1/3

Afrika

Afrika

Ertunga Gündüz
Ertunga Gündüz 3.06.2010 - 12:31
Safariye çıkma zamanı yaklaşıyor
Afrika oyun dünyası için son yılların gözde mekanlarından biri. En son FarCry 2 ve Resident Evil 5 eşliğinde yolculuğa çıktığımız bu sıcak kıtanın, aslında uzun zaman önce bir başka oyunda daha yer alacağı duymuştuk. Bilmem hatırlar mısınız, ama 2006 yılında Sony, E3 fuarında yeni ve alışılmışın biraz dışında bir yapım göstermişti. O sıcak toprakların gözde hayvanlarını bir bir gördüğümüz video, bize sadece Afrika ile ilgili bir oyun olacağının dışında başka herhangi bir açık vermiyordu. Uzun bir süre sesi soluğu çıkmayan proje, TGS 2007 ile beraber nasıl olacağı konusundaki sırlarını da yavaş yavaş dökmeye başladı. Oyun geçtiğimiz yıl, bu zamanlarda oyun Japonya’da satışa sunuldu. Aldığı notlar genelde 70-80 arasında değişse de, farklı yapısıyla gerçekten ilgi çekici bir konumunda yer alıyor. Hatta yapım için kısaca fotoğrafçılık simülasyonu bile denilebilir ki, Afrika sunduğu içeriklerle oldukça özenli ve düzgün fotoğraf çekmenizi zorlayan bir oyun, dolayısıyla fotoğraf çekmeyi seven herkesin Afrika’yı seveceğine şüphem yok.

Afrika
"Afrika, 2006'da gösterildiğinde grafikleriyle herkesi kendine hayran bırakıyordu; ancak şuan için aynı şeyleri söylemek pek mümkün değil. Sanki biraz geride kaldı gibi..."

Bir fotoğraf makinesi, dürbün, heyecanı seven bir kalp ve kiralık araç

Yapım ilk duyurulduğunda ve hatta Japonya’da çıktığında dahi, Batı ülkeleri için gelip gelmeyeceği belli değildi. Ancak E3 2009 fuarından sonra beklenen oldu ve oyunun sonbahar aylarında Amerika’da çıkacağı açıklandı. Madem az bir zaman var, bu Afrika neymiş ne değilmiş gelin beraber bakalım. Yapımın arkasında birkaç yıl önce kurulan Rhino stüdyoları yer alıyor. Afrika bu ekibin ilk projesi ve onlar için ne kadar önemli olduğunu söylemeye pek gerek yok. Oyunun türü ise macera olmasına rağmen, daha önce söylediğim gibi fotoğrafçılık simülasyonu da denilebilir, çünkü Afrika bu durumu gerçekten başarılı bir şekilde yansıtıyor.

Amacımız verilen görevler doğrultusunda istenilen fotoğrafları en iyi şekilde çekmek. Tabii ki bunları yapmak da kolay değil. Oyunun nasıl bir yapıda olduğuna geçmeden önce, biraz sunduğu özelliklerden bahsedelim. Afrika’ya dünyaca ünlü dergi National Geographic’de eşlik ediyor. Bu sayede kıtada yaşayan hayvanların gerçek resimlerini, özelliklerini görebildiğiniz ve onlar hakkında birçok detaylı bilgi öğrenebileceğiniz bir bölümde yer alıyor.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×