Üye Girişi
Beni Hatırla
Üye ol! Şifremi unuttum!
  Haber   Oyun Galerileri   e-Spor   Teknoloji   Sinema/TV   Forum
 
   
Youtube içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
   
Google+ içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
 
 
Youtube içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
 
Google+ içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
makale

Merlin'in Kazanı > Makale > Korku Oyunları

P.T. neden harikaydı ve oyun dünyası neden artık korkutamıyor? - Makale

Korkuyu sever misiniz? Peki korkmayı özlediniz mi?

Hürcan Köse - 22.04.2016 13:55
Hürcan Köse - 22.04.2016 13:18
Şöyle geriye bir bakış atalım. Yaklaşık iki sene geriye, Gamescom 2014'e gidelim. Gittik mi? Süper. Başta ben de olmak üzere, benim gibi birçok oyuncunun şu son yıllarda korku oyunlarına hasret kaldığını çok iyi biliyorum. Sağolsun Outlast, Amnesia ve SOMA gibi oyunlar sayesinde az da olsa korku atmosferini yaşama fırsatı bulmuştuk. Ama yetmemişti bu oyunlar. Yanlış mıyım? Gözleri büyük oyun firmalarına dikmiş, tıpkı eskisi gibi harika korku oyunları yapmalarını bekliyorduk. Ama olmuyordu, yapmıyorlardı.Önce Resident Evil serisinin köklü değişimi ve ardından gelen Silent Hill'in garip oyun yapısıyla beraber efsane niteliğindeki korku serilerini birer birer kaybetmeye başlamıştık. Oyun firmaları artık ne satarsa onu yapmaya, oyuncular neye para verirse onu yapmaya başlamıştı. Aksiyon mu istiyorlar? Boşverin korkuyu-gerilimi, aksiyon verelim. Bize para lazım! Elbette onların da 'esnaf' kafasında düşündüğünü varsayarsak bu düşüncelerinin çok da yanlış olmadığı kanısına varabiliyoruz. Ama yine de oyuncuları da düşünmelerini ve az da olsa isteneni vermelerini canıgönülden istiyorduk.

Hideo Kojima'yı bilirsiniz. Abimiz magazin haberlerine bile çıkacak nitelikte bombalarla medyaya her gün düşüyordu bir ara. Kendisini Metal Gear serisinin yaratıcısı ve Konami'nin en değerli adamlarından birisi olarak tanırsınız. Tanımaz mısınız? Olsun, çok geç değil. Ufak bir araştırma ile kendisini hemencecik tanıyabilirsiniz. Peki Hideo Kojima bir yana, onun kankası olan Guillermo del Toro'yu bilir misiniz? Pan'ın Labirenti desem, Kızıl Tepe desem, Hellboy desem, Pacific Rim desem? Evet kendisi bu fantastik filmlerin yönetmeni ve günümüz 'korku' dünyasının en sözü-geçer adamlarından birisi. Bir de Konami ve beraberinde Silent Hill serisi vardır. Şahsen Silent Hill 2'nin en sevdiğim oyun olduğunu söyleme gereksinimi duyuyorum bu noktada. Çünkü birazdan içimden Konami'ye edeceğim küfürleri tahmin etmenizi istiyorum. Her neyse, konumuz bu değil. (Aslında bu ama neyse)Şimdi bir önceki paragrafta bahsettiğim herkesi ele alalım. Hideo Kojima, efsane bir oyun yapımcısı. del Toro, efsane bir film yönetmeni, özellikle de korku konusunda. Silent Hill de oyun dünyasının en bilinen serilerinden birisi. İşte Gamescom 2014'te, bu 3 öğe harmanlandı ve ben de dahil olmak üzere birçok oyuncu kalp krizi geçirmenin eşiğinden döndü. Önce sıradan bir indie korku oyunu olarak gösterilen P.T.'nin aslında indirilip oynanabilen bir demo ve bu demonun sonunda da aslen Silent Hill serisinin yeni oyunu olan Silent Hills'in bir ön-gösterimi olduğunu görmüştük. Yapımcı koltuğunda Hideo Kojima ve del Toro, başrolde Norman Reedus ve o özlediğimiz mükemmel korku atmosferi. Yahu daha ne olsun? Kriz geçiriyordum ekranın başında. Sonra ne oldu? Konami oldu. İçimizden küfür etmeye başladık mı? 
yorumlar (48)
MK Okuru
 
 
 
MK Okuru, 26.05.2016 18:51 (0)
Outlast oynarken elinde dev makaslı Trager'ı görünce ödünüz kopar!Eski nesilin zaten öyle bir karakteri vardı. Scissorman! ve bizim o karakter yüzünden PS1de ödümüz kopmuştu.Şahsen ben Trager'ı görünce,Clock Tower serisinden Scissorman adlı katile gönderme yaptıklarını anladım. Oyun dünyası unutmaz.
MK Okuru, 26.05.2016 18:40 (0)
Ahh, ne oyunlar gördük! Silent Hill, Resident Evil, Dino Crisis, Parasite Eve, Alone in the Dark, Clock Tower...Eski olmalarına rağmen korku oyunlarına damgasını vurmuştu bu oyunlar. Örneğin, Amnesia ve Outlast'ın kaç, saklan mantıklı korku içeriğini, Clock Tower, PS1 de başarmıştı zaten.
MK Okuru, 26.05.2016 18:35 (0)
Hürcan, P.T Harika falan değildi ve oyun dünyası hala korkutabiliyor.
Seviye: 0
therealrog, 02.05.2016 00:03 (0)
Daha dün gibi hatırlıyorum annem ile babamın oturup ps one'de Silent Hill 1 , Resident Evil 2 , Parasite Eve 2 , Dino Crysis , Alone in the Dark 4 gibi oyunları soluksuz dikkat dağıtmadan oynadıklarını. 10-12 yaşlarındaydım okadar korkunç geliyorlardı ki gece uyuyamıyordum çoğu zaman. Silent Hill'in ağır bir fanı olarak söylemek gerekirse şimdiki yapılan jumpscare ağırlıklı oyunlar oynanacak gibi değil. Alone in the Dark 4 'te Aline Cedrac'ın merdiven şifresini bulmak tam 1 ay'ımızı almıştı hatta daha fazlası. Bulduğumuzdada inanılmaz sevinmiştik gerisini siz düşünün. Şimdikiler Outlast'ta 10 metrekare yerde crank bulamıyorlar youtube walkthrough aratıyorlar. Saçma. Fakat şöyle birşey daha var eğer Bloober Team gibi saykodelik bir grubu kazanabilirsek efsane işler gelebilir. Layers Of Fear'daki gibi.
MK Okuru, 30.04.2016 16:56 (0)
Güzel bir konuya değinmişsiniz tebrikler...

Özellikle 2000'lerin başından altın çağını yaşamış korku türü bütünüyle yok oldu diyebiliriz... Aslında bu durum sadece oyun sektörü için değil, tüm sanat dalları için geçerli. Düzgün bir korku filmi, korku romanı gelmiyor artık. Film sektöründe de sesle korkutma


Merlin'in Kazanı, Radore'de barındırılmaktadır.


YASAL UYARI!: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya makale/metinlerin tüm hakları Merlin'in Kazanı'na aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbir içerik önceden özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu makale/metin veya yazılar sadece Merlin'in Kazanı tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak iletilebilir ve/veya bunlardan alıntı yapılabilir.