Üye Girişi
Beni Hatırla
Üye ol! Şifremi unuttum!
  Haber   Oyun Galerileri   e-Spor   Teknoloji   Sinema/TV   Forum
 
   
Youtube içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
   
Google+ içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
 
 
Youtube içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
 
Google+ içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
İnceleme

Merlin'in Kazanı > İnceleme > Nier: Automata

Nier: Automata - İnceleme

Müthiş bir potansiyel ile çok yanlış atılmış adımlar

Hürcan Köse - 13.03.2017 14:20
Hürcan Köse - 13.03.2017 01:11
İncelemeye başlamadan önce ne kadar üzgün olduğumu dile getirmek istiyorum. Nier: Automata'yı ilk duyurulduğu günden beri büyük bir heyecanla bekliyordum. Muazzam bir potansiyele sahip olan bu oyunun tam da incelemenin alt başlığında yazdığım gibi, çok yanlış atılan adımlar sonucu sıkıcı bir tekrar festivaline dönüşüyor olması Nier: Automata'yı katlanılamaz, yetersiz bir oyun haline getiriyor.Eğer oyunu önceden takip ettiyseniz ve biraz ön bilginiz varsa, Nier: Automata'nın açık dünya tarzı bir oynanışa sahip olduğunu biliyorsunuzdur. Ancak günümüz açık dünya oyunlarında oyuncuların artık özellikle aradığı şey, bu büyük dünyaların canlı ve tekrar etmeyen bir yapıya sahip olmasıdır. Bu dünyaların artık genişliği kadar, doluluğu ve taşıdığı kimlik de çok önemli. Belki Nier: Automata'nın dünyası bir karaktere sahip olabilir, ancak dolu olmadığı reddedilemez bir gerçek.

PlayStation 2'de ortaya çıkan Drakengard serisi ile başlayan ve ta oradan, Nier: Automata'ya kadar gelen bu dünyada artık hiç insan kalmamıştır ve androidler ile makineler sonsuz bir savaşın içindedir. Post-apokaliptik bir temaya sahip olan Automata'da bazı makineler insan gibi davranmaya başlamış, geçmişte kalan başarılı bilim adamları ve filozofların işlerini okuyarak hayatın sırrını çözmeye, yaşamaya uygun olmadıkları bir hayatı yaşamaktan başka bir uğraş bulamamıştır.Bu gizemli ve büyülü dünyayı keşfederken etrafınızı çevreleyen elementlere bakarken gerçekten bazı şeylerin yanlış olduğunu anlayabiliyor ve bu dünyanın sizden gizlediği şeylerin olduğunu görebiliyorsunuz. Bir de tıpkı ilk Nier'de olduğu gibi, çok iyi hazırlanmış, senfoni kalitesinde müzikler işin içine girince Automata'nın evreni gerçekten kabul edilebilir oluyor. Ancak o boşluk hissi hiçbir zaman kaybolmuyor.

Eğer daha önce Drakengard veya ilk Nier'i oynamadıysanız, Automata'ya direkt olarak başlayabilirsiniz. İlla ki eski oyunları oynamanıza gerek yok. Ancak Automata evreninin sahip olduğu felsefeyi veya dünyanın bu hale gelme sebebini anlamak istiyorsanız, önceki oyunlarını oynamak veya en azından hikayelerini bir video yahut bir yazı aracılığı ile öğrenmenizde fayda var. Çünkü Automata hem kendi hikayesini, hem de geçmişini anlatmak konusunda çok başarısız bir yapım.

Nier: Automata'da, Platinum Games'in diğer oyunlarından alışık olduğumuz bir kontrol şeması ve savaş sistemi mevcut. Hızlı, hafif veya ağır, güçlü komboları birleştirerek yanınızdaki minik robotun ateş gücünü de kullanarak düşmanlarınıza zor anlar yaşatabiliyorsunuz. Ancak bu kontrol şeması ve kombolar hiçbir zaman gelişmediği, sürekli aynı kaldığı için bir yerden sonra tekrar etmeye ve sıkmaya başlıyor.Hızlı oynanışın yanı sıra Nier bazen kamera açılarını değiştirip oyunu sıkıcı bir shoot-em-up festivaline dönüştürüyor. Bunu örneklemem gerekirse, zamanında NES gibi konsollara çıkan, Galaksi'de uzay gemisi vurma oyunlarını örnek verebilirim. Üstünüze onlarca düşman geliyor ve siz de izometrik ya da kuşbakışı kamera açısıyla bu düşmanları vuruyorsunuz. Bir bakıma minigame bunlar ancak zorunlu hale getirilmesi ve kamera açısını da zevksiz bir hale getirmesi bu mini oyunların oyuncuyu sıkmasına sebep oluyor. Oysa bunları yine üçüncül şahıs bir kamera açısıyla verip bizi aksiyonun tam ortasına koysa, çok daha eğlenceli olabilirdi her şey.

Kamera açıları aynı zamanda oyun içerisinde de bazı sahnelerde zorunlu bir şekilde değişiyor. Üçüncül şahıs bir aksiyon oyunu oynarken kendinizi bir anda metroidvania tarzı bir platform oyununun içinde buluyorsunuz. Bu bir-iki kere yapılsa kabul edilebilirdi ancak oyun içerisinde onlarca sahnede bununla karşılaşmak bir yerden sonra "eeeeh yine mi ama?!" demenize sebep oluyor.
68
70
Okur Puanı: (5Kişi)
Puanın:
                                         
Yapımcı-Yayıncı: Platinum Games - Square Enix
Çoklu Oyuncu:Yok Türü: Aksiyon, Hack'n Slash

Muazzam müzikler.
Çekici ve merak uyandırıcı bir evren.
Kaliteli boss ve çevre tasarımları
Çağın çok gerisinde kalmış grafik ve animasyonlar.
Düzgün anlatılmayan, soru işaretleri ile dolu hikaye.
Gerçek son için oyunu defalarca baştan oynamanız gerekiyor
yorumlar (52)
MK Okuru
 
 
 
MK Okuru, 14.03.2017 10:22 (0)
metayla benzer puan olunca vay efendim ordan bakıp puan vermeyin, farklı olunca niye farklı... Dağılın laa bebeler... 60 dolar fiyatıyla bu oyunun puanı 70tir.. 10tlye gelir ozaman överiz :D
Seviye: 0
dangerksk, 16.03.2017 11:14 (0)
Olmamış bir inceleme. Objektif incelenmemiş bir oyun daha. Oyun metada 66 incelemenin sadece 2 tanesinden düşük not alıyor bunlardan biri merlininkazanı diğeri de Post Arcade. Tabiki her incelemeden yüksek not alacak diye bir şey yok fakat yapılan incelemelerin hepsinden yüksek not alması da bir tesadüf olamaz. İyi oyunları incelemede gömme olayını sıklıkla bizim oyun basınında görüyorum. Bunun nedeni oynayan kişinin bu tarzı sevmemesi mi yoksa herkes yüksek puan verdi ben bir farklılık yaratayım denmesi mi bilemiyorum. Oyuna gelecek olursak her yönden iyi bir oyun olmuş diyebilirim. Oyunu ps4 pro da oynuyorum . Öyle aman aman bir grafik kalitesi olmasa da çağın çok gerisinde kalmış grafik denilebilecek bir şey göremedim. Animasyonlarla ilgili olmamış diyebileceğim bir şey de yoktu. Kısacası oyunu bu incelemeye bakarak almamış olsaydım büyük hata ederdim. Oyun başarılı bir hack'n slash olmuş. Birde şu var her eski oyun çağa ayak uydurmalı değişime gitmeli diye bir şey yok. Ben bir FF hastası olarak sıra tabanlı oynanışı her zaman tercih ederim. Dövüş sistemi şuan ki haliyle oyunu basitleştirmekten ileriye gidemiyor.
MK Okuru, 14.03.2017 20:23 (0)
oyun incelenirken tüm oyunu bitirip skillerin çogunu açıyormusunuz yoksa belli bir noktaya kadar mı inceleme yapılıyor ?
Seviye: 1
Phoenixboy, 13.03.2017 23:16 (0)
İnceleme olmamış arkadaşım kişisel zevklerine göre oyunu inceliyeceğinize oyunun içeriğine göre serinin diğer versiyonlarına ve şimdiye kadar çıkmış diğer hack and slash tarzı oyunlar biraz kıyaslayarak objektif incelemeniz lazım. Oyunun Süper Mario gibi 2D yada eski 8 bit NES uçak oyunları gibi vurma kaçma tarzı kamera açılarına sahip olması bütün Drakengard-Nier serilerine ait bir tarzdır.Bu Nier serisini orjinal yapan özelliklerden biridir. Kare,kare,üçgen combolalarına gelince hack and slash dediğimiz God of war,Bayonnetta veya Devil May Cry gibi oyunlardan daha farklı değil hatta oyunda silah light-heavy silah slotları arasında aynı silahları değiştirdiğiniz zaman bile aynı silahlar farklı combolar yapan yeni bir silaha dönüşebiliyor. Yani alınan silahlarla ne kadar farklı combo yapılabileceği ortada. Sadece d-padta bir tuşla diğer iki silah arasında hemen bir comboya geçmenizi sağlıyor ve başınız üzerindeki küçük roboto birçok comboda kullanabiliyorsunuz. Oyunun sonuna gelince bu oyunun en az 4-5 farklı sonu var tıpkı diğer Nier serilerinde olduğu gibi.Yani verdiğin kararlar ve yaptığınız şeyler oyunun sonunu da etkiliyor. Bu oyunda yaptığınız herşeye karakter diyaloglarına kadar dikkat etmeniz lazım. Birde yahu sohbetlere ses eklememişler eleştirisini geçtim."Adamın seslendirmesi yoksa hikayesi de benim için önemli değil' deyipte 'X'e basıp geçiyorum belki de çok değerli olan o karakterin hikayesini sırf seslendirmesi yok diye öğrenemiyorum" demek ne demek ya siz oyun eleştirmenisiniz sizin kişisel zevkinize kalmadı oyun eleştirmek. Oyun eleştirecekseniz objektif olacaksınız. Bu oyun bir action-rpg tabi ki hikayesi önemli belki size sıkıcı gelebilir bu beni ilgilendirmez. Benim gibi Final fantasy-Kingdom Hearts-Persona, the witcher vb. birçok rpg ve action rpg serilerini oynayan ve hikayenin bir kelimesini bile kaçırmayan insanlar için bu söyledikleriniz hakaret sayılır. Rpg oyunlar için hikaye-karakterler arasındaki diyaloglar candır ve önemli şeylerdir. Bir oyun eleştirecekseniz bunları geçemezsiniz hepsini satır satır okuyacaksınız ki oyunun konusunu anlayacaksınız niye savaştığınızı bileceksiniz ve burada bize anlatarak oyunu objektif eleştireceksiniz. Bu tarz oyunları oynamak için oynamayacaksınız. İyi günler

---------------------------------

Diğer kullanıcılar gibi "çöp inceleme, olmamış, böyle inceleme mi olur" diye yüzeysel eleştiriler yapmadığın için öncelikle seni gönülden tebrik ediyorum Phoenixboy. Bu yüzden de bu yorumuna samimi bir cevap vereceğim. Öncelikle, incelemeyi okurken belli başlı noktalara takılmışsın ve bu noktalar seni öfkelendirmiş anladığım kadarıyla. Zira sırf birkaç nokta yüzünden benim işimi bilmediğimi, veya yanlış yaptığımı irdeliyorsun. Elbette irdeleyebilirsin, bu senin hakkın. Ancak incelememin ve fikirlerimin sonuna kadar arkasındayım. Nier ve Drakengard'ın eski oyunlarının da bu tür bir oynanış tarzına sahip olduğunu gayet iyi biliyorum. Fakat incelemede de değindiğim gibi. Artık 2017 yılındayız ve yapımcıların yeni nesile ayak uydurması, eski, o zamanlar heyecanlı gelen ancak şimdi pek de heyecanlandırmayan mekanikleri bir kenara bırakması gerekiyor. Nasıl ki Square Enix, Final Fantasy XV'te sıra tabanlı savaşı bıraktı, nasıl ki ATLUS Persona 5'te çok daha değişik bir oynanış tarzı yakaladı, Nier: Automata'nın da bunu yapması gerekiyordu.

Kare, kare, üçgen bölümünü yanlış anlamışsın. Devil May Cry, Bayonetta ve God of War gibi örneğini verdiğin oyunlarda ilerledikçe karakterimiz gelişir ve yeni kombo ile hareketler öğrenirdi. Nier: Automata'da ise 2B oyunun başından sonuna kadar herhangi bir hareket öğrenmiyor ve aynı komboları yapıyor. Silah setlerini değiştirseniz de gördüğünüz manzara yine aynı oluyor. Küçük robotun da birkaç çip ile sergilediği özel yetenek değişiyor ancak çok bir etkisi var mı? Bence yok. Dürüst olalım.

Oyunun 4-5 farklı sonu var demişsin. İşletim sistemi çipini patlatınca oyun bitiyor gibi sonları bir kenara bırakırsak, oyunun ana 5 rotası bulunuyor. A,B,C,D ve E. Bahsettiği diyalog veya olay bazlı değişim yalnızca B'nin sonunda, C ve D arasında seçim yaparken gerçekleşiyor. Yani her diyaloğu veya her hareketi incelemek gibi detayları yok.

Gelelim sohbet ve seslere. Orayı da yanlış anlamışsın. Silah satıcısı ve benzeri karakterlerin bu devirde hala seslendirmeye sahip olmamasını eleştiriyorum. Seslendirmeye sahip ve sahip olmayan karakterler olarak iki gruba ayrılıyor yani NPC'ler. Bu durumda seslendirmesi olanlar önemli, olmayanlar önemsiz gibi geliyor. Elbette öyle değil. Ancak dediğin gibi, objektif olarak bakarsak bu devirde böyle ruhsuz NPC'ler görmemeliyiz. Ben de senin gibi Persona, Final Fantasy ve Kingdom Hearts oyunlarını oynadım. Çok seviyorum. Hatta şu anda en çok beklediğim oyun Persona 5. Hikayeleri de öneml, olay örgüleri de önemli. Ancak Nier: Automata'daki gibi oyunu farklı farklı, birçok kez bitirmeni talep etmiyor bu oyunlar. Çünkü yeni nesile ayak uydurabilmiş, aynı zamanda eski havasını da koruyabilen oyunlar. RPG severlere hakaret ettiğim yok. Şu ülkede JRPG seven kaç kişiyiz yahu? Nefret etmenize gerek yok benden. Merak etmeyin, bir inceleme yaparken oyunların, hatta kişisel olarak özellikle Japon oyunlarının her şeyini incelemeye özen gösterir ve puanımı, artımı, eksimi buna göre veririm. Metacritic'te 120 puan alsın, benimkisi yine değişmez. Hatta spoiler vereyim, şu anda Yakuza 0 oynuyorum ve incelemesini yapacağım. Samimi olalım, benden başka Yakuza 0 oynayan editör kolay mı bulunur şu an :)

Umarım benden nefret etmeye devam etmezsin ve kardeş kardeş Persona 5 bekleriz.

Hürcan.
MK Okuru, 14.03.2017 07:27 (0)
O kadar kötü bir inceleme ki , bir daha uğramamaya karar verdiğim bu siteye yorum yazmamı sağladı, tebrikler
Seviye: 3
hakande84, 14.03.2017 05:20 (0)
Gamespot incelemesini izlediğimde daralmıştım. Hayatımda izlerken bu kadar sıkıldığım başka bir inceleme hatırlamıyorum. Bir de üstüne yüksek puan vermişlerdi ki hala neye dayanarak bu puanı verdiklerini bilmiyorum.
MK Okuru, 14.03.2017 04:40 (0)
Sonunda çok uzun süredir hiçbir şeyden etkilenmeyip tamamen MK ya ait olduğunu hissettiğim bir inceleme... bu arkadaşımıza lütfen daha fazla inceleme verelim. Tebrik ediyorum.


Merlin'in Kazanı, Radore'de barındırılmaktadır.


YASAL UYARI!: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya makale/metinlerin tüm hakları Merlin'in Kazanı'na aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbir içerik önceden özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu makale/metin veya yazılar sadece Merlin'in Kazanı tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak iletilebilir ve/veya bunlardan alıntı yapılabilir.