Üye Girişi
Beni Hatırla
Üye ol! Şifremi unuttum!
  Haber   Oyun Galerileri   e-Spor   Teknoloji   Sinema/TV   Forum
 
   
Youtube içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
   
Google+ içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
 
 
Youtube içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
 
Google+ içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
İnceleme

Merlin'in Kazanı > İnceleme > Might & Magic X: Legacy

Might & Magic X: Legacy (İnceleme) (PC) - İnceleme

Büyü mü yaman, kudret mi?

Can Arabacı - 30.01.2014 15:01
Can Arabacı - 23.01.2014 15:54
Oyun sektörü artık orijinal fikir mi bulamıyor nedir, hep bir eskiye dönüş, geçmişe özlem mevcut son zamanlarda... Özellikle de Kickstarter sağolsun, öyle bir nostaljik RPG patlaması yaşanacak ki bu yıl düşününce heyecanlanmadan edemiyorum. Her ne kadar benim kastettiğim nostaljik RPG furyası izometrik Infinity Engine dönemini kapsasa da, hiç beklediğimiz bir isim daha da geriye, SSI'ın bize kare kare zindanları dolaştırttığı, Might & Magic isminin sıra tabanlı stratejiden fazlası olarak anıldığı zamanlara dokunuyor. Beyler bayanlar, karşınızda 11 yıl aradan sonra çıkan serinin devam oyunu ve köklere dönüş: Might & Magic X - Legacy.

Ubisoft'un yaptığı gerçekten de riskli ve bir o kadar da cesur bir hamle doğrusu. Might & Magic tarzı RPG'ler sahiden de çok geçmişte kaldı ve türün ihtişamlı vakitlerini görmeyen bir nesile hitap etme ihtimalleri gerçekten de düşük. Yine de göze aldıkları risk ve sadık oyunculardan topladıkları geri dönüşler tek potada eriyince ortaya tam anlamıyla özüne sadık bir Might & Magic oyunu çıkmış. Bunu daha Ashan topraklarına adımınızı atar atmaz hissetmemek mümkün değil.


MELEKLER ASLA YALAN SÖYLEMEZ
Serinin devam oyunu demiştim ya az önce, bu noktada sınırlar biraz bulanıyor aslında. Biz Might & Magic dendi mi hem RPG'nin, hem de Sıra Tabanlı Strateji'nin birbiriyle paslaşmasına alıştık çünkü. Dungeon'ın kırmızı ejderhalarını, Castle'ın kahramanlarını ve şövalyelerini, çoğu entrikanın arkasındaysa Sandro'yu görmeden "Evet, Might & Magic olmuş bu!" diyemiyoruz malum... Seriyi iflas bayrağını çeken 3DO'dan satın alıp da, Ubisoft'un kendi Might & Magic yorumu olan Ashan dünyasına transfer ettikleri için bu yeni evrende geçen ilk Might & Magic RPG'si Might & Magic X - Legacy (ya da kısaltılmış ismiyle MMXL). Zaten daha açılış videosunda "Melekler yalan söylemez" cümlesini duyduğunuz anda Heroes VI oynamışlığınız varsa ister istemez bir irkiliyorsunuz. Michael'ın ve diğer meleklerin planları ve getirdikleri utanç artık iyice yayılmış ki, bahsi geçtiğinde irkilen tek kişi siz olmuyorsunuz. Neyse ki Başmelek Michael ve Griffin hanedanlığı arasında geçenler doğrudan bizim grubumuza bağlanmıyor. Öyle olsaydı Heroes VI'yı oynamamış oyuncular konuya uzak kalabilirlerdi zira. Olayın özünün "Maceracıyız biz, macera arayalım!" olarak başlaması o açıdan gayet isabetli bir karar olmuş. Ama oldu ki Ashan hakkında daha fazla şey öğrenmek istiyorsanız da oyunun bu konuda sağlam bir bilgi bankası olduğunu görmek sizi memnun edecektir.


85
90
Okur Puanı: (10Kişi)
Puanın:
                                         
Yapımcı-Yayıncı: - Ubisoft
Çoklu Oyuncu:Yok Türü: Role Playing Game

Özüne sadık oynanış, günümüze yakışır yenilikler, renkli ve hoş grafikler, kendi modlarınızı ve haritalarınızı yaratmaya imkan veren editörünün olması
Sabır gerektiriyor, herkese hitap etmeyebilir, Ashan da fena değil ama bir Enroth değil
yorumlar (18)
MK Okuru
 
 
 
MK Okuru, 04.08.2015 03:06 (0)
Yeni başladım. MM7 ve MM8 kesinlikle daha iyiydi eminim. Serinin en güzel oyunu MM7. Sonrasında MM9a dayana bildim. Dark messiah grafikler süper ama ruhu berbattı(open world isteriz). Bu da şöyle böyle işte oynana bilir bir yere kadar.
MK Okuru, 11.01.2015 01:05 (0)
grimrock 2 oynayın bunu almazsınız...Daha iyisi var, her yönden
MK Okuru, 27.07.2014 01:02 (0)
Hacı, incelemeleriniz spoiler vermesin. Neden oyun sonundaki karakteri anlatıyorsunuz ki? :(
MK Okuru, 15.07.2014 01:11 (0)
Of of of, Daha dün gibi hatıRlıyorum M&M 6 yı nasıl heyecanla
aldığımı. 2014 yılında bile bana sorsalar en iyi oyun
hangisidir diye M&M 6 ve Heroes M&M 3 derim. Bence bu
oyunlardan başlayın ve inanılmaz bir dünyaya kapınızı açın,
asla pişman olmazsınız... Yaşlandık iyice bu arada:)))
MK Okuru, 13.04.2014 22:56 (0)
devam ediyorum mm serisi türünün dünyada gelmiş geçmiş en iyi oyunudur eğer bu oyuna baslamak isterseniz mm8 ile başlamanız uygun olur sabır isteyen zor bir oyundur ingilizceniz yoksa yada rpg oyunlarındaki temel kavramları bilmiyorsanız hiç başlamayın.
MK Okuru, 13.04.2014 22:52 (0)
selam millet 30 küsür yaşındayım mm 6-7-8-9 serisini defalarca bitirdim bu oyun - yönleri var ancak genel olarak fena değil mm serisinin 3-4-5 benzetmeye çalışmışlar özellikle oynanabirlik güzel mm böyle bir oyundur skyrim falan karıştırılmaması gerekir
MK Okuru, 05.03.2014 18:05 (+1)
M&M VI ve VII hepsine 1000 basar bu oyuna devam için iyi diyen kişi bence M&M oynamamıştır... nerede VI ve VII deki oynanabilirlik, atmosfer, konu vs... Ubisoft aldığı her oyunu rezil edip bırakıyor...
MK Okuru, 26.02.2014 14:53 (0)
@#10 haklısın. şöyle bir bakıp yazmıştım. bir 6 saat oynadıktan sonra, gereksiz bir yürüyüş sistemi. Sade combatta olsa anlarım. Normalde ne gerek var? Oyun herşeyiyle, bir 6 sene önce yazılmış, şimdi piyasaya sürülmüş izlenimi veriyor. 10 üzerinden 6. O da mm lerin hatrına.


Merlin'in Kazanı, Radore'de barındırılmaktadır.


YASAL UYARI!: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya makale/metinlerin tüm hakları Merlin'in Kazanı'na aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbir içerik önceden özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu makale/metin veya yazılar sadece Merlin'in Kazanı tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak iletilebilir ve/veya bunlardan alıntı yapılabilir.