Üye Girişi
Beni Hatırla
Üye ol! Şifremi unuttum!
  Haber   Oyun Galerileri   e-Spor   Teknoloji   Sinema/TV   Forum
 
   
Youtube içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
   
Google+ içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
 
 
Youtube içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
 
Google+ içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
favori oyunlar

Favori oyunu bulunmamaktadır.
reklam
oyun sistemi

Oyun sistemi belirtilmemiştir.
reklam

kişisel bilgiler

Üyelik Tarihi: 09.02.2016

Mesaj Sayısı: 244

son yorumlar

AMD Ryzen 1700X'in oyun test sonuçları

28.02.2017 13:15

Bence fiyatları aynı ise Amd tercih edilebilir. Ryzen 7 1700X i7 6800K'dan ufakta olsa daha iyi gibi duruyor. Birde ısınma testlerine bakmak lazım tabi. Intel'in i7 K lı serileri overclock yapmadan bile çok ısınıyor. Bu konuda çok kötüler, tamam sözde peak değerleri de epey dayanıyor ama yine de çok ısınıyorlar. i5 leri çok iyi. Çok serin. Ama i7 ler yanıyor.

Sanal Gerçeklik: Devrim mi, geçiş dönemi mi, yoksa boş bir çaba mı?

25.02.2017 19:38

Pahalı olmasını anlıyorum. Zira zamanımızın biraz ötesinde bir teknoloji. Yani aslında bundan 5-10 sene sonra çıkmış olsa gayet normal karşılanırdı. Çünkü bir VR gözlüğünde ne kadar algoritma geliştirip az çözünürlüğü daha kaliteli gibi göstermeye çalışsalarda en azından 4K bir görüntü kalitesi gerekiyor. Hatta uzmanlar asıl normal kalitede deneyim için VR da 8K gerekli diyor. Eskiden 1024*768 çözünürlüklerde oyun oynardık. Sonra 1440 lar 1680 ler, ve 1920(fullhd) ler standart oldu. Kaçınılmaz bir şekilde standart yükseliyor elbette. 4K için hala standart diyemeyiz. Açık arayla standart donanım 1K. Ne zaman standart donanımlar 4K seviyesine yükselir. O zaman zaten VR için ekstra iyi bir sistem toplamak gerekmeyeceğinden, yapımcılar için de ekstra bir performans uğraşması gerekmeden, her yapım VR olarak çıkabilir hale gelirdi. Ama zamanlamadan ötürü, VR ultra lüks bir donanım haline geldi. Dolayısıyla yapımcılar için de çok düşük bir pazar haline geldi. Normalde yapımcılar 1K texture dan fazlasını kasmıyor. 4K da oynasanız 1K textureların upscale hali çoğunlukla. 4K texture olayı bambaşka bir masraf. Ama VR'da kusturmaması için, iğrenç görünmemesi için gerekli. E bakıyorsunuz maliyetlerden ötürü VR sahibi insan az. Yani pazar çok ufak. O ufak pazardan gelecek para için o yatırımı yapmaya değmiyor. Sonuç olarak dediğim gibi zamanlamadan ötürü bir ofsaytlık durum var. Standart 4K olduğunda bu VR olayı patlak verseydi, herkesin donanımı zaten doğal olarak VR destekleyeceğinden sadece cihazı almaya kalacaktı iş. Pazar potansiyeli çok daha büyük olacağından yapımcılar da zaten 4K texture ları standart olarak hazırladığından hemen hemen her oyun VR destekli çıkacaktı. Yani bence 3-5 sene daha bu VR işi emekleme döneminde geçer. Eğer bu süreçte üreticiler VR'dan vazgeçmezse 5 sene sonra pazar büyümeye başlar adam gibi.

Türk oyun sektörünün sorunu ne?

24.02.2017 19:40

Aynen ne yazık ki herkes emeklemeden koşma derdinde. Oyun yapımıyla ilgili forumlara bakın, hepsinde şuna benzer yüzlerce konu bulursunuz; Arkadaşlar grup kuruyorum, çok profesyonel oyun yapacağız, 3D modellemeci, grafiker, yazılımcı arıyorum. Türü Fps olacak. Herkes grup kurma derdinde, fps yapma derdinde. Ya da oyun yapıyorum deyip, unity'nin bir kaç hazır assestinden ekran görüntüleri gösterip 3D modellemeci isteyenler. Sen önce bir yazılımını tamamlamaya yaklaştır, modeller en son iş. Dummy kullan, placeholder kullan. Oldu adam sana modeli hazırlayacak, hatta animasyonlarını yapacak, ama ortada daha dinamikler yok. Bir de illa 3D olacak. Prison Architect milyonlarca kopya sattı, 10 milyon$ üzerinde kâr elde etti. Ama yok bizimkiler ille son sistem yeni grafikli oyunu icat edecekler sanki. Yani bu işle uğraşmaya çalışanların %99'u hayalperest, bırak oyunu en basit işi tamamlamaktan bile yoksun insanlar ne yazık ki. Ama var bir %1. Onlar gelişiyor, geliştiriyor. Yine örneğin Terraria milyon üzerinde satış yaptı. Ama 2D olmasına rağmen üzerinde yıllarca emek var. Yani 2D bir oyunun bile yapımı senelerce sürebiliyor. Eğer 2-3 kişi iseniz. E 20-30 kişilik bir ekipte buradan çıkmayacağına göre. Herkes kendi grubunu kurma derdinde :D Oyun yapmak 2. plan, asıl plan grup kurmak :D

Just Dance 2017 Dünya Kupası'nı bir Türk kazandı!

20.02.2017 15:35

Oyun sitesinde nobel bilim ödülü mü bekliyorsunuz? Zaten artık Nobel'i bize verseler bile ne tarz insanlara verdiklerini biliyorsunuzdur. Yani verseler de gurur duyamıyoruz. Türkleri aşağılayan sözde Türklere veriyorlar.

Just Dance 2017 Dünya Kupası'nı bir Türk kazandı!

20.02.2017 11:30

Final Videosu Düzeltme: https://www.youtube.com/watch?v=COElBmbgH6Y 2. Round'da bizimki neredeyse 1000 puan fark atmış. Helal :)
puan verdiği oyunlar
en beğenilen yorumlar

Tarihin en büyük elektrik kesintileri

30.12.2016 19:37

Avrupa bizi kıskanıyor :P

Tarihin en büyük elektrik kesintileri

30.12.2016 19:39

Gelecek Haberler: 2017- Siz nükleere böyle hayır derseniz daha çok elektrikleriniz kesilir. 2018- Türkiye gelişiyor, büyüyor, nükleer bile yaptırıyoruz. Biz çok süper ülkeyiz, bizden önce kim nükleer yaptırmış. 2020- Nolmuş nükleer sızıntı olduysa, bu işin fıtratında var. Bir kaç kelle mutanta dönüştü diye büyük Türkiye'den vazgeçecek değiliz.

Şimdi de Playstation 4'ü Atatürk ile kapladılar

11.01.2017 09:31

İşte şimdi Ps bir şeye benzemiş. Çok güzel olmuş.

Şimdi de Playstation 4'ü Atatürk ile kapladılar

11.01.2017 18:37

Reis bugün kapalı kapılar ardında %36'sı bizim olan Kıbrıs'ın %7 ya da %8'ini hediye ediyor. İlgililere duyurulur. Sanırım Türkiye kurulduğundan beri ilk toprak kaybımızı yaşayacağız. Hedef 2023. Daha doğrunun özerkliği falan mevzuları var. Bir başkanlık gelsin, onlarda olur.

Microsoft yeni konsolunu tanıttı: PROJECT SCORPIO!

13.06.2016 21:58

2017 de 6 tereflop nedir yahu. Ya bıraksınlar konsol işini tümden lütfen ya. Konsolların darboğazı yüzünden pc lere adam gibi oyun çıkamaz oldu. Konsolcukta kaldırabilsin diye sürekli grafik düşürülüyor. Çünkü çok fark olsa diğer tarafta satamaz tepki alır. Pc ler bu sene sonuna 9 tereflop a çıkıyor. Seneye 10-11 tereflop rahat çıkar. E bu konsol 6 tereflop ile daha seneye çıkacak. Sonra kaç sene konsollar 6 tereflopta tıkanacak. Pc ler o sırada 15 leri bulacak. Eskiden bir konsol çıktımı 2 senede pc ler ancak yetişirdi konsolun gücüne. 2 sene eşit giderlerdi. Son 2 sene öne geçerdi. Şimdi direk 2 kat önde başlıyor pc ler. Ya da amaçları 2-3 senede bir konsol çıkartmaya doğru dönmek. Ama o da çok saçma yani al pc keyfine bak o zaman. Upgrade yaparsın, elindeki ekran kartını satar biraz para ekler yine güne ayak uydurursun.

Merlin'in Kazanı, Radore'de barındırılmaktadır.


YASAL UYARI!: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya makale/metinlerin tüm hakları Merlin'in Kazanı'na aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbir içerik önceden özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu makale/metin veya yazılar sadece Merlin'in Kazanı tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak iletilebilir ve/veya bunlardan alıntı yapılabilir.