Üye Girişi
Beni Hatırla
Üye ol! Şifremi unuttum!
  Haber   Oyun Galerileri   e-Spor   Teknoloji   Sinema/TV   Forum
 
   
Youtube içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
   
Google+ içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
 
 
Youtube içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
 
Google+ içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
İnceleme

Merlin'in Kazanı > İnceleme > Resident Evil 7

Resident Evil 7 - İnceleme - İnceleme

Yıllar sonra seri köklerine geri dönüyor

Hürcan Köse - 23.01.2017 15:20
Hürcan Köse - 23.01.2017 15:19
22 Mart 1996'da hayatına başlayan ve hayatta kalma-korku oyunları türünü adeta baştan yaratan ve bu türün başlıca kurallarını belirleyen Resident Evil serisi sonunda yeni nesilde de yüzünü gösterip bir kez hayatta kalma-korku türünün kurallarını bir kez daha belirlemeye geldi.

PlayStation'da altın zamanlarını yaşayan Resident Evil, korku oyunları tarihine adını altın harflerle yazdırmış ve bir kült haline gelmişti. Eskiden forumlarda takıldıysanız hatırlarsınız. İnsanlar hep Resident Evil ve Silent Hill'i kapıştırıp hangisi daha korkunç diye yarışırdı. Birisi de oradan çıkar 'abi bence Fatal Frame alır ya' der ve ocaktan atılırdı. Güzel günlerdi azizim.

Daha sonrasında hem Silent Hill, hem de Resident Evil oyun tarzlarını değiştirip yeni nesillere ayak uydurmaya çalışınca korku oyunu olarak bildiğimiz bu kült yapımlar boş birer aksiyon oyununa dönüştü. Silent Hill duygusal ve etkileyici yapısından çıktı, Resident Evil zombilere uçan tekme sallayarak headshot attığınız bir oyuna dönüştü ve kelimenin tam anlamıyla korku oyunları kral ve kraliçesini kaybetmiş oldu. Elbette bu oyunların dışında da birçok başarılı korku oyunu bulunuyor ancak sektöre bir zamanlar yön vermiş bu yapımların boş birer aksiyon oyununa dönüşmesini görmek gerçekten, özellikle de benim gibi korku oyunu hayranları için oldukça üzücü bir deneyimdi.Hideo Kojima'nın Konami ile yaşadığı anlaşmazlıkların hemen öncesinde kendisinin yeni Silent Hill oyunu üzerinde çalıştığını öğrenmiştik. Üstelik bunu da çok kaliteli, akıllarımıza kazınmış bir demo olan P.T. ile yapmıştık. Fotorealistik bir teknoloji kullanıp mekanları direkt olarak oyuna yansıtmayı başaran ve müthiş bir gerçekçilik yaratan P.T. barındırdığı korku öğeleri ve kafa karıştıran bulmacaları ile bize o özlediğimiz Silent Hill tadını fazlasıyla vermişti. Belki birincil şahıs görünümünde olduğu için bir grup oyuncu tarafından eleştirilmişti evet. Ancak günümüzde oyuncuyu korkutmak istiyorsanız bana kalırsa bu kamera açısı artık şart. Silent Hills'in iptali üzerine, yeşeren umutlarımız tekrar solmuş ve bizi tekrar yeni bir korku yapımı beklemeye sürüklemişti. Tam "Resident Evil cephesinden de ne zamandır ses yok ya?" diyorduk ki, Capcom E3 2016'da müthiş bir sürpriz yaptı ve Resident Evil 7'yi beğenimize sundu. Çok da bekletmedi, yaklaşık yedi ay sonra çıkardı oyunu. Resident Evil 7 sonunda elimizde ve oynanmaya hazır.Aileye hoş geldin evlat!

Resident Evil'ın ana serilerinde alışık olduğumuz kamera açısı, sürekli değişen ve genellikle karakteri geniş bir açıdan gösteren kamera açılarıydı. Bu gidişat daha sonra Resident Evil 4 ile birlikte omuz hizasına alındı ve serinin sıkı hayranları tarafından eleştirilse de bu işi iyi kotarıp bizlere güzel bir aksiyon-gerilim oyunu sundu. Daha sonra bu gidişat beş ve altıncı oyunda da sürdü ve sonunda, yedinci oyunda seri çok farklı bir alana adım atıp birincil şahıs kamera açısına geçiş yaptı. Önceki Resident Evil oyunlarında asıl olay hayatta kalmak ve bu gerilim dolu atmosferde yolumuzu bulmaya çalışmaktı. Dördüncü oyundan sonra işin içine büyük oranda aksiyon girmiş olsa da o oyundan öncekilerde korkunç bir atmosferin de seriye liderlik ettiğini söylemeden geçemeyiz. Capcom, Resident Evil 7'de seriyi hem çok değiştiriyor, hem de köklerine geri götürüyor. "İkisini aynı anda nasıl yapabilir ki?" demeyin. Yapıyor.
87
85
Okur Puanı: (16Kişi)
Puanın:
                                         
Yapımcı-Yayıncı: -
Çoklu Oyuncu:Yok Türü: Aksiyon, Korku

Muazzam, korkunç bir atmosfer.
Güzel görseller.
Eski mekaniklerin yenilenip geri gelmesi.
Merak uyandırıcı hikaye
Grafiksel hatalar.
Önceden hazırlanmış sahneler korkuyu öldürüyor.
Ana karakter bazen çok odunlaşıyor
yorumlar (135)
MK Okuru
 
 
 
MK Okuru, 07.03.2017 05:14 (0)
Ya ben kapının şifresini buldum kapı açılmıyor ya.. Lucas shitten kurtul diyor o bişey ne :)))
MK Okuru, 26.02.2017 12:40 (0)
MK Okuru, 26.02.2017 12:39 (0)
ya kardeşşim oyunu bu platformda yapıyorsanız adına resident evil demeyin bu tarz bir sürü efsane var re kendine has bir oyundur çok anlamsız ve bos olmuş oyunu açtıgımızda capcom yazısı gelmesi bile başka bir heyecan verirdi şimdi ucuz basit sıradan google ye oyun oyna yazdığımızda çıkan oyunlar
MK Okuru, 26.02.2017 11:54 (0)
Arkadaş bu yorum kısmında ne kadar boş beleş yorumcular var anlamadım. 1 2 oyun hakkında fikir sahibi diye atomu parçalamış sananlarmı dersin, trollücem diye 13 yaş espirilerimi dersin.O seriymiş bu seriymiş geçin bunları, eldeki oyun bu aldım oynadım bitirdim, güzelmi güzel nokta.
MK Okuru, 24.02.2017 13:35 (0)
Senin gibi ediyor olmaz olsun resident evil korku oyunu ya da filmi hiç olmadi en baştan beri korku filmiydi git silent hill oyna
MK Okuru, 02.02.2017 00:47 (+1)
Seviye: 5
saliihhhh, 25.01.2017 09:31 (0)
Hürcan kolay gelsin..

oyun 1 sene boyunca sadece vr de oynanabilicek diye biliyodum belkide yanlış hatırlıyorumdur bilemem.. vr de oynadınmı.. oynamadıysan vr performansı daha güzel olurmu sence ? cevap veremesende canın sağolsun hayırlı işler olsun

----------------------------

Selam Salih. Oyunu VR'da denedim. Ayrıca bir Resident Evil 7 VR videosu çektik şu anda YouTube kanalımızda görebilirsiniz. Sorularına cevap verecektir diye düşünüyorum :)

Hürcan.


Merlin'in Kazanı, Radore'de barındırılmaktadır.


YASAL UYARI!: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya makale/metinlerin tüm hakları Merlin'in Kazanı'na aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbir içerik önceden özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu makale/metin veya yazılar sadece Merlin'in Kazanı tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak iletilebilir ve/veya bunlardan alıntı yapılabilir.