Üye Girişi
Beni Hatırla
Üye ol! Şifremi unuttum!
  Haber   Oyun Galerileri   e-Spor   Teknoloji   Sinema/TV   Forum
 
   
Youtube içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
   
Google+ içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
 
 
Youtube içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
 
Google+ içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
İnceleme

Merlin'in Kazanı > İnceleme > Rocksmith 2014

Rocksmith 2014 (PS3 İnceleme) - İnceleme

Alıp iki tıngırdatayım demekle olmuyor o iş

Murat Halilbeyoğlu - 30.01.2014 14:53
Murat Halilbeyoğlu - 28.01.2014 17:50
2001 yılında başladığım gitar eğitimim bir sene kadar kısa bir süreyi kapsasa da hala boş zamanlarımda kafamı rahatlatmak adına vakit geçiririm, daha doğrusu geçirirdim. Ne yazık ki son bir iki yıldır gerek zamansızlıktan gerekse üşengeçlikten kılıfından dahi çıkartmıyordum ki Rocksmith 2014 ile bu huyum çok şükür ki değişti.Ubisoft hakkında benim fikirimi bilenler bilir. Kendisi ile çok fazla geçinemeyiz, nitekim Uplay ile yaşadığım sorunlar Ubisoft’u daha da az sevmeme sebep olmuştu. AC, Anno gibi oyunlar her ne kadar güzel olsa da Ubisoft’un “korsan karşıtı” aktiviteleri eksi kısmınlarını daha da göze batar bir şekilde ortaya çıkartıyordu.

Ama bugün konumuz bu değil, bugün konumuz kişisel fikrim olarak Ubisoft’un bu zaman kadar geliştirdiği en iyi oyunlardan bir tanesini sizlere tanıtmak.

Her şey bir nota ile başladı
Rocksmith 2014, Kuzey Amerika’da 2011’de başlayan bir serüvenin şimdilik son adımını sunuyor bizlere. Daha önceki versiyonlarını oynamamış olsam da Rocksmith 2014’ü o kadar çok cıncıkladım ki sanki yıllardır seriyi takip ediyormuş gibi hissediyorum kendimi.Guitar Rising adlı yayınlanmamış bir projenin kapsamında geliştirilen bir teknoloji ile bize sunulan Rocksmith kendisini diğer simülasyon ve müzik oyunlarından bu özelliği ile ayırıyor. Guitar Hero, Rock Band gibi oyunlar ile kıyaslanamayacak profesyonellikte geliştirilmiş bu oyunun en büyük özelliği bütün oyunu gerçek gitar ile oynamak zorunda olmanız.

Rocksmith Cable adlı kablo ile konsol ya da PC’nize bağladığınız gitarınızı kullanarak ciddi anlmada gitar öğrenmeye başlıyorsunuz. Rocksmith Cable’ın tek olayı standart 6.35 mm’lik jackı USB’ye çevirmek değil. Oyunun seçenekler kısmına (PC versiyonunda) biraz göz gezdirirseniz kablonun desibeli de dahil ses kısmında pek çok ayar yapabileceğinizi göreceksiniz.Kız tavlamak için mi geldin, koluna altın bilezik takmak için mi?
Her ne kadar internette Rocksmith 2014 için müzik oyunu denilse de bence Rocksmith su katılmamış bir gitar simülasyon oyunu. Siz isteseniz de istemeseniz de oyun size gerçekten gitar çalmayı öğretiyor. Sizlere bu yazıyı olabildiğince uzatarak yazacağım çünkü Rocksmith 2014 hakkında anlatılacak çok fazla şey var. Dolayısı ile daha fazla uzatmadan geçelim oyuna.

Oyunu kurup ilk defa açtığınızda Rocksmith 2014 öncelikle sizi tanımaya çalışıyor. Gitar çalmayı ne kadar iyi bildiğinizi (ya da hiç bilmediğiniz), daha önce Rocksmith oyunu oynayıp oynamadığınızı, sağ elinizi mi sol elinizi mi kullandığınız ve hatta gitarınızın tel diziliminin 3+3 mü yoksa 6 inline mı olup olmadığını öğrenmek istiyor.Bu arada bas gitar mı, ritim gitar mı yoksa solo gitar mı çalmak istediğinizi de size sormayı unutmuyor. Nitekim oyun burada verdiğiniz cevaplara göre size ne yapmanız gerektiğini daha detaylı ya da basit şekilde anlatıyor ve ona göre alıştırmalar ve nota dizilimi ortaya çıkartıyor.Ana menü kısmında toplamda 9 seçenek sizleri karşılıyor. Sırasıyla Learn a Song, Session Mode, Nonstop Play, Lessons, Guitarcade, Multiplayer, Tone Designer, Shop ve Uplay. Bunun yanında sağ alt kısımda My Path ve Tools seçenekleri de sizleri bekliyor. Hadi şimdi bunların hepsine tek tek bakalım.Önce kolay kısımlardan başlayalım dilerseniz ki onları bir an önce geride bırakalım. Shop kısmı zaten adından da anlaşılacağı gibi oyunun yan dijital ürünlerini satın alabileceğiniz bir yer. Buradan oyunda kullanabileceğiniz (son rakama göre) 202 şarkıyı ister tek tek isterseniz çalan grubun paketi şeklinde satın alabilyorsunuz. Bu kısımda işin tek eksi yanı şarkıların her birinin 3 dolar, paketlerin ise 8 dolar olması. Aynı şekilde oyunun ek paketlerini de buradan alabiliyorsunuz.Uplay kısmı tıpkı diğer Ubisoft oyunlarında olduğu gibi sizi oyunun Uplay sayfasına götürüp kazandığınız U Action puanları ile ödüller almanızı ve oyundaki performansınız hakkında bilgi edinmenizi sağlıyor.

My Path kısmı daha önceden yaptığınız bir iki ayarı değiştirebileceğiniz yer. Dileyim ki oyunu ilk açtığınızda ritim gitarist olarak kariyerinize başladınız ancak bir süre sonra solo gitarı da denemek istediniz ya da bas çalan bir arkadaşınız kendi bas gitarı ile oyunu denemek istedi, işte o ayar değişimini buradan yapabiliyorsunuz.Bunun yanında o ana kadar kazandığınız ödüllerinizi de buradan görüntüleyebilirsiniz. Oyunda görev yaptıkça açılan ödüller ilk başlarda amfilerin skinlerini değiştirmenizi sağlarken bir süre sonra sizlere yeni ekipmanlar sunuyor. Buradaki son seçenek ise gitarların perdeleri üzerindeki işaretleri değiştirmenizi sağlayan Change Inlay kısmı. Burası da yine görevleri yaptıkça size yeni inlay’ler sunuyor.
89
87
Okur Puanı: (11Kişi)
Puanın:
                                         
Yapımcı-Yayıncı: Ubisoft - Ubisoft
Çoklu Oyuncu:Var Türü: Müzik, Simülasyon

- Gitar öğrenmek isteyenlere mükemmel bir şekilde geliştirilmiş simülasyon özelliği, oldukça iyi anlatımlı detaylı ders videoları, farklı bir tür oyun, doğal olarak müzikler
- Oldukça pahalı bir hobi olması, sadece belli bir kitleye yönelik oyun, repertuar güzel olsa da yeni şarkı almadıkça bir süre sonra sıkıyor, Session mode da kayıt yapamamanız
yorumlar (8)
MK Okuru
 
 
 
MK Okuru, 11.05.2015 17:40 (0)
Gitarla ses sistemi arasında ses gecikmesi var. kafama göre bişeyler çalmaya çalışınca çok rahatsız ediyor.belki bi ayarı vardır bilmiyorum, henüz fazla kurcalamadım, normalde tele vurduğunuz anda amfiden ses gelir. öte yandan sadece kablosu bile parayı hak ediyor, bilgisayarda guitar rig vs için.
MK Okuru, 14.10.2014 16:42 (0)
bundle ile verilen gitar dışarıda 400-500 TL ile satılan Gibson Les Paul Jr. yani gerçek bir elektro gitar. gitar çalmayı bilmiyorum demeyin çalamam demeyin. ben daha once tutmamıştım bile ellerim alışınca öğrenmeye başladım. baya kurs gibi dersleri takip ettim. oyun olarak değil kurs olarak görün.
Seviye: 5
dwyanetmac, 21.09.2014 23:28 (0)
Peki Bundle olarak aldığımızda içinde gelen gitar oyun dışında ne kadar iş görür?
MK Okuru, 21.05.2014 12:55 (0)
Oyun Türkiye' de ne zaman piyasaya çıkacak bilen var mı?
Ubisoft Türkiye distrübütörü Aral Games' i aradım onlar dahi
bilmiyorlar..
MK Okuru, 13.02.2014 19:24 (0)
Rocksmith kablosu olmadan standart jack'ı asio4all'la oyuna
yedirmeniz mümkün ancak eğer pc üzerinden ben o kadar fazla
ekipmana para vermektense guitar rig kullanırım daha iyi
diyorsanız bu kabloya para vermeyi gereksiz görmeyin çünkü
etkisi hakkaten fark edilecek düzeyde.
MK Okuru, 29.01.2014 14:06 (0)
elimde jackson kelly 3 var ses kartıda vardı pc de ön sipariş olarak aldım harika bir oyun hatta oyun değil similasyon en beğendiğim solo modu çok hoş olmuş
MK Okuru, 29.01.2014 01:11 (0)
hayatta 3 şeyi beceremicem sanırım ne kadar uğraştıysam
olmadı; gitar çalmak, ingilizce konuşmak ha bide araba
kullanmak..
MK Okuru, 28.01.2014 21:34 (0)
Eline sağlık Murat Reis. Yalnız, madem sen de başladın tekrardan gitara, biraz geliştirdiğinde bi video çekersin artık ;)


Merlin'in Kazanı, Radore'de barındırılmaktadır.


YASAL UYARI!: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya makale/metinlerin tüm hakları Merlin'in Kazanı'na aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbir içerik önceden özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu makale/metin veya yazılar sadece Merlin'in Kazanı tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak iletilebilir ve/veya bunlardan alıntı yapılabilir.