Üye Girişi
Beni Hatırla
Üye ol! Şifremi unuttum!
  Haber   Oyun Galerileri   e-Spor   Teknoloji   Sinema/TV   Forum
 
   
Youtube içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
   
Google+ içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
 
 
Youtube içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
 
Google+ içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
blog

Merlin'in Kazanı > Blog > Ultima Online

Ultima Online'da bir craft olmak - Blog

"Emek" kelimesinin vücut bulmuş hali

Ege ERKEK - 10.02.2017 16:59
Ege ERKEK - 10.02.2017 16:58
Ultima Online, öyle bir oyun ki oynayanların hayatına entegre olmuş bir kült. Bu kült yapımın çeşitli evrelerinden geçtik yıllarca. Kimi zaman bir savaşçı veya bir büyücü karakterin içinde yaşayarak bulduk kendimizi. Peki ya craft karakter oynayanlar? Onlar da tıpkı diğerleri gibi emek harcadılar ancak onların harcadığı emek bambaşka bir boyuttaydı. Yıllarca craft oynayan biri olarak çeşitli eşyalar oluşturup harcadığım vaktin karşılığını aldım. Bu bağlamda benim gibi "crafter" sınıfında yıllarca oynamış kişilerle bir sohbet edelim istedim.

Biliyorsunuz ki Ultima Online'da çeşitli zanaatkâr yetenekleri mevcut. Sizlerle birlikte bir nostalji rüzgarına kapılıp bunlardan biraz bahsedelim mi ne dersiniz? Evet, tıpkı bir çocuğa emek verir gibi ürettiğimiz değerli ürünlerin bizler için ne kadar değerli olduğunu biliyoruz ve bunun karşılığını da alıyoruz. Son yıllarda sunuculara şöyle bir göz attığımda geçmişe nazaran kolaylaşan bu oyunda, emek verilip oluşturulan eşyalara verilen paralar daha az olsa da üretmenin verdiği haz hiçbir zaman değişmedi. Eskiden yetenekleri yüzlemek çok zordu ve pH değeri düşük olduğundan daha az değerli -göreceli olarak- üretilen eşyalar bile iyi değer buluyordu piyasada. Bu yazıda; "Glassblowing", "Arms Lore", "Masonry", "Imbuing", "Basket Weaving" ve birkaç yeteneği daha ele almayacağım. Türkiye'de daha çok sphere versiyonu oynandığı için bu yetenekler pek ilgi çekmedi zamanında ancak RunUo versiyosunda oldukça değerli yeteneklerdir bunlar. Ele alacağım yetenekler ise şunlar olacak: Alchemy, Blacksmithy, Bowcraft & Fletching, Carpentry, Cartography, Cooking, Inscription, Tailoring ve Tinkering. Lumberjack, bir odun elde etme yeteneği olsa da oyunun orijinal sitesinde crafting skilli olarak yer almadığı için bu yeteneğe yer vermeyeceğim. Unutmuş olduğum craft yetenekleri varsa eğer sizlerden bu eksikliği yorumlarınızda kapatmanızı bekliyorum.Alchemy

Yıllarca aksiyon yapan oyuncuların bir numaralı aradığı zanaatkâr sınıfından bir tanesi olan Alchemy, hayati bir yetenek. Bu yetenek sayesinde üretilen potlar ve kegler birsürü kişinin hayatta kalmasını sağladı. Bu iksirler arasında kullanılan en çok potları şöyle bir sayarsak; Greater Heal, Greater Cure, Greater Agility ve Greater Poison. Heal potu bildiğiniz üzere oldukça fazla can dolduran bir iksirdir. Cure ise büyücü bir karakterden "in nox" büyüsüyle zehirlenmiş olan bir kişinin, bu zehirden kurtulmasını sağlayan bir karışımdı. Greater Agility ve Greater Poison iksirleri ise savaşçılar için olmazsa olmaz iksirlerdi çünkü agility ile saldırı hızını artıran savaşçılar, poison karışımıyla beraber silahlarını zehre sürerek karşısındakine tıpkı bir büyücü gibi vurarak zehir hasarı veriyordu.

Bu skilli kasmak oldukça zevkli ancak masraflıydı. Boş potların fiyatları pahalıydı karakterini yeni açmış olan bir kimyagere göre. Bu skillin yanına bir de tinkering yeteneği lazımdı ki alışverişler, kegler üzerinden dönüyordu. Keg hazırlaması çok zevkliydi ve onların hazır halini görünce içim içime sığmıyordu: "Greater Heal Keg", "Greater Cure Keg" ve niceleri... Eskiden fiyatları çok daha pahalı olan bu kegler, oldukça büyük bir kazanç kaynağı idi. Bu günün savaşçıları ve büyücüleri, bu keglere ve potlara şimdi daha kolay ulaşabiliyor. Potlar sizi kutsasın savaşçılar!

Explosion bombasını unutmadım elbette. Hangimiz Britain Bank'ı havaya uçurmadık ki bu potlarla? Hatırlıyorum da 4 arkadaşımla beraber gate açıp bombaları fırlatarak geri kaçmış ve toplamda bilgisayarları başında olmayan beş kişiyi öldürmüştük. Öldürdüğümüz isimler sol alt köşede çıkmıştı ve katliam yaratmıştık. Kahkaha atmıştım resmen. Bizleri affedin ölen masum oyuncular. Bu pot, birçok sunucuda kendine münhasır bugları yüzünden yasaklıdır. Bomberman yarışmaları da oldukça zevkliydi.

yorumlar (11)
MK Okuru
 
 
 
MK Okuru, 19.02.2017 09:16 (0)
ev düzenlemek bir sanattır :) hele server düzenlemek spawnlar gateler vuruş delayları scpleri düzenlemek sphere çift tıklamak bile içimde yeni bir dünya yaratıyordu ah ulan ahhh burdan 2005 nebula tayfasına 2006 slayertr tayfasına 2008 arcanum tayfasına selamlar :D zel deadlykiss
Seviye: 5
nerobianco, 12.02.2017 21:06 (0)
hocam emeğinize sağlık ancak müzelik oyunlardaki anılarınız kadar oyuncular site olarak sizden yeni çıkan oyunları incelemenizi ve bi çuval para verip orijinal oyun almak isteyenlere yardımcı olup yol göstermenizi de bekliyor. ne dersiniz ?
MK Okuru, 12.02.2017 15:31 (0)
Sizin yüzünüzden tekrar başlayacağım :) fakat mac os kullanıcıyım. Mac versiyonu olduğunu söyleniyor. Doğru mudur? Yardımcı olursanız çok sevinirim. Teşekkürler

___________________________________

Evet var, Youtube'da MacOs'a nasıl yüklenir şeklinde videolar mevcut.

Ege ERKEK.
MK Okuru, 10.02.2017 20:18 (0)
6 Ay blacksmith kastığımı biliyorum sanane'de, hey gidi günler.
Seviye: 1
emc, 11.02.2017 21:01 (0)
UO'da öldüm Ruh haldeyim. Msn den Dayımınoğluna yazdım gel beni kurtar diye...Adam kayığa bindi geldi birde hayalet dilini öğrendi. Yahu ne günlerdi. Leveli yüksek adama kafa tutup tek yemiştim. Balık tutar keser pişirir NPC'ye satardık. Maden kasanlar vardı. Çevremde tanıdığım tanımadığım herkes ucundan kıyısından bu oyunu oynardı. Zaten Quake Multi atardık, CS, UO, Age of Empire 1(bir) oynardık, O günlerde sonra silkroad online ilk gördüğümde Ultima Online'a göre sığ gelmişti, resmen MMMORPG'nin özetiydi.O kadar MMMORPG gördüm, UO gibisi yok.
MK Okuru, 11.02.2017 15:50 (0)
Az mı ice robe fire robe yaptık yaaa eski günler gate ile vendordab bütün eşyayı çekip ağırlık asimindan kımıldamadan gatwden geri gidip evin üst kadındaki kutunun üstünde durup saatlerce skroll yapmak :) gene başlayacaz sayende az kaldı haaa
MK Okuru, 11.02.2017 13:48 (0)
Şimdi WoW'ın geldiği noktada oyuncular 10 saniye beklemekten aciz ve en küçük engelde zırlıyorlar. Dungeon yaparken 10 saniye geç kalsa "omg ffs move" deyip ayrılanlar var. UO oynasa ölür herhalde gerçek hayatta.


Merlin'in Kazanı, Radore'de barındırılmaktadır.


YASAL UYARI!: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya makale/metinlerin tüm hakları Merlin'in Kazanı'na aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbir içerik önceden özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu makale/metin veya yazılar sadece Merlin'in Kazanı tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak iletilebilir ve/veya bunlardan alıntı yapılabilir.