Üye Girişi
Beni Hatırla
Üye ol! Şifremi unuttum!
  Haber   Oyun Galerileri   e-Spor   Teknoloji   Sinema/TV   Forum
 
   
Youtube içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
   
Google+ içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
 
 
Youtube içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
 
Google+ içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
ön İnceleme

Merlin'in Kazanı > Ön İnceleme > TimeShift

TimeShift - Ön İnceleme

Zamanda oynama vakti geldi.

Aykut Göker - 03.06.2010 12:31
Aykut Göker - 14.01.2005
Son dönemde merakla beklenen tüm FPS oyunları birbiri ardına piyasalarda yerini buldu. Kimisi tüm beklentilerin üzerine, hayal kırıklığı yaratırken; kimisi sessiz sedasız gelip, piyasaya bomba gibi düştü. Fakat hiç biri son yılların en iyi FPS’si Half Life 2 kadar, gerek konusu gerek fizik motoruyla, gelecek kuşak FPS oyunlarına örnek olamayacak. Öyle ki büyük iddia ile gelen Doom 3 bile, HL 2 karşısında, muhteşem grafiklerini saymazsak oldukça sıradan bir FPS olmaktan öteye gidemedi. Bu iki oyundan önce kullanıcıyla sessiz sedasız buluşmuş olan Far Cry, uzun zamandır tatmadığımız kadar, keyifle oynadığımız bir yapım oldu. Tüm bu özellikler oyunun oynanmasına yetiyordu ama geleceğe göz kırpan bir teknolojiden söz etmek pek mümkün olmadı. Bu yüzden yakın gelecekteki yapımların HL 2’nin açtığı yoldan gidecekleri kesin gibi gözüküyor. Hatta Doom 3’ün ek paketi Resurrection of Evil’de bile, HL 2’deki Gravity Gun’ı adeta kopyalayıp, karşımıza çıkaracaklar. Böylelikle HL 2’nin en etkili özelliği olan fizik motoru, Doom 3 RoE için de ön plana çıkıyor.

Durdurun şu zamanı!

TimeShift, 2005 sonbaharında PC’lerimize konuk olacak. Oyunumuz saldırgan bir dünyada geçiyor ve askerlerden oluşan ordulara sahip, mistik bir düşmana karşı mücadele ediyoruz. Yapım FPS türünde ve Half Life 2’nin izinden gitmek yerine, kendi yenilikleriyle geliyor! Oyunda zamanı geri almak mümkün! Tabii böyle bir özelliği mutlaka kısıtlamışlardır diye düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Bu konuda oldukça özgür olacağız. Karşımıza çıkan düşmanları ve tuzakları alışık olmadığımız bir şekilde, zamanı geri alıp geçebileceğiz. Bu özellik Prince of Persia: Sands of Time’ı hatırlattı fakat daha ayrıntılı olacağı muhtemel. Çünkü kullanılan zamanı geriye sarma modu Prince: SoT’da olduğu kadar hayat kurtarıcı nitelikte değil. Örneğin size isabet eden merminin ardından, zamanı geriye aldığınız takdirde sağlığınıza hemen kavuşamıyorsunuz. Bu şekilde oyuna bir süre yaralı olarak devam edeceğiz.

Bir diğer önemli nokta da Max Payne’de kullanılan “Bullet Time” modu. Sayesinde üzerimize gelen kurşunlardan kolaylıkla sıyrılıp, düşmanlarımızı tek tek yok edebileceğiz. Bahsi geçen özellik Doom-3 Resurrection of Evil’da “Helm Time” adı altında kullanılacak. Anlaşılan ilerleyen zamanlarda bir çok FPS’de “Bullet Time” modunu sıklıkla göreceğiz.

Şimdi zamanı değitirme vakti

TimeShift birbirinden zorlu 30 görev içeriyor. Bölümleri geçmek için olağan üstü yeteneklerimizi ve savaş tekniklerimizi kullanmamız gerekiyor. Bunlara ek olarak 10 çeşit silah ve alternatif modları olacak. Bunların tamamının çok etkili silahlar olacağı belirtildi. Bazı FPS oyunlarında sadece ilk bölümlerde kullanılan, sonrasında ise unutulup adeta terk edilen silahlar, TimeShift’te olmayacak. Oyun boyunca çeşitli zaman dilimlerinde yer alacağımız için, silahlarımızın var olduğumuz zamana göre farklı alternatifleri olabilir. Şimdilik bilinenler Sniper, makineli tüfek ve tabanca’dan ibaret. Fakat oyunun çıkmasına epey vakit var. Belki bir Gravity Gun’ı da, Time Shift’te görürüz(!)

Düşmanlarınızı etkisiz hale getirdiğinizde, ölümleri tıpkı Max Payne 2’deki gibi “Bullet Time” modunda gösterilecek. Ayrıca düşmanlarınızı yok ettiğinizde puan kazanabileceksiniz. Hatta işini bitirdiğiniz rakiplerinizi, zamanı geri alıp, tekrar öldürürseniz; yine puan kazanaksınız. Tabii oyun Frag yapmaktan çok daha fazlasını içeriyor.

Ben bu oyunu biliyorum

Aslında proje 2003 yılından bu yana hazırlanıyor. TimeShift’in daha önce Chronos adıyla piyasaya sürülmesi planlanmıştı, o dönemdeki bilgileri bu isimle bulabilirsiniz. Genel olarak TimeShift, çok fazla karşılaşmadığımız zamanı geri alma, durdurma veya yavaşlatma gibi özelliklere sahip. Ekran görüntülerine bakıldığında grafikler oldukça iyi görünüyor. Kaplamalardaki ayrıntılar oldukça dikkat çekiyor. Beklenen FPS’lerin çıktığını düşünürsek, TimeShift’in kullanıcıyla buluşma tarihi olan sonbahar, oldukça iyi düşünülmüş. Eğer Saber Interactive vadedilenleri başarıyla gerçekleştirirse, belki Far Cry’da yaşadıklarımızın bir benzerini gelecekte TimeShift’te de karşılaşırız. Oyuna dalıp gerçek hayatı unutmayın.
yorumlar (13)
MK Okuru
 
 
 
MK Okuru, 13.01.2014 21:17 (0)
Bu oyun güzel. bazı yerlerde bulmacalarda kafayı cidden
çalıştırmak gerekiyor. timeshift özelliği sadece kısa bir
süreyi geriye alabiliyorsunuz. 20TL ye aldım pişman olmadım.
smooth_criminal, 27.12.2007 22:14 (0)
oyunu bugün indirdim 30 part harika tek kelimeyle müthiş tamamen crysis gibi. tıpatıp crysis grafikleri herşeyi
ZuLuuuuuu, 27.01.2005 13:10 (0)
Nedense oyunda o eski Unreal 1'in havasını gördüm. Beni bayağı bir sevindirdi ama bullet time'ın artık her oyuna konması da iyi bir şey değil tadı kaçıyor.
Buzmavisi, 20.01.2005 00:13 (0)
Ne demek nasıl bir oyun? Fps işte... daha nasıl olsun oyunu oynamadık ki bilelim...
Buzmavisi, 16.01.2005 18:08 (0)
Valla oyun hakkında konuşalım bana güzel gözüktü en azından abudik gubudik canavarları yok unreal veya Halo gibi... Ne o öyle çizgi filmden fırlamış gibi canavarlar...


Merlin'in Kazanı, Radore'de barındırılmaktadır.


YASAL UYARI!: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya makale/metinlerin tüm hakları Merlin'in Kazanı'na aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbir içerik önceden özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu makale/metin veya yazılar sadece Merlin'in Kazanı tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak iletilebilir ve/veya bunlardan alıntı yapılabilir.