Üye Girişi
Beni Hatırla
Üye ol! Şifremi unuttum!
  Haber   Oyun Galerileri   e-Spor   Teknoloji   Sinema/TV   Forum
 
   
Youtube içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
   
Google+ içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
 
 
Youtube içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
 
Google+ içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
İnceleme

Merlin'in Kazanı > İnceleme > The Elder Scrolls V: Skyrim

The Elder Scrolls V: Skyrim Special Edition - İnceleme - İnceleme

Ünlü RPG sonunda modlarıyla birlikte yeni nesil konsollarda

Hürcan Köse - 22.11.2016 13:47
Hürcan Köse - 21.11.2016 16:00
Şüphesiz ki Skyrim, video oyunları tarihinin en çok konuşulan beş oyunundan birisidir. Asıl çıkışının üzerinden çok uzun yıllar geçmesine rağmen hala çılgınca modlanan ve yüzlerce, binlerce saat oynanan bir oyun olduğundan dolayı aslında bu ününün de boş bir çabadan doğma olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz.Benim pek haz almadığım bir seri olmasına  rağmen Elder Scrolls'un oyun dünyasında yarattığı inanılmaz etkiyi ve çıkan her oyunu ile yarattığı devrimleri çok iyi biliyorum. Zaten Elder Scrolls'u sevememe sebebim de oyunun kullanmakta olduğu grafik ve animasyon motoru. Bir türlü ısınamadım Elder Scrolls'a. Ancak incelemenin objektif olması için kendi subjektif düşüncelerimi bir kenara bırakıp, Elder Scrolls V: Skyrim'in PlayStation 4'te nasıl bir deneyim sunduğunu siz oyunculara aktarmam gerekiyor.

Öncelikle oyunun orijinal versiyonunda ne kadar zaman geçirdiğim hakkında bir ön bilgi vereyim. Skyrim'i yaklaşık olarak 60 saat civarı oynamışımdır herhalde. Elbette bu çoğu kişinin yüzlerce saatlik oynanışının yanında devede pire gibi kalır ancak yine de Skyrim'i az çok bildiğimi rahatlıkla söyleyebilirim. Daha sonrasında birkaç mod ile de tekrar denemiştim ancak hatırladığım gibi 60 saati geçmemiştir oynama sürem.Oyunun yeni çıkan versiyonu, bir bakıma Remastered sürümü gibi bir şey aslında. Sadece ismi değişik. Oyunun çeşitli görselleri geliştirilmiş ve modsuz daha iyi bir görsel deneyim sunması amaçlanmış. Aslında bu konuda çok da başarılı olmuş sayılmaz. Zira oyunu PlayStation 4'te ve PC'de denememe rağmen öyle ahım şahım bir grafiksel gelişme ile karşılaştığımı söyleyemem. Bana yine aynı Skyrim gibi geldi. Zaten Skyrim'i grafik modları olmadan PC'de oynamak da artık pek akıl karı bir iş değil. Ancak konsolda maalesef seçenekler biraz daha kısıtlı.Zaten bu bir bakıma Remastered incelemesi olduğu için oyunun ana hatlarından bahsetmeye gerek duymuyorum. Sadece PlayStation 4 açısından sunduğu yeniliklere değinsem yeter değil mi? Öncelikle bildiğiniz üzere Skyrim, PlayStation 4'e uzun zamandır beklenen mod desteği ile geldi. Ancak maalesef bu desteğin Sony'den kaynaklı bazı sıkıntıları var. Öncelikle mod desteği sadece 1 GB ile sınırlı. Yani öyle sınırsız, her istediğiniz modu yüklemeniz pek mümkün değil. Zaten o kadar mod da bulunmuyor. Bu da bir diğer sıkıntı. Hem PC'ye mod yapan çoğu kişi PlayStation 4'ü es geçiyor, hem de hali hazırda var olan modlar da PC'nin yanına pek yaklaşamıyor. Ancak buna rağmen yine de gayet kullanışlı ve oyunu da belirli seviyelere kadar değiştiren modlar mevcut ve bu mod kütüphanesi de her geçen gün genişlemeye devam ediyor.Bu açıdan Skyrim'in PlayStation 4 üzerinde 'neresi special' diye bir düşünceye sahip olmanız normal. Ben de bu düşünceye sahibim. Direkt olarak aynı oyunu, mod desteği kısıtlı bir şekilde konsola aktarmışlar. Üstelik performans açısından da oldukça yetersiz kalıyor. Her ne kadar yenilenmiş bir sürüme sahip olsa da eski bir oyun olan Skyrim'in PlayStation 4 üzerinde 60 FPS, ya da hiç olmadı 45 FPS aralığında çalışmasını dilerdim ancak maalesef oyun 30 FPS'ye çakılı bir şekilde çalışıyor. Bu da günümüzde çıkan birçok oyuna göre oldukça sönük kalmasını sağlıyor.Bethesda'nın, Skyrim'de bulunan hatalar üzerine de yoğunlaşmasını dilerdim ancak kullanıcı yorumlarına baktığımda çoğu hatanın aynı şekilde yeni versiyonda da bulunduğunu ve birçok şeyin düzeltilmeden aynı şekilde oyuna aktarılmış olduğunu görüyorum. Elbette Bethesda'nın düzelttiği hata sayısı da azımsanmayacak düzeyde ancak ismi 'Special' olan bir sürümden insan haliyle daha büyük bir özen bekliyor. Maalesef Skyrim Special Edition'da o özeni bulamadım.

Bahsettiğim ufak tefek eksilerin dışında Elder Scrolls V: Skyrim hala ilk günkü ihtişamını korumakta. Eğer daha önce PC'de oynama şansını yakalayamadıysanız ve bir konsol oyuncusuysanız, Skyrim kesinlikle alıp denemeniz gereken bir deneyim. Sony'nin bazı dayatmaları yüzünden eksik kalan mod sistemi ve Bethesda'nın yeni nesil konsollara ayak uyduramayışı yüzünden çıkan 30 FPS sorunsalı hevesinizi biraz kırabilir ancak Skyrim'in devasa açık dünyasına daldığınız takdirde tüm bu sorunları unutacağınıza eminim. 
75
87
Okur Puanı: (257Kişi)
Puanın:
                                         
Yapımcı-Yayıncı: Bethesda Softworks - ZeniMax
Çoklu Oyuncu:Yok Türü: Role Playing Game

Skyrim hala ilk günkü ihtişamını koruyor.
Konsolda mod desteği
Mod desteğinin sınırlandırılması can sıkıyor.
Grafiklerde pek bir değişim yok.
30 FPS'de çalışıyor
yorumlar (16)
MK Okuru
 
 
 
Seviye: 1
cyrus, 11.01.2017 20:19 (0)
İlk oyunu heyecan verdiydi. Bunda baltayı sallayıp duruyorum. Oyun aynı oyun da bir şey eksik. Acaba zamane oyunlarına mı ( witcher3, bloodborne vb) yenildik.
MK Okuru, 04.01.2017 15:03 (0)
OOHOHOHOOHOOVVV SIKAYRİİMM DARA Rİİ DARA Rİİ DARA DAAA RA RA Rİİİ EJDER DOĞAN VUUUUUUUUU FUS RO DAA YEHHUUUVV!! YEPPAA
Seviye: 0
Mandalı, 23.12.2016 17:59 (0)
Bunu Yapanların Amacının Ne Olduğunu Bilmiyorum Ama Tahmin Ettiğim Kadarıyla The Elder Scrolls Serisine 6.cı Oyunu Çıkarmak İçin Zaman Kazanmak Olması Herhalde.Bi Kere Normal Skyrimdede Modlarla Grafiği Oldukça GÜzel Yapabiliyorduk ve 30 Fps'ydi 25'in Altına Düştüğünde Sıkıntı Çekiyorduk.Peki Bundan Sonra Elimize Ne Geçti 30 Fps Normal Skyrimin Grafik Modlarından Daha Kötü Special Edition.Ne Çok Beğendim Nede Rafa Kaldırdım.
MK Okuru, 10.12.2016 10:39 (0)
Sony'nin eksisi nasıl oyuna yansıyor? Ayrıca keşke bu mod çıkmasaydı da tarihin tozlu raflarındaki efsane olarak devam etseydi.
MK Okuru, 23.11.2016 18:40 (0)
30 fps gayet iyi bence millete neden batıyor anlamıyorum 25 fps'nin altına girmedikçe sıkıntı yok
MK Okuru, 22.11.2016 21:47 (0)
MK Okuru, 23.11.2016 13:57 (0)
Maksadım eleştirmek değil ama sanki ilk bakış yazısı gibi olmuş.Her ne kadar incelenen oyun orjinal sürümü yenilenmiş bir oyun dahi olsa, çok kısa ve ayrıntılara girilmeyen, biraz eksik bir yazı olmuş sanki. Hürcan,senden her iki sürümü de detaylı karşılaştıran bir video inceleme bekliyorum. :)


Merlin'in Kazanı, Radore'de barındırılmaktadır.