Üye Girişi
Beni Hatırla
Üye ol! Şifremi unuttum!
  Haber   Oyun Galerileri   e-Spor   Teknoloji   Sinema/TV   Forum
 
   
Youtube içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
   
Google+ içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
 
 
Youtube içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
 
Google+ içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
İnceleme

Merlin'in Kazanı > İnceleme > Rise of the Tomb Raider

Rise of the Tomb Raider - İnceleme

Güzel kaşif şimdi de PlayStation 4'te

Hürcan Köse - 16.10.2016 15:53
Hürcan Köse - 14.10.2016 16:58
Editörden not: Oyunun asıl kapsamlı incelemesi sitemizde halihazırda bulunduğundan bu incelemede hikayeye ve genel özelliklere değil, oyunun PlayStation 4 versiyonu ile getirdiği yeniliklere kısaca değineceğim.2015 yılında ilk olarak Xbox One platformuna, zamanlı exclusive olarak çıkan ve bu yüzden de çok altta kalan, Microsoft'un absürt oyun politikası yüzünden değeri anlaşılmayan Rise of the Tomb Raider gerçekten 'değersiz' bir oyun etiketi yemişti o zamanlar. Daha sonrasında PC'ye de çıkan ve yine tarafımca incelenen 'asıl' sürümü gerçekten hoşuma gitmişti. Ben de dahil neredeyse oyunu oynayan herkes Rise of the Tomb Raider'ı sevmiş ve haritadaki diğer görevleri yaparak oyunu defalarca, artı görevleri ile bitirdi. Başarılı grafikleri ile de en son çıkan tüm grafik kartlarının performans testlerine konu oldu.PC'deki başarısından sonra oyun son olarak PlayStation 4 platformuna da geldi. Square Enix neden oyunu böyle parça-parça çıkarma gereği duydu, insanları bekletti gerçekten bilmiyorum ancak oyuncular tarafından pek de hoş karşılandığı söylenemez. Üstelik PlayStation 4 versiyonu da PC veya Xbox One versiyonuna göre hiçbir farka sahip değil. Elbette 20. yıl özel sürümü adı altında farklı bir kapak ve yanında da iki yeni içerik ile çıktı ancak bu içeriklere diğer platformlar da erişebildiği için PlayStation 4 kullanıcıları biraz kötü hissetti doğrusu. Blood Ties ve Lara's Nightmare adlı iki yeni içeriğe sahip yeni versiyonda Blood Ties ile gerçekten zevkli ve gizemli bir maceraya atılıyoruz. Her ne kadar kısa bir macera olsa da 'keşke ana oyunda da böyle şeyler bulunsaydı' dedirtti. Lara's Nightmare'de ise yine Lara Croft oluyor ve Croft Malikanesi'ni basan zombileri (?) yok ederek görevi en kısa sürede, en çok puanı alarak tamamlamaya çalışıyoruz.Doğruya doğru, Lara's Nightmare içeriği bu oyunun en ihtiyacı olmayan içerik falan olabilir. Artık günümüzde her oyuna bir şekilde zombi temasını yedirmek moda olduğu için bir bakıma buna alışmış da sayılırız. Ancak gerçekten bu tema Tomb Raider'a, özellikle de yeni nesil Tomb Raider'a gerçekten uymuyor. Elbette ana oyunda doğaüstü varlıklarla kapıştığımız da oldu ancak ek içerik olarak böyle bir şeye gerek var mıydı? Bence yoktu.

Lara's Nightmare'in tam aksine, Blood Ties da bir o kadar harika yeni bir içerik olmuş. Croft Malikanesi zaten ikinci oyundan beri en merak ettiğim mekanlardan birisi olmuştur. Gizli odaları, zorlu bulmacaları, sürekli arkamızdan gelen o hizmetlisi falan derken gerçekten küçüklüğümden beri beni ürküten ve merakıma oynayan bir içerikti. Rise of the Tomb Raider'da da harap olmuş bir Croft Malikanesi'nde buluyoruz kendimizi. Yani cidden, Rise of the Tomb Raider oynadığımı bilmesem ve yönettiğim karakter de Lara Croft olmasa kendimi çok başarılı bir korku oyunu atmosferinin içindeymiş gibi hissedecektim. Işıklandırmalar, gölge efektleri ve gök gürültüsü o kadar güzel yansıtıyor ki o malikanenin gizemini, 'ya asıl oyunda neden yoktu böyle şeyler?' derken buluyorsunuz kendinizi.

85
63
Okur Puanı: (63Kişi)
Puanın:
                                         
Yapımcı-Yayıncı: Crystal Dynamics - Square Enix
Çoklu Oyuncu:Yok Türü: Aksiyon, Macera

Üzerinden bir sene geçmesine rağmen hala 'yeni' gibi.
Blood Ties harika bir eklenti.
Stabil optimizasyon
Lara's Nightmare'e ne gerek vardı?..
PS4 kullanıcılarını çok beklettiler.
Beklenen sürenin tatmin edici bir dönüşü yok
yorumlar (40)
MK Okuru
 
 
 
Seviye: 6
curse, 25.02.2017 11:33 (0)
aynen beklettiler diye puan kırılır mı?ayrıca tatmin edici dönüşü yok a da katılmıyorum.tüm DLC ler geldi zaten,daha ne olacaktı,oyunu tekrardan yapacak halleri yoktu.
Seviye: 5
warehouseman, 16.10.2016 18:17 (0)
PS4 oyuncularını çok beklettiler diye puanmı kırılır,bu nasıl bi inceleme mantığı anlamadım.
MK Okuru, 27.01.2017 10:00 (0)
ben bu kadına aşık oldum ya her oynadığımda vay be ne kadın ama diyorum..ne yapmak lazım yanıyorum aşkından adeta..ah be lara keşke gerçek olaydın da tanışma fırsatı bulaydım
MK Okuru, 25.01.2017 12:47 (0)
oynadığım en iyi oyunlardan biri grafikleri olsun bitmeyen aksiyonu olsun karakter gelişimi ve keşfetme duygusu olsun hepsi bir arada oyun oldukça doyurucu geldi..fakat lara croft kızımızı çok hanım hanımcık yapmışlar nerede o eski sert duruşlu güneş gözlüklü laramız
MK Okuru, 15.12.2016 17:01 (0)
Ne yani oyunla ilgili tek bi eksik yok mu kusursuz mu? Yazılan eksiler oyundan bağımsız çünkü.
MK Okuru, 16.10.2016 16:37 (0)
Ya arkadaşlar bana yardım edebilir misiniz. Oyunu psn store dan full indirdim. Oyuna başladım hemen o iple uçurumdan süzüldüğümüz yerde oyun pause oluyo ve şöyle mesaj çıkıyor. " content is curretly instaling. Please wait while it becomes available or press x to return to the main menü" şeklinde.

-----------------------------

Sevgili okur PS4 sistemi artık oyunları indirirken oynamana izin veriyor. Seninki de halihazırda oyunu indirmekte. Mesaj bunu söylüyor :)

Hürcan.
Seviye: 1
Okanlar, 17.10.2016 20:45 (0)
Mesele geç çıkması filan değil de keşfetme duygusunun ve bulmacaların neredeyse hiç olmaması. Bir Tomb raider oyunu böyle olmamalı.


Merlin'in Kazanı, Radore'de barındırılmaktadır.


YASAL UYARI!: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya makale/metinlerin tüm hakları Merlin'in Kazanı'na aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbir içerik önceden özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu makale/metin veya yazılar sadece Merlin'in Kazanı tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak iletilebilir ve/veya bunlardan alıntı yapılabilir.