Yorumunuz sisteme kaydediliyor.
Lütfen bekleyiniz...

Üye Girişi
Beni Hatırla
Üye ol! Şifremi unuttum!
  Oyun   e-Spor   Teknoloji   Sinema/TV   Forum
 
   
Youtube içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
   
Google+ içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
 
 
Youtube içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
 
Google+ içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
İnceleme

Merlin'in Kazanı > İnceleme > True Crime: Hong Kong - Sleeping Dogs

Sleeping Dogs - İnceleme

Çin'in eğlenceli ve karanlık yüzü

Murat Halilbeyoğlu - 21.09.2012 13:34
Murat Halilbeyoğlu - 21.09.2012 13:14

Şu sıralar dünya gündeminde önemli bir yere sahip olan Çin neredeyse bütün özellikleri ile insanın ilgisini çekiyor. Getirdiği kısıtlamalar, yaşam biçimi, batı ile olan rekabeti ve özellikle de “çakma” ürünlerinde artan kalite onları ciddi anlamda dünya sahnesinde başrole kadar getirdi sayılır. Hal böyle olunca oyunlarda da kendisine yer bulması uzun sürmedi.

Polisiye filmlerinin en çok sevilen türlerinden bir tanesi gizli polis ya da Amerikalılar’ın dediği gibi “undercover” türüdür. Misal Johny Depp ve Al Pacino’nun oynadığı Donnie Brasco veya Martin Scorsese’nin çekip Matt Demon ve Leonardo DiCaprio’nun oynadığı “The Departed” favorilerim arasındadır.

Bu iki film bizlere gizli ajan olarak çalışan ve kendilerininkinden tamamen zıt bir dünyaya ayak uydurmaya çalışan insanların yaşadıkları iç bunalımı, karakterlerindeki değişimi ve bozulmayı, kendilerine yabancılaşmayı ve en sonunda uçurumun ucunda son karar aşamasında ne yaptıklarını gösterir. Tıpkı Sleeping Dogs gibi.United Front Games tarafından geliştirilen ve Square Enix’in dağıtımcılığını yaptığı Sleeping Dogs da temelinde aynı konuyu barındırıyor. Yetenekli bir polis memuru olan Wei Shen’in Çin mafyasına sızıp bu kötü tohumu içeriden bitirmeye çalışmasına yardımcı oluyoruz Sleeping Dogs’da. Elbette bu iş iki cümleye sığdıracak kadar kolay olmuyor. O yüzden dilerseniz incelemize geçelim artık.

Büyük Çin’de küçük polis
Hikayeyi az önce de anlattım. Fazla derine inmeden biraz daha açıklamak gerekirse, Shen kız kardeşinin de eskiden takıldığı Çin’deki mafyanın içine sızarak hem büyük patronu ele geçirmeye bir yandan da rakip çetenin işini bitirmeye çalışıyor. Fakat klasik bir gizli görev olarak başlayan bu süreç zamanla farklı ve beklenmedik (en azından Shen için) sonuçlar doğuruyor.

Açık dünya aksiyon oyunu olarak kategorize edilen Sleeping Dogs bu tanıma %100 uyan bir yapıya sahip. Her yerinden aksiyon fışkıran ve geniş bir serbestlik tanıyan oyun bu yönü ile GTA’nın bir kopyası gibi. Lakin yanlış anlaşılmasın, “kopya”dan kastım çalmak veya araklamak değil. Sleeping Dogs her ne kadar genel oyun mekaniği açısından GTA’ya benzese de diğer yönleriyle ondan farklı kılıyor kendisini. Dolayısı ile duruma "yoğun bir esinlenme" olarak bakabiliriz.

Açıkçası genel bir açıklama yapacak olursak Sleeping Dogs'un atmosfer ve tasarım olarak GTA’ya,  oyun mekaniği ve akrobasi açısından Assassin’s Creed’e, dövüş sistemi açısından da Rocksteady’nin Batman oyununa benzediğini söyleyebiliriz.

Fakat bu benzerlikler sizde Darksiders’ın maruz kaldığı “çakma” etkisini oluşturacağı düşüncesini oluşturmasın, nitekim Sleeping Dogs’u oynarken bu üç oyun aklınıza gelse de, o üç oyun kolay kolay “aklınıza gelmiyor” bilmem anlatabildim mi?
90
86
Okur Puanı: (81Kişi)
Puanın:
                                         
Yapımcı-Yayıncı: Activision -
Çoklu Oyuncu:Yok Türü: Aksiyon

-Dövüş sistemi, yansıtılan atmosfer, görev çeşitliliği, zevkli araç kullanımı ve aksiyon sahneleri, müzikler, diyaloglar
-Grafiklerde oluşan günümüz oyununa yakışmayacak hatalar, bazı dudak-ses senkron kaymaları, NPC’lerdeki detay eksikliği ve çeşit azlığı
yorumlar
MK Okuru
 
 
 
#266 MK Okuru, 11.03.2015 22:25 (0) - Alıntı yap
23.11.2014 17:29:00 - MK Okuru demiş ki:
Beyler oyunu ps4 için aldım nasıl bir oyun eğer biliyorsanız yorum yazarmısınız

haftasonu ps4 e 35 lira boşuna almışsın paran çöpe gitmiş :)))
Seviye: 0
#265 soner_83, 03.01.2015 18:13 (0) - Alıntı yap
Bu oyunu gta ile kıyaslayanlara diyecek sözüm yok çünkü gta nın tırnağı etmez iğrenç bi oyun, rockstar 50 senede bi oyun
çıkarıp bizi şu oyun müsveddelerine muhtaç ediyosun ya başka bişey demiyorum sana
#264 MK Okuru, 23.11.2014 17:29 (0) - Alıntı yap
Beyler oyunu ps4 için aldım nasıl bir oyun eğer biliyorsanız yorum yazarmısınız
Seviye: 2
#263 shrksz, 07.11.2014 19:41 (0) - Alıntı yap
12.09.2014 23:39:00 - MK Okuru demiş ki:
watch dogs, sleeping dogs un devamı mı

Alakası yok.
Oyun yeni nesil konsollar ve PC için Definitive Edition
adında bir sürümü çıktı. Grafikler daha gelişmiş,çıkan bütün
DLC'lerde dahil edilmiş olarak. Oyun gayet güzel
Seviye: 3
#260 brand02, 11.08.2014 22:33 (0) - Alıntı yap
19.06.2014 15:12:00 - MK Okuru demiş ki:
gta sanandreas gibi sifresi yokmu bu oynun Sleeping Dogs un


Allah'ım sen sakındır yarabbim

Merlin'in Kazanı, Radore Servers sunucularında barındırılmaktadır.