Ana Sayfa   PC   PS3   PS4   X360   Wii   iOS   PSP   PS Vita   DS   3DS   Röportaj   Teknoloji   Makale   Anket       MK TV      
 

Tomb Raider (2013) > Tam Çözüm

Ali Hatay - 15.04.2013 11:52:00

Tomb Raider (Tam Çözüm)

A survivor is born

Oyunun Konusu ve Tanıtımı:
Tomb Raider 2013 oyunu Tomb Raider oyun serisinin 9. sudur (Ara oyunlarla birlikte 13. oyun) Reborn, A Survivor is Born olarak da isimlendirilmiştir.

Tomb Raider'ın ilk yapımcı firması Core dağıtımcı firması Eidos idi. Daha sonra Eidos oyun serisini Crystal Dynamics’e devrettiğinde devrim oldu. Bu yeni oyun, yapımcı Crystal Dynamics ve yayımcı Square Enix ortaklığında piyasaya sürüldü.

Oyun daha önceki Legend-Underworld motorunun daha da güçlendirilmiş versiyonu kullanılmış. Bu da oyunu daha gerçekçi, daha özgürce gezinme ve eşyalar ile daha etkileşimini sağlamış.

Aksiyona araştırma, keşif ve savaşa daha çok önem verilmiş. Klasik Tomb Raider oyunlardaki bulmacalar ikinci planda kalmış ve daha kolay. Böylesi daha iyi olmuş gibi.

Çünkü eski oyunlarda bulmacaları çözmemiz günlerimizi alırdı. Dolayısıyla hayatta kalmak için mücadele daha fazla öne çıkmış.

Konu:
Lara Croft, liderliğini Whitman'ın yaptığı bir grup arkadaşı ile Sun Queen (Güneş Kraliçesi) hakkında eski bir Japon efsanesini araştırmaya karar verir. Bindikleri gemi Japonya kıyılarında "Ejderha üçgeni" denilen gizemli bir ada yakınlarında kazaya uğrar ve batar.

Lara Croft ve bazı arkadaşları bu adaya sığınırlar. Ada göründüğü gibi değil, tehlikelerle, tuzaklarla dolu bir adadır.

Ayrıca Rus düşmanlar ve Japon samuraylar de vardır. Lara Croft hayatta kalmak için mücadele edecektir.

Zaten konu da buradan gelmekte; "A Survivor is Born".

Ne zaman oyundasınız ne zaman sinematikte anlamıyorsunuz. Geçişler o kadar güzel ki sinematikte hareket etmediğinizi anlayınca şaşırıyorsunuz. Burada size sadece seyretmek kalıyor. Önceki oyunlarda kullanılan otomatik hedefleme özelliği özgür bir nişan alma sistemi ile değiştirilmiş.

Oyun Karakterleri:


Lara Croft - 21 yaşında eski eser araştırıcısı arkeolog kız. Oyunun başlangıcında naif, duyarlı, öldürdüğü geyikten bile özür dileyecek kadar hassas. Ama adada hayat mücadelesini devam ettirmek için gaddar ve acımasız olabiliyor.

Conrad Roth - Endurance olarak bilinen ve batan geminin kaptanı. Lara'nın annesinin arkadaşı. Oyun boyunca Lara'ya yardım ediyor ve fikirler veriyor. Yol gösteriyor. Lara için kendini feda etmekten çekinmeyen bir tip. (Balta ile ölmek çok acı)

Sam Nishimura - Belgesel film yapımcısı. Lara'nın yakın arkadaşı. Sun Queen, Himiko soyundan olduğu için ada yerlisi Mathias tarafından kaçırılır ve Sun Queen kardeşliği ve Himiko'nun lanetinin kalkması için kurban edilmek istenir. Lara bu arkadaşını kurtarmaya çalışıyor.

Dr. James Whitman - Televizyonda "Whitman's World" isimli arkeolojik bir program sunucusu. Çıkarı ve şan, şöhret için her şeyi yapabilecek bir tip. Zaten Mathias'a yardım ederek Lara'ya ihanet ediyor. Layığını da buluyor. İhanetinin bedelini ödüyor.

Alex Weiss - Endurance gemisinin teknikeri ve Lara'nın arkadaşı. Telefon kulesinde Lara'ya çok yardımı oluyor. Bir odada kendini ve düşmanları ile birlikte patlatması ne kadar fedakar olduğunu gösteriyor.

Joslin Reyes - Endurance gemisinin makinisti. Alisha isimli bir kızı var. Roth'la iyi geçinse de Lara ile aralarında bir anlaşmazlıklar var. Zannederim kıskançlık.

Jonah Maiava - Endurance gemisinin aşçısı. (Cüssesinden belli). Ataları Yeni Zelanda Maorilerine dayanıyor. Lara ve Sam ile iyi arkadaşlar. Sert görüntüsüne rağmen iyi biri.

Angus "Grim" Grimaldi - Endurance gemisinin dümencisi. Yıllarca Lara'nın babasının ve Roth'un yanında çalıştı. Shanty Town'da öldürülüyor.

Mathias - Solarii Kardeşliğin lideri. 31 yıldır adada mahsur kalmış. Sun Queenin lider Yamatai diriltmek ve adadaki Himiko'nun lanetinin kalkmasını istemektedir. Conrad Roth ve James Whitman öldürdüğü gibi Sam'ı da bu lanetin kalkması için kurban etmek istemektedir.

Karda kışta ayakkabısız gezmekte ve ideali için yaşamaktadır. Adaya hükmeder ama ayağına bir bot alacak parası yoktur.

Uçurumdan düşerken çıplak ayakları bana bunu hatırlattı.

Oni Stalker - Kendileri bir Japon samuray olup (Summo güreşçsisi mi demeli) oyun sonu canavarıdır.

Dev cüssesi ve üzerindeki zırhı ile her kese meydan okumaktadır. Balyozu bir vurunca ortada ne kafa ne vücut kalmakta ve parçaları ancak duvardan kazınarak çıkarılmaktadır. Ama Lara'nın elinden kim kurtulmuş ki Japon savaşçısı kurtulsun.


tomb raider (2013) pc playstation 3 xbox 360 macera crystal dynamics square enix

Galeri

Bu galeride toplam 15 adet görsel var.

Yapımcı:
Crystal Dynamics 

Yayıncı:
Square Enix 

Türü:
Macera 

Çoklu Oyuncu:
Var

Platform:
PC, Playstation 3, XBox 360


Önceki
Sonraki
MK Okuru
 
 
 
#79 MK Okuru, 10.03.2014 16:06 (0) - Alıntı yap
beyler bende tapınakta ki yerde uçağa çıkıyorum ancak geri düşüyor ne yapmalıyım
#77 MK Okuru, 16.02.2014 19:34 (0) - Alıntı yap
bilgisayardan oynuyorum kampa girdim ama çıkamıyorum nasıl
çıkacaz bilen var mı
#76 MK Okuru, 06.02.2014 20:05 (0) - Alıntı yap
Arkadaşlar ps3'te var bu oyun bende ama hiçbir kıyafet açık değil asıl kıyafet dışında nasıl
açıyoruz diğer kıyafetleri bilen var mı?
#75 MK Okuru, 03.02.2014 01:18 (0) - Alıntı yap
arkadaşlar ben normal bi şekilde ok atmak istiyorum ama ok
yerine ip çıkıyor ve adamı çekiyor çok vakit kaybediyorum
ipsiz normal bi şekilde nasıl ok atabilirim acil yardım lazım
lazım ilgilenirseniz sevinirim.
#74 MK Okuru, 14.12.2013 12:47 (0) - Alıntı yap
yaa ben şu japon samurayları savaşa halinde bize saldırdığı
yeri geçemiyorum bir türlü bitmek bilmiyr bunun püf noktasıı
bilen varmı
#73 MK Okuru, 01.11.2013 20:35 (0) - Alıntı yap
Ben ps3 de oynuyorum tum tuslari denedim.
Arti zaten onu kullanarak daha onceki
adamlari geçtim