Üye Girişi
Beni Hatırla
Üye ol! Şifremi unuttum!
  Haber   Oyun Galerileri   e-Spor   Teknoloji   Sinema/TV   Forum
 
   
Youtube içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
   
Google+ içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
 
 
Youtube içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
 
Google+ içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
blog

Merlin'in Kazanı > Blog > Merlin'in Kazanı

Yorum sistemindeki değişiklik hakkında! - Blog

Neyi paylaşamıyoruz?

Ersin Kılıç - 09.12.2016 15:44
Ersin Kılıç - 09.12.2016 15:44
Ülkemizde tamamen açık platformlu bir yayın olmak maalesef çok zor. Yazıya başlamadan önce bunu dile getirme hissiyatı oluşuyor nedense içimde. Ülke olarak maalesef dilimizin kemiği yok gibi bir durum söz konusu. Bu (ben de dahil) en tepeden en aşağıya indiğimizde iş, siyaset, trafik ya da internet ortamında bu şekilde işliyor. Herkes atarlı, kimsenin kimseye saygısı yok, hoşgörülü insanların sayısı her geçen gün azalıyor.

Hal böyle olunca özellikle internet ortamındaki oto kontrolü de sağlamak zorlaşıyor. Buna rağmen bu gidişatı ya da durumu düzeltmenin ya da düzgün bir ortam oluşturmanın anahtarı da yine bizlerin elinde.

Merlin'in Kazanı'nda bir süredir farklı alanlarda değişiklikler yapmaya çalışıyoruz ve bu değişiklikleri sizlerden gelen yorumlar ve eleştiriler doğrultusunda yapmayı hedefliyoruz. İşte yorum sistemi de yapılacak olan değişikliklerden birisi. Bu yazıyı yazmamın ana sebebi de hem yaptığımız bir değişikliği sizlere anlatmak hem de bu konuda hep beraber daha nasıl düzenlemeler yapabiliriz, nasıl örnek bir tartışma ortamı hazırlayabiliriz ona bakmak istiyoruz.Yorum sistemimizde bildiğiniz gibi uzun bir süredir onay sistemi kullanılmakta. Bu da düzgün bir şekilde diyalog kurma ve tartışma ortamını bir nevi baltalayan bir sistem. 7/24 yorum onaylayamadığımız için kullanıcıların bizimle ya da birbirleri ile olan diyaloglarının da bu sistem ile baltalandığının farkındayız. Bu sistem malesef daha bir süre boyunca devam edecek ama bunu birazcık esnetmeye ve farklı bir sistem üzerine oturtmaya da niyetliyiz.

Artık sitemize üye olan tüm kullanıcıların yorumları otomatik olarak onaylanıyor. Misafir olarak yazan kullanıcılarımızın yorumları ise yine onay sisteminden geçecek. Aynı şekilde üye olan ama hakaret gibi yorum kurallarını hiçe sayan kullanıcıların hesaplarını ve ip'lerini sistemden banlayacağız. Ayrıca altını çizmemiz gerekiyor ki, üye olup yorum yapan okurlarımız, din, dil, ırk, etnik köken ve kişiye hakaret içeren yorumlar yaparsa, yorumu yapan kişinin IP adresi, gerekli adli makamlar ile paylaşılabilir. Bu yüzden kullandığımız kelimeleri dikkatle seçmekte fayda var.

Gönül isterdi ki bu sistemi tamamen açalım ve güzel bir tartışma ortamı oluşturalım. Ama şu aşamada sizin de tahmin edebileceğiniz gibi bu mümkün değil. Çünkü sistemi tamamen açtığımızda bizlere, olgulara, değerlere ye da üyelerin birbirleri ile hakaret etmesine tanık olabiliyoruz. Kısacası en ufak bir anlaşmazlıkta kedi, köpek (fare?) gibi birbirimize giriyoruz. Zaten başta da dediğim gibi bu durum açık platformlu tüm sistemlerde bu şekilde. Sonuç olarak internet ortamındaki Youtube ya da Facebook yorumlarına baktığımızda işleyişin nasıl olduğunu görebiliyoruz.

Peki bu sistem böyle mi kalacak? Elbette, hayır. Amacımız bu sistemi ufak ufak esneterek kullanıcılarımıza daha hoşgörülü olabileceğimiz ve daha güzel bir tartışma ortamı oluşturabilmek. Sonuçta hepimiz ortak hobileri olan ve oyun oynamayı seven insanlarız. Hakaretten uzak ve güzel bir tartışma ortamı oluşturabilirsek bu hobilerimizden çok daha keyif alacağımız düşüncesindeyim.

Siz ne düşünüyorsunuz? Yorum sistemi için neler yapılmalı ya da ne gibi beklentileriniz bulunuyor? Bizimle paylaşabilirseniz, ona göre belki buradan daha sağlıklı bir sonuç elde edebiliriz.
yorumlar (186)
MK Okuru
 
 
 
Seviye: 3
Arcade Fire, 16.12.2016 23:11 (+2)
Şu onaysız yorum olayından sonra farkettiğim şey şu oldu, sitede ya da genel internet ortamında, bir şeyler hakkında yorum yapma, bilgi sahibi olma, karşıdakini anlayabilme, okuduğunu anlayabilme açısından oldukça geri düzeyde olan çok fazla üye var. İyi tartışmalar da oluyor ama olumsuz örnekler de çok fazla. Bu yüzden gerçekten işiniz zormuş.
MK Okuru, 14.12.2016 11:36 (0)
O değilde ultraaslan burda herkesin yaşını soruyor... Senin yaş kaç genco ? Bi yaz da insanlar bilsin.
Seviye: 4
the exile, 12.12.2016 13:50 (+4)
Kusura bakmayın ama bu yorum bölümünün bu hale gelmesindeki baş sorumlu sitedeki yöneticiler, yazarlardır zaten. Yıllardır bu "MK Okuru" saçmalığının kaldırılması gerektiği buralarda söylenir. Bunun daha yeni farkına vardığınıza inanmak istemiyorum.

Daha da önemlisi burada yazdıklarına en çok dikkat etmesi gereken sizler iken yalan haberler, clickbait başlıklar, daha çok tıklama uğruna fanboyları kıştırtmalar sitede gırla. Bi de bunun üstüne bunları eleştiren, uyaran yorumları da onaylamamanız eklenince yorum bölümünün neden bu kadar rezalet durumda olduğu daha iyi anlaşılıyor. "Yorumlar her yerde böyle abi...." kolaycılığına da kaçmayın, açın Oyungezer'e bakın.
Seviye: 3
Progressive, 15.12.2016 14:01 (+1)
Hala daha olumsuz puan veremiyoruz. Bir yorumu beğenmiyor oluşumuz, o yorumu şikayet edeceğiz anlamına da gelmiyor. Yalvarırım değiştirin artık şunu.


Merlin'in Kazanı, Radore'de barındırılmaktadır.


YASAL UYARI!: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya makale/metinlerin tüm hakları Merlin'in Kazanı'na aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbir içerik önceden özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu makale/metin veya yazılar sadece Merlin'in Kazanı tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak iletilebilir ve/veya bunlardan alıntı yapılabilir.