Üye Girişi
Beni Hatırla
Üye ol! Şifremi unuttum!
  Haber   Oyun Galerileri   e-Spor   Teknoloji   Sinema/TV   Forum
 
   
Youtube içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
   
Google+ içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
 
 
Youtube içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
 
Google+ içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
makale

Merlin'in Kazanı > Makale > Türk Oyun Sektörü

Türk Oyun Sektörü - Makale

Ağır, ama sağlam adımlarla geliyoruz

Mahmut Saral - 03.06.2010 12:31
Mahmut Saral - 16.07.2009
PB Oyun Stüdyosu

Stüdyo, iki ODTÜ mezunu; Ercan Baran ve Aykut Pehlivanoğlu tarafından kurulmuş ve Ankara’da faaliyet gösteriyor. 2007 yılında PB Bilişim İnternet ve Danışmanlık Hizmetleri olarak işe, web tabanlı tasarım, yazlım ve uygulamalar geliştirerek başlayan yetkililer, Türk oyun sektörüne katkı sağlayacak projeler hazırlamak istemiş ve yılsonuna doğru PB Oyun stüdyosunu hayata geçirmiş.

PB Bilişim bünyesinde faaliyet gösteren PB Oyun Stüdyosu, an itibariyle Flash tabanlı oyunlar üretiyor. Boğaz’ın Ruhu, En Şanslı Kim?, Kral Penaltı ve TracKing isimli yapımlar, tamamlanmış ve yayında olan oyun projelerini oluşturuyor. Şu sıralar yapımcılar, iki adet yeni oyun üzerinde daha çalıştıklarını belirtti. Hem Türkiye’ye hem yurtdışına projeler üretmeyi amaç edinen firma, dünya çapında bilinir bir oyun stüdyosu olmayı planlıyor. Bu yolda hedefleri, Flash tabanlı oyunlar konusunda dünyadaki stüdyolarla yarışır hale gelmek ve bir yandan değişik platformlarda da yapım tasarlamaya başlamak. PB Oyun stüdyosu, önümüzdeki dönemde web tabanlı oyunların yanında, mobil platformda da yer almak istediklerini belirtiyor.


Yetkililer, “Türkiye’de oyun yapımı denince herkesin Crysis gibi bir oyun yapmayı hedeflediğinden, yeterli sermaye ve yetişmiş işgücü olmadan böyle projelerin yapımına soyunmanın çok gerçekçi olmadığından” bahsediyor. Bu nedenle, basit sayılabilecek oyun projeleriyle yola çıktıklarını ve zaman içerisinde koşulların oluşması halinde büyük projeleri de üretmeyi arzuladıklarının altını çiziyorlar.

Son not olarak PB Oyun Stüdyosu’ndan bir açıklama daha var. Firma, Türkiye çapında, Flash tabanlı oyunların yapımıyla ilgilenen kişilerle tanışmak ve istihdam etmek istediklerini, gerek grafik tasarım konusunda, gerekse programlama konusunda yeteneğine ve bilgisine güvenen arkadaşların kendilerine ulaşmalarından büyük memnuniyet duyacaklarını da ekliyor. Daha fazla bilgi için www.pboyun.com adresine göz atabilirsiniz.
yorumlar (78)
MK Okuru
 
 
 
MK Okuru, 14.10.2011 19:18 (0)
Mario'nun Türkçe'sini bile yapamayacaklarından şüpheliyim
derken...
Flash oyun olarak bence umut var. Yani ben bile 9 oyun
yaptım. Ama şu da varki Türkiye'de benim yaptığım oyuna
sponsor bulabilme gibi bir imkanı bildiğim kadarıyla yok.

Doğal Türkiye'de pek bir bileni olmuyor oyunun...
MK Okuru, 09.10.2011 12:41 (0)
teknolojide bizden geri olan ukrayna stalker gibi oyun yapıyorsa bizim oyun sektörü gitsin kendini boğaza atsın!
MK Okuru, 09.08.2009 23:21 (0)
Ya Allah Aşkına Şimdi Yabancı Oyunlara Bi Bakın==>>Resident Evil.-Suffering...-Mafia-.Bi de Türk Oyunu Saymak İstiyorum Ama Bildiğim Bi Türk Oyunu Yok...:DAdamların Mükemmel Oyunları Var Bizimkilerin Mario'nun Türkçesini Bile Yapabileceklerinden Şüpheliyim...
MK Okuru, 25.07.2009 12:42 (0)
Yaaa bırakın bu ayakları bizim oyun endüstrimiz basit bir lise2 fantazisinden ibaret."Oyun yapeçaeeamm" Uyanın artık
MK Okuru, 25.07.2009 11:03 (0)
türkiye ancak cryengine motorunun, unreal motorunun ve diğer son model oyun motorlarının lisansını alıp ona göre oyun yaparsa dünyada söz sahibi haline gelebilir. yoksa çok zor.

aslında oyun motoru yapabilsek ve bunu üniversitelere belli bir ücret karşılığı lisanslasak o zaman türk oyun sektörü gelişir. ortada motor yok, oyun yok. oyunu yaparsak yayıncı buluruz .

ben odtü den bir motor yapmasını istiyorum. her sene toplanıp oyun sektörünün sorunlarını tartışacaklarına motor yapsınlar. motor u diğer üniversitelerin mühendislerine göndersinler. ve yıllık olarak en az 10 bölüm olacak şekilde oyun tasarlamalarını istesinler ve yıllık yapılan ürünleri denetlesinler.
MK Okuru, 24.07.2009 00:11 (0)
MK Okuru, 21.07.2009 20:48 (0)
Yoğurt Teknolojileri bana hiç yabancı gelmiyor. Eti Yummy oyununu sanırım Yoğurt Teknolojileri yapmıştı :) Orjinal almıştım o oyunu :)


Merlin'in Kazanı, Radore'de barındırılmaktadır.


YASAL UYARI!: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya makale/metinlerin tüm hakları Merlin'in Kazanı'na aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbir içerik önceden özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu makale/metin veya yazılar sadece Merlin'in Kazanı tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak iletilebilir ve/veya bunlardan alıntı yapılabilir.