Yorumunuz sisteme kaydediliyor.
Lütfen bekleyiniz...

Üye Girişi
Beni Hatırla
Üye ol! Şifremi unuttum!
  Haber   e-Spor   Teknoloji   Sinema/TV   Forum
 
   
Youtube içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
   
Google+ içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
 
 
Youtube içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
 
Google+ içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
zoom

Merlin'in Kazanı > Zoom > Freelancer

Freelancer - Zoom

İncelemesi ile beraber gelen bir zoom yazısı.

Erdinç Yılmaz - 03.06.2010 12:31
Erdinç Yılmaz - 22.03.2003

Para=Mutluluk

Freelancer kendi içinde çok büyük bir sistem barındırıyor. Ticaret işlerinden savaş görevlerine kadar herşey bütün ayrıntısı ile hazırlanmış. Günümüzdeki çoğu oyunda para kazanmak çok şey ifade ediyor. Freelancer'da ise paranın inanılmaz bir baskısı var. Paranız var ise level atlıyabiliyor, düzgün bir gemi ve silahlar ile rahatlıkla dolaşabiliyorsunuz. Ama oyunu oynayanlar bilirler para kazanmanın çok sağlam bir yolu genel oyun boyunca oyuncuya anlatılmıyor. Oyunu normal olarak oynarsanız para kaynağının sadece yaptığınız görevlerden kazandığınızı sanıyorsunuz. Oysa ki oyunun ortalarına geldiğiniz de haritanızın bir kısmının açılması ile ve eğer kullandığınız aracın kargo bölümü geniş ise görev almadan ticaret yaparak da para kazanabilirsiniz. Şahsen ben ortalara doğru devamlı savaşarak para kazanmaktan bıktığım için oyuna ticaret yaparak devam ettim. Basit bir örnek vereyim: 

Ticaretini yapacağımız parça Engine Components olsun. Bu parçayı en ucuza alabileceğiniz yer Planet New Tokyo. Eğer haritanızın o kısmı açık ise 225$ karşılığı bu parçayı alabiliyorsunuz. Aldıktan sonra ise eğer düşman değilseniz Magellan'daki Macta Base'e tam tamına 1.424$'a satabilirsiniz. Eğer düşman iseniz Planet Cambridge'e 1.275$'a satabilirsiniz. Kargo bölümünüzün 30 olduğunu var sayarsak ki eğer bu işi yapacaksanız daha büyük bir kargoya sahip olan bir gemi almalısınız 6.750$'a tam 30 adet Engine Components alıp Planet Cambridge'ye satarak tam 38.250$ kazanabilirsiniz. İşin derinine girerek kar oranını hesaplarsak 30luk bir kargo kapasitesine sahip bir gemi ile her gidiş gelişinizde tam 31.500$ kazanırsınız ki küçümsenecek bir para değil. Hele hele oyunun ortalarında bu işi yaparsanız. Sadece bu parça değil ayrıca Diamond ve Gold taşıyarak da büyük kar elde edebilirsiniz.

Kısa yoldan zengin olma

Para konusunda tamamsınız. Nereden alıp nereye satacağınıza karar verdiniz. Bu bir sorunun çözümüne, bir diğer sorunun başlamasına neden olacak. Yüksek paraların döndüğü parçaların tek sorunu alıp satacağınız yerlerin birbirlerine çok çok uzak olmaları. Neyse ki Freelancer'ın kendi içinde bulunan harita sistemi bu işinizi ilk başlarda çok kolaylaştıracaktır. Gitmek istediğiniz yeri seçerek Set Best Waypoint seçeneği ile sistem size gideceğiniz yere en kestirme nereden gidebilirsiniz ayarlıyor. Bu işlerde biraz deneyim kazandığınızda, para kazanıp güzel bir gemi ve silah aldığınızda ise ilk yapacağınız iş bu gidip geldiğiniz yol üzerinde araştırmalar yaparak Jump Hole denilen Jump Gate benzeri ve size çok yarayacak yerleri bulmak. Jump Hole'ları kullanarak bir yerden bir yere çok daha az vakit harcayarak gidebilirsiniz. Bunların çoğu yaptığınız görevler sırasında karşınıza çıkıp haritanızda işaretleniyor. Sizin yapmanız gereken ise bunları yerinde kullanarak yolunuzu kısaltmak.

Dostumun düşmanı beni öldürdü ne yapmalıyım?

Freelancer'da aynı Grand Theft Auto 3'de olduğu gibi birbirine dost yada düşman olan birimler var. Sizin seçiminizin ise direk size getirisi yada götürüsü oluyor. Mesela bir birimin bir kaç görevini yaptığınızda dost olarak onların düşmanlarını da düşman bellemiş oluyorsunuz. Buda demek oluyor ki fark etmediğiniz bir anda Planet New Tokyo'ya bir daha giremeyebilirsiniz. Çözümü ise şehirlerin barların saklı. Bara girdiğinizde size görev veren, konuşan, ipucu veren insanların yanında üstlerine fareyi götürdüğünüzde dolar işareti çıkan insanları da göreceksiniz. Bu insanlar genelde hacker olup para karşılığı sizin aranızı diğer birimler ile iyi yapan kişiler. Parasız kalıp bir görev yapayım dedikten sonra size düşman olan bir birim ile tekrar dost olabilmenin tek yolu bu. Tabi ki böyle bir işin parası da bol oluyor. Bu işin karşılığı en az 30.000$. Eğer bu parayı ödemek istemiyorsanız hangi birimin hangi birim ile dost olup hangileri ile düşman olduğuna bakıp ona göre dost olun.

yorumlar
MK Okuru
 
 
 

Merlin'in Kazanı, Radore Servers sunucularında barındırılmaktadır.