Üye Girişi
Beni Hatırla
Üye ol! Şifremi unuttum!
  Haber   Oyun Galerileri   e-Spor   Teknoloji   Sinema/TV   Forum
 
   
Youtube içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
   
Google+ içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
 
 
Youtube içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
 
Google+ içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
▲ Reklamı Kapat ▲

teknoloji

Merlin'in Kazanı > Teknoloji > İnternet

Ünlü Fransız video paylaşım sitesi Dailymotion'a Türkiye'den erişim kesildi

Hoayda!

Onur Güner - 10.12.2016 16:11
Onur Güner - 10.12.2016 16:11
Geçtiğimiz günlerde tam 18 milyon kullanıcısının hesap bilgilerini çaldırdığı iddiasıyla gündeme gelen Dailymotion için sefer de ülkemizden kötü bir haber geldi. Çünkü Fransa merkezli video paylaşım sitesine Bakırköy 5. Sulh Ceza Hakimliği 5651 sayılı kanun uyarınca Erişim Sağlayıcıları Birliği tarafından giriş engeli getirildi. Dün itibariyle getirilen kararla ilgili henüz net bir bilgi bulunmuyor. Zira bu yasağın neden getirildiğine dair hiç kimsenin bir mantıklı açıklaması yok. Ancak söylentilere göre sitede yer alan bazı videolar, kişilerin özel haklarını ihlal ettiği gerekçesiyle böyle bir karar alınmış. Ayrıca garip olan bir şey daha var. Her ne kadar ülkemizden siteye erişim kesilmiş olsa da ülkemizdeki kullanıcılar Almanya ve Fransa gibi Avrupa ülkeleri uzantılı alanadıyla (domain) giriş yapabiliyorlar.Yani şayet dailymotion.com veya dailymotion.com/tr adreslerine girmeyi denerseniz kesinlikle giriş yapamıyorsunuz ancak dailymotion.com/de veya dailymotion.com/fr adreslerini dener iseniz siteye hiçbir sorun olmadan giriş yapabiliyorsunuz. Böyle bir hatanın sebebi de muhtemelen ülkemizden sitenin tüm bağlantılarına erişim engellenmemiş. Yani engel sadece ünlü video paylaşım sitesinin anasayfasına uygulanmış olacak ki böyle bir hata ortaya çıkmış. Bakalım sitenin bütün bağlantılarına da ilerleyen günlerde engel gelecek mi bekleyip göreceğiz.
yorumlar (14)
MK Okuru
 
 
 
MK Okuru, 11.12.2016 22:17 (0)
Mantıklı. 4 videodan 9'u pornografik içerikli. İş gizliden vs de yapılmıyor. İnsan cinsel organları meydanda olan binlerce video var.
MK Okuru, 12.12.2016 12:55 (0)
Benim için sorun yok zati kullanmiyordum. :)
Kullananlar için de sorun teşkil ettiğini sanmiyorum..
Seviye: 1
oXelight, 12.12.2016 06:34 (0)
Dailymotion için sefer de ülkemizden kötü bir haber geldi.

"bu sefer" olması gerek diye düşünüyorum.
Seviye: 1
mownb, 12.12.2016 01:45 (0)
Askerde bir sistem var ya bir asker yaralandığı için bir araca ceza kesiliyor, bir tank cezalandırılıyor bizim hayatımız şuan iyice buna benziyor. Video paylaşım siteleri keza sosyal medya "içerik üreten" sistemler değiller sadece yayınlıyorlar. İçerikleri "insanlar" üretiyorlar. Ama aynı askeri düzen ceza gidip siteye kesiliyor. Halbuki o sitenin var olması özgürlük demek.
Seviye: 1
Spider_hip, 11.12.2016 09:16 (0)
Çok saçma buluyorum bu erişim kesme olaylarını. Sanki birisi kendi zevkine göre oynuyormuş gibi. Yani mesela istemediğin bir video var, erişimi kesiyorsun, e tüm dünya izliyor. Sadece kendi halkını uyutuyorsun. Ne anladım bu işten. Şu hükümet zamanında çıkan tüm sansasyonlarda da aynı taktik uygulandı, paraları sakla muhabbetinde de, kendi toprağımızı vurup savaş çıkartalım muhabbetinde de, hep erişimler kesildi. E dünya bunları izlemeye devam etti.
Seviye: 3
komikaze, 11.12.2016 10:14 (+1)
2002 den beri açıklanamaz işler oluyor.Birgün birisi açıklayacak merakla bekliyorum.İşin geneline vurunca bu şekilde yorum çıkıyor eğer konuya dönersek.Bu yolla bireyleri ya da olayları durduramazsın.Caydırıcı cezai yöntemlerle anca bir toplum düzeni sağlanır.Yasaklı yöntem çağ dışı ve hak tecavüzü yöntem.Ben izlemek istiyorsam sen bunu sorgusuz sualsiz açıklamadan kesemezsin.Her semtin mahkemesi açıldı sürekli dava açıyorlar işleri bu çok yanlış bir yoldayız ülkenin her bir kanalıyla..

Merlin'in Kazanı, Radore'de barındırılmaktadır.


YASAL UYARI!: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya makale/metinlerin tüm hakları Merlin'in Kazanı'na aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbir içerik önceden özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu makale/metin veya yazılar sadece Merlin'in Kazanı tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak iletilebilir ve/veya bunlardan alıntı yapılabilir.