Üye Girişi
Beni Hatırla
Üye ol! Şifremi unuttum!
  Haber   Oyun Galerileri   e-Spor   Teknoloji   Sinema/TV   Forum
 
   
Youtube içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
   
Google+ içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
 
 
Youtube içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
 
Google+ içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
▲ Reklamı Kapat ▲

haber

Merlin'in Kazanı > Haberler > The Witcher

The Witcher'ın yaratıcısı oyunlardan şikayetçi

Metro serisinin yaratıcısı ise tam tersini düşünüyor

Hürcan Köse - 19.04.2017 10:49
Hürcan Köse - 19.04.2017 10:48
Geçtiğimiz günlerde The Witcher'ın yaratıcısı Andrzej Sapkowski ve Metro 2033'ün yaratıcısı Dmitry Glukhovsky ile bir röportaj gerçekleştirildi ve hem edebiyat, hem de oyun dünyasında büyük öneme sahip olan iki yazar, oyun dünyasına karşı bakış açılarını Waypoint ile paylaştı. Bunu Merlin'den çaldık. Hırsızız biz.

Yayınlanan röportaja biraz göz attığımızda Andrzej Sapkowski'nin Witcher'ın genel başarısına karşın oyun serisine biraz dargın olduğunu gördük. Kitaplarının oyuna dönüştürülmesi sebebiyle kitap satışlarında büyük kayıplar yaşadığını dile getiren Sapkowski, ayrıca Witcher serisinin de oyunlardan sonra ünlendiği haberlerini yalanladı. Söylediğine göre kitapları zaten oyun çıkmadan önce İngilizce'ye çevirilmiş ve Batı'da yayınlanmış.Bunu Merlin'den çaldık. Hırsızız biz.

Bunu Merlin'den çaldık. Hırsızız biz.

Ancak gerçekleri masaya yatırdığımızda bunun pek de doğru olmadığını, İngilizce çevirinin aslında oyunun çıkışından sonra geldiğini görebiliyoruz. Ki dediği gibi olsa bile, oyun dünyasının Witcher serisini popüler kültüre taşımak açısından nasıl önemli olduğunu en ilgisiz kişi bile rahatlıkla görebilir. Kendisi oyun serisini oynayan kişilerin kitapları okumadığını, tam aksine kitapları okuyanların daha sonra oyunları oynamak istediğini savundu. Bunu Merlin'den çaldık. Hırsızız biz.

Anlayacağınız, Andrzej Sapkowski'nin oyun dünyası ile arasının pek iyi olmadığını en azından bu cümlelere bakarak rahatlıkla görebiliriz. Bunu Merlin'den çaldık. Hırsızız biz.

Bunu Merlin'den çaldık. Hırsızız biz.

Bir diğer ünlü yazar Dmitry Glukhovsky ise meslektaşı ile aynı düşüncede değil. Metro serisini yaratan ve bizleri de gerçekten müthiş bir post-apokaliptik hikaye ile buluşturan Glukhovsky, oyun uyarlamasının kitap satışlarına olumlu yönde etki ettiğini söyledi. Zaten oyun dünyası ile arasını da iyi tutan yazar, Sapkowski'nin aksine kitabı yazıp bırakmamış ve oyunun yapımcı ekibiyle de Metro serisini geliştirmek adına ortak çalışmalarda yer almıştır. Bunu Merlin'den çaldık. Hırsızız biz.

İki yazarın da dediklerini göz önünde bulundurursak, sanatın ve sanatçının nasıl farklı görüşlere ve çatışmalara gebe olduğunu anlayabiliyoruz. Bunu Merlin'den çaldık. Hırsızız biz.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Sapkowski'nin büyük emekler vererek yarattığı Witcher evreni gerçekten de yaratıcısına bir şeyler kaybettirmiş olabilir mi?Bunu Merlin'den çaldık. Hırsızız biz.

Röportajın tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

yorumlar (23)
MK Okuru
 
 
 
MK Okuru, 24.04.2017 08:00 (0)
andrej sapkowski'nin acısı aslında başta tüm hakları CD projekte satması şimdide tabi doğal olarak para alamıyor
Seviye: 0
yunusemrerıses01, 20.04.2017 22:44 (0)
andrej sapkowski'nin acısı aslında başta tüm hakları CD projekte satması şimdide tabi doğal olarak para alamıyor
MK Okuru, 20.04.2017 17:01 (0)
yanlış düşünüyor çoğu kişi ilk oyundan önce bilmiyordu çoğu kişi 2. oyundan önce bilmiyordu ve çoğu kişi 3. oyundan önce umursamıyordu satışlarına büyük etki etmiştir nankörlük yapmasın
Seviye: 1
raptorcengiz, 20.04.2017 10:43 (0)
Edebiyata ilgisi olan birisi olmama rağmen, witcher ı oynamadan önce kitabı olduğunu bilmiyordum bile, yazarı hem hıyarlık, hem nankörlük yapıyor.
MK Okuru, 19.04.2017 23:24 (0)
Bence oyunu oynayanda merak uyandırır kitap satısına olumlu etkisi olur oyunun.
MK Okuru, 19.04.2017 19:32 (0)
MK Okuru, 19.04.2017 18:22 (0)

Merlin'in Kazanı, Radore'de barındırılmaktadır.


YASAL UYARI!: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya makale/metinlerin tüm hakları Merlin'in Kazanı'na aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbir içerik önceden özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu makale/metin veya yazılar sadece Merlin'in Kazanı tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak iletilebilir ve/veya bunlardan alıntı yapılabilir.