Üye Girişi
Beni Hatırla
Üye ol! Şifremi unuttum!
  Haber   Oyun Galerileri   e-Spor   Teknoloji   Sinema/TV   Forum
 
   
Youtube içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
   
Google+ içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
 
 
Youtube içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
 
Google+ içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
makale

Merlin'in Kazanı > Makale > Apple TV

Oyuncu gözünden Apple TV - Makale

Geleceğin televizyonu biz oyuncular için ne ifade ediyor

Hürcan Köse - 15.09.2016 13:20
Hürcan Köse - 08.09.2016 13:44
Biz oyuncular için televizyon izleme eylemi şu son senelerde çok garip bir hal aldı. İnternet ve özellikle de sosyal medya aleminin sunduğu sınırsız içerik potansiyeli sayesinde resmen eskiden başından ayrılamadığımız televizyonların yüzüne bakmaz olduk. Elbette bu herkes için geçerli olamaz.

En nihayetinde her insan ve bu insanların sevdiği şeyler de farklı olabilir. Ancak büyük bir çoğunluğumuzun artık televizyon izlemektense YouTube veya Twitch gibi yayınları izlediğini ya da favori dizi ve filmlerini takip ettiğini söyleyebiliriz. Özellikle son zamanlarda ülkemizdeki kanalların sadece ana akıma hitap etmesi ve ciddi anlamda 'boğucu' hale gelmesi sebebiyle televizyondan iyice soğur olduk.Apple, Amazon, Google ve benzeri firmalar son yıllarda kendi 'kara kutularını' çıkararak biz oyuncuların ve genel olarak bütün insanların bu 'yardım çağrısına' cevap vermeye başladı. Bu kara kutular sayesinde artık salonumuzda bulunan televizyonda ana akım medyayı değil, tvOS'un desteklediği dilediğimiz kanalı izleyebiliyoruz. Mesela ne izleyebiliyoruz? Bir haber kanalı olarak CNN'i örnek gösterebiliriz. Ya da haberler artık sarmıyorsa yine tvOS'un desteklediği Netflix'i edinip dilediğiniz diziyi ve filmi izleyebiliyorsunuz. Şahsen PlayStation 4'te Final Fantasy XIV kasarken bir yandan bilgisayarda YouTube'u açıp sevdiğim kanalları izlemek hoşuma gidiyor. Bunu neden Apple TV ile daha verimli bir hale getirmeyeyim ki?

Elbette bu henüz bir lüks gibi görünebilir, ki belki de öyledir. Ancak verdiği hizmet karşılığında aldığı parayı hak ediyor mu? Kesinlikle. Sadece dizi, film veya benzeri yayınları izlemek için değil, Apple TV'ye aynı zamanda oyun oynamak için de sahip olabiliyoruz. Kimi zaman iOS için çıkan oyunlara bakıp "ya şunu koca ekranda bir kontrol cihazı ile oynamak vardı" dediğim oluyor. tvOS işletim sistemine sahip olan Apple TV'de bu da mümkün. Sahip olduğu şık ve dokunmatik uzaktan kumandası sayesinde rahatlıkla oyun oynayabilmenizi de sağlayabiliyor. Nintendo Wii'nin kontrol cihazına benzerliği ile ön plana çıksa da siyah ve parlak tasarımı ile göz dolduruyor.Eğer cihazın sahip olduğu kumanda oyun oynamanız için yeteri kadar ergonomik değilse, Apple TV'ye özel olarak geliştirilen çeşitli kontrol cihazlarına sahip olabilirsiniz. SteelSeries gibi ünlü oyuncu ekipmanı geliştiricileri Apple TV için tam destekli oyun kontrol cihazları geliştiriyor. Bazı oyuncular için kumanda tek başına yeterli olmayacağından cihazın böyle bir kabiliyete sahip olması güzel.

yorumlar (10)
MK Okuru
 
 
 
MK Okuru, 18.09.2016 12:39 (0)
Birçok şey için abonelik gerekiyor ve çoğu içerik ücretli iki oyun oynayacağım diye de alınmaz bu. Ama ilerde 4K normal konsol oyunlarını çalıştırsa bir dakika düşünmem.
MK Okuru, 16.09.2016 23:51 (0)
MK Okuru, 16.09.2016 11:55 (0)
hep aynı terane tvlerde. hep aynı insanlar yer değiştirip değiştirip konusu aynı başka bi dizi çekmişler. şirket sahipleride dizilerde hiç çalışmıyor masasında oturup yanına hatunu çağırıp fırça atarlar anca. herkes birbirine bakıyo sonra o ona bakıyo. teyze merdivenden iniyo iniyo iniyo dizi bitiyo
MK Okuru, 15.09.2016 19:24 (0)
Televizyon uluslararası bir saçmalıktır. Onun yerine oyun oynamak, gezmek, sosyal aktivite de bulunmak en doğrusu.
MK Okuru, 15.09.2016 19:17 (0)
apple tv 8 ay önce öldü artık 3. dünya ülkelerine basmaya çalışıyorlar sakın alıyım demeyin. son apple konferansını izleyin ne dediğimi anlıcaksınız
Seviye: 3
Grandmasterman, 15.09.2016 18:19 (+2)
Ulan ne zaman Tv lafı açılsa hayatımda televizyonu 1 kere izlediğim zaman geliyor aklıma. Çarşamba günleri Teke Tek özel vardı İlber Ortaylı ile Celal Şengör hocalar çıkardı. Hayatımda bir sohbetten o kadar keyif aldığımı hatırlamıyorum. Sonra ne mi oldu? Kanal programı sona erdirdi. Neden? Nedenini şu anda televizyonu açıp bir kaç kanala bakarak anlayabilirsiniz...


Merlin'in Kazanı, Radore'de barındırılmaktadır.


YASAL UYARI!: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya makale/metinlerin tüm hakları Merlin'in Kazanı'na aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbir içerik önceden özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu makale/metin veya yazılar sadece Merlin'in Kazanı tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak iletilebilir ve/veya bunlardan alıntı yapılabilir.