Üye Girişi
Beni Hatırla
Üye ol! Şifremi unuttum!
  Haber   Oyun Galerileri   e-Spor   Teknoloji   Sinema/TV   Forum
 
   
Youtube içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
   
Google+ içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
 
 
Youtube içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
 
Google+ içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
▲ Reklamı Kapat ▲

teknoloji

Merlin'in Kazanı > Teknoloji > NASA

NASA, Stephen Hawking'in StarShot projesine yardım edecek

Bekle bizi Alpha Centauri, yardıra yardıra geliyoruz

Furkan Sakoğlu - 13.12.2016 13:48
Furkan Sakoğlu - 13.12.2016 13:48
İnsanoğlunun en büyük hayallerinden biri olan başka yıldızlara ulaşmak için, günümüzün en büyük bilim insanlarından biri olan Stephen Hawking, Project Starshot ile karşımıza çıkmıştı. Ünlü Rus milyarder Yuri Milner'ın da desteklediği Project Starshot projesi, temelde bir tüyden bile hafif olan bir çip ve kameranın, dünyadan ateşlenen lazerler sayesinde ışık hızının 5'te 1'ine ulaştırmak ve saatte 134 milyon mil hızla Alpha Centauri'ye göndermek.

Ancak bu görev her ne kadar mümkün gözüküyor olsa da, çipi uzayın ölümcül radyasyonundan korumak için koyulacak kalkanların, çipi çok fazla ağırlaştırması sorunu görevin önünde ciddi bir engeldi. Ancak NASA'nın bu problemi çözmek için basit bir fikri var. NASA çipi ağırlaştıracak bir kalkan yerine, çipin gideceği rotayı değiştirerek yolu uzatmak ve radyasyondan sıyrılmak gerektiğini belirtmiş. Bu çözüm çipin Alpha Centauri'ye ulaşma süresini uzatacak olsa da, en azından ulaştığında sağlam kalmasını mümkün kılacak.

Project StarShot'ın temel mantığını aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz:

yorumlar (38)
MK Okuru
 
 
 
Seviye: 1
Hickey, 14.12.2016 02:37 (0)
Beni düşündüren 20 yıl boyunca yapacağı yolculuktaki engeller gama ışını dalgası yada herhangi bir asteroide çarpması halinde bu proje başarısız olabilir umalım da öyle olmasın. Kim bilir belki yeni bir gezegen keşfedip onu daha yakından gözlemleyebileceğiz ülkemde böyle projeler görmeyi çok isterdim.
Seviye: 1
hemmen, 16.12.2016 15:18 (0)
SAÇMA VE GEREKSİZ VE LÜZÜMSUZ VE KÖTÜ VE PİS PROJE BANA UYMADI. HAZ ETMEDİM. YAPMASINLAR. SAÇMA ZATEN.BİDE UCUNU SİVRİ YAPMALARI LAZIM.
MK Okuru, 14.12.2016 02:27 (0)
Cismin ortasını huni biçimi sivrileştirseydiler daha faydalı olurdu. Düz kareden ibaret olduğu için sürtünmeden dolayı randımanlı gitmez bu.
MK Okuru, 13.12.2016 21:24 (0)
Seviye: 3
Grandmasterman, 13.12.2016 14:57 (0)
Vay be ne müthiş bir şey. Ama Çok uğraşmayın bunlarla kafayı yersiniz(!) Bu arada başkanlık haberlerine devam mı yaza kadar?
MK Okuru, 13.12.2016 14:36 (0)
Peki bu gönderdikleri çip onca yolu katederken hiç mi önüne göktaşı vb. Engel çıkmayacak? Bir tane asteoride çarpsa gitti onca yatırım...

Merlin'in Kazanı, Radore'de barındırılmaktadır.


YASAL UYARI!: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya makale/metinlerin tüm hakları Merlin'in Kazanı'na aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbir içerik önceden özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu makale/metin veya yazılar sadece Merlin'in Kazanı tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak iletilebilir ve/veya bunlardan alıntı yapılabilir.