundaki outher heaven aynı yerlemi? Aynı yerler ise şöle bi karışıklık var kafamda, 5. oyunun sonunda venom snake in gerçek boss olmadığını anladık. Venom snake Diamond dogs u kurarken gerçek boss kendi birliğini kurmak için çalışıyordu.(tape lerde anlatılan). O zaman 2. oyunda yıklan outher heaven diamond dogların base i mi yoksa boss un kurduğu birliğin alanımı?
6)4. oyunda oyun sonunda boss general zero yu öldürüyor. Tamam zero pis adamın teki de boss un onla davası ne ?

Arkdaşlar bunlar dışında kafamda hiçbir soru işareti yok . Şunları bana anlatıcak arkdaşa şimdiden teşekkür eder saygılarımı sunarım

MK Okuru, 29.07.2015 18:39 (0)
ya snakenin kafadaki şarapnel parçası ne öyle ya. çok saçmalamışlar
Seviye: 2
relova, 31.07.2015 12:56 (+2)
Anladığım kadarıyla birçok kişi seriyi bilmeden bu oyunu almayı düşünüyor. O yüzden burada biraz bahsedeyim hikayeden.

Öncelikle seri iki karakterin hikayesinden oluşuyor. Birincisi Solid Snake, yukarıdaki adamın oğlu. Serinin yarısında Solid Snake var. Geri kalan oyunlarda ise, Solid Snake'in babası Naked Snake'nin hikayesi anlatılıyor. Metal Gear Solid 5 de Naked Snake'in hikayesi.

MGS 3'te Naked Snake, görevindeki başarısından ötürü "Big Boss" ünvanını alıyor. Bu oyundan sonraki oyunlarda da kendisi "Snake" "Big Boss" ya da sadece "Boss" olarak çağrılıyor.

MGS 5'in hikayesini anlamak için; MGS 3, MGS Portable Ops, MGS Peace Walker'ı da oynamak gerek. Ama bunları oynamamış olanların endişelenmesine gerek yok. Çünkü bu oyunları oynamasanız bile, sadece internetten hikayesini okuyarak da öğrenebilirsiniz. Yani 5. oyundaki hikayeyi anlamak için önceki oyunların her detayını bilmeye gerek yok, şöyle yüzeysel olarak bilmek de yeterli olur.

Bu oyununun hikayesine gelirsek, Ground Zeroes'u oynamayıp bunu oynamak isteyenler için anlatayım.

----
spoiler (Ground zeores)
---

Ground Zeroes'ta, Big Boss kendi özgür ordusuna ve ordusunu barındırdığı bir üsse sahiptir. Ancak iki adamı bir düşman kampında esir durumdadır. Big Boss kurtarma amacıyla düşman kampına gider ve onları kurtarır. Ancak üssüne döndüğünde, esirleri kurtarmak için gittiği kamptaki birliklerin kendi üssüne saldırdığını görür. Kısa süren bir çatışmadan sonra, Big Boss üssü kaybeder. Bir helikopterle savaş alanından uzaklaşmaya çalışırken, kendi kurduğu üssü de gözlerinin önünde denize gömülür. Bu sırada oluşan bir patlamadan dolayı yolunu şaşıran helikopteri başa bir helikopterle çarpışır. Ve bu olaydan sonra, Big Boss'un bedenine ulaşılamaz.

Metal Gear 5: Phantom Pain, bu olaydan sonrasını anlatıyor. Big Boss 9 yıllık komasından sonra bir hastanede gözlerini açar. Ve eski ekibini bir araya getirip, üssünü yeniden inşa edip intikam almaya çalışır.


Merlin'in Kazanı, Radore'de barındırılmaktadır.


YASAL UYARI!: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya makale/metinlerin tüm hakları Merlin'in Kazanı'na aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbir içerik önceden özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu makale/metin veya yazılar sadece Merlin'in Kazanı tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak iletilebilir ve/veya bunlardan alıntı yapılabilir.