Üye Girişi
Beni Hatırla
Üye ol! Şifremi unuttum!
  Haber   Oyun Galerileri   e-Spor   Teknoloji   Sinema/TV   Forum
 
   
Youtube içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
   
Google+ içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
 
 
Youtube içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
 
Google+ içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
sizinkiler

Merlin'in Kazanı > Sizinkiler > Türk Oyun Sektörü

Türk Oyun Sektörü Üzerine - Sizinkiler

Oyun yapmak isteyenlere tavsiyeler

Mustafa Kökçam - 06.02.2015 04:01
Mustafa Kökçam - 05.02.2015 14:18
Türk oyun sektörü hakkındaki fikir ve tavsiyelerimi yazmaya karar verdim. Oyun yapmak isteyen arkadaşlara, gözlemlediğim kadarı ile bu kadar rekabetçi bir pazarda nasıl öne geçebileceklerini anlatacağım.

Öncelikle ister YouTube üzerinden video yapan birine, ister internet sitesi tasarlayan birine, isterse de oyun yapanlara… Kısacası tavsiyelerim herkesedir. Size verilen her fikri ve tavsiyeyi ciddiye almaya ve uygulamaya kalkmayın. Bildiğiniz yolda gidin. Elbette bu lafı söyleyen kişi olarak da benim tavsiyelerimi de eğer işinize yarayacağını düşünüyorsanız ciddiye alın. Sonuçta bu tavsiyelerimin hiç biri tecrübeye dayanmıyor, hepsi gözlemlerime dayanıyor.

Eskinin oyun sektöründe en büyük problem, bu işe daha yeni başlayan kişilerin bile büyük oyunlar yapmaya kalkışmasıydı. Bunun en son örneği Dark Raid adlı Türk oyunudur. Ancak günümüzde hemen herkes ya basit bilgisayar oyunlarına ya da Android, iOS gibi platformlara yöneliyor ve teknik kapasitelerine uygun casual oyunlar yapıyorlar.Android/iOS oyunları yaparken dokunmatik sistemlerde ve küçük ekranlarda oynanacağını unutmamak ve oyunu buna göre tasarlamak oyunun oynanabilirliğini çok arttıracaktır. Üstelik dokunmatik ekranda oyun oynayan kişinin genelde elinde oyun kolu bulunmayacağı bilmeli ve oyunları üretirken bunu dikkate almalısınız.

Aynı zamanda bir AI (yapay zeka) yazmak sizin kapasitenizi aşıyorsa kötü bir yapay zeka yazacağınıza bunu gerektirmeyecek bir oyun hazırlayın, ya da eğer grafik departmanında zayıfsanız çok güzel grafikler olmadan da dikkat çekebilecek bir oyun türünü tercih edin. Kısaca hem kendinizin, hem de üstünde çalışacağınız platformun güçlü ve zayıf yönlerine dikkat ederseniz çok daha iyi sonuçlar alırsınız.

Kapasitenizi bilerek oyunlar yapmak doğru bir adım, fakat şimdi yeni sorun ortaya çıkıyor. Senin oyunun nasıl ön plana çıkacak? Bu sorunun cevabı her zaman çok açıktır; yeni ve farklı olmak. Peki, bunu nasıl başaracaksınız? Öncelikle yepyeni bir oyun türü icat etmeniz çok zor, oyunlarınızı diğerlerinden farklı kılmak için, siz mevcut bir formülü diğerlerinden daha güzel ve daha farklı hale getirerek bunu başaracaksınız, yoksa aynı runner (örnek Temple Run) oyununu on farklı kılıkta yapsanız da elde edeceğiniz başarı kısıtlı olacaktır.
yorumlar (2)
MK Okuru
 
 
 
MK Okuru, 24.04.2016 19:25 (0)
oyun yapacak gücümüz var türk oyun yapar ama şöyle yapar isranbulda crytekin şirketi var cevat yerli bizzat sahibi işe girin orda üretime başlayın mükemmel bir nimet
MK Okuru, 05.02.2015 21:47 (0)
türk oyun yapamaz.. yapsa da başka bir türk tarafından beğenilmez
bizdeki oyun sektörünün özeti bu.

Merlin'in Kazanı, Radore'de barındırılmaktadır.


YASAL UYARI!: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya makale/metinlerin tüm hakları Merlin'in Kazanı'na aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbir içerik önceden özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu makale/metin veya yazılar sadece Merlin'in Kazanı tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak iletilebilir ve/veya bunlardan alıntı yapılabilir.