Air Conflicts

Emre Gökberk
Emre Gökberk 3.06.2010 - 12:31
Ve zafer semadan gelecek...
Platformlar PC
Air Conflicts
  • Yapımcı - Yayıncı 3Division Entertainment - Frogster Interactive
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Aksiyon
Merlin Puanı 75
Artılar Eğlenceli oynanış. İt dalaşı. 200'e yakın görev sayısı.
Eksiler Grafikler ve sesler biraz daha iyi olabilirdi
Gündemimize yeni bir 2. Dünya Savaşı temalı oyunla giriş yapıyoruz. Suyu çıkmış bir konunun tekrardan önümüze sürülmesi, oyun dünyasında bir duraklama dönemi yaşadığımızı hatırlatıyor bizlere. İstedikleri kadar mükemmel fizik modellemeleri yapılsın, grafikler tavana vursun, konu ve temalarda yeniliğe gidilmedikçe oyunlarda ki oynanabilirliği giderek kaybedeceğiz. Çoğumuzun "Eski oyunlardan aldığım tadı artık alamıyorum, değişen ne?" sorusunun yanıtı aslında çok basit; aynı hikaye ve tamaları oynuyoruz. İlk oynadığımızda ilgiyle oynanan yapımlar, her seferinde allanıp pullanıp, ancak aynı altyapı ile önümüze çıktığı için artık eski zevki alamıyoruz. Önceki paragrafta her ne kadar 2. Dünya Savaşı temalı oyunları yerdiysem de, Air Conflicts'te durum biraz farklı. Yapım 2.Dünya Savaşı'nı baz almış olsa da, içerdiği oynanış sebebi ile hikayeye hiç aldırış etmeden oynanıyor. Bunun sebebi yapımın arcade türünde olması. Bilindiği gibi bu tarza sahip oyunlar, gerçekçilikten daha uzak, daha fazla zevk ve eğlenceye yönelik olmakta. Hal böyle olunca aksiyon hikayenin önüne geçmekte.

Air Conflicts (AC), mümkün olduğu kadar çok eğlence yönüyle öne çıksa da, tarihsel bir çizgide ilerlemekte. Verilen görevler bu tarihsel ilerleyişe odaklanmış durumda. AC on ana campain ve iki yüz kadar görev ile hayli tatmin ediyor. AC, devriye gezmek, manevra kabiliyeti, stratejik bombardıman, hava desteği, havada üstünlük sağlama, düşmanı engellemek, paraşüt ve destek birimleri konuşlandırmak, bombardıman engellemek gibi görevler içermekte. Hangarımızda bize verilmiş uçakları kullanarak görevleri yerine getirmeye çalışmaktayız. Tarihsel gerçekçiliğe sahip 12 uçağı (Spitfire, Mosquito, Avro Lancaster, He-111, Ju-87 Stuka, Bf-109, Gloster Meteor, Gotha 229, DB3, IL2, Lavochkin 5, Bisnovat 5) yönetebilmekteyiz. Her uçak ayrı manevra ve hareket kabiliyetine sahip. Hiç bir uçak bir biri ile aynı kontrol şekline sahip değil. Kontrol demişken... Air Conflicts'de uçakları mouse ile kumanda etmekteyiz. Başta biraz yabancılık çekilebiliyor ancak zamanla kontrolün mouse ile daha iyi ve eğlenceli olduğunu göreceksiniz. Klavye ile motor hızını yükseltip düşürebiliyor, bakış açısını değiştirebiliyor ve en çok işinize yarayacak tuşlardan biri "S" ile yeryüzündeki düşmanlara nokta vuruşu yapabiliyoruz.

Yapımda kıdem ve madalya sistemi bulunmakta. Başarı ile gerçekleştirdiğiniz görevlerde -ki öldürdüğünüz düşan sayısı etkilemekte- çeşitli madalyalar ile ödüllendiriliyorsunuz, hangarınıza yeni uçaklar ekleniyor. Oyunda fizik kurallarınada oldukça dikkat edilemeye çalışıldığı gözleniyor. Düşmana kurşunu isabet ettirmek için biraz önüne atış yapmak gerekiyor. Ya da yeryüzündeki tank, uçak savar gibi birimlere isabet için bulunduğunuz yüksekliğin önemi artıyor. Eğer yüksek irtifada iseniz tetiğe biraz erken basmanız gerekiyor. Yeryüzündeki düşmanlara en iyi isabet alçak uçuş ile sağlanıyor, ancak bu da risk teşkil ediyor. Önünüze bir ağaca çarparsanız, çoğu oyundaki gibi içinden geçmeyecek, çakılacaksınız.

AC'de patlama ve yanma efektlerine dikkat edildiği gözlerden kaçmıyor. Aynı şekilde uçak modelleride göze güzel görünüyor. Ancak yeryüzü ve yerdeki birimler için aynı özen gösterilmemiş. Yinede yapım grafik açısından tatminkar. Kontrollerde de herhangi bir problem çıkmıyor. Mouse ile kontrole de kısa sürede alışılmakta. Seslere gelirsek... Sesler ve müzik ortalamanın üzerine çıkamıyor. Çalan müzik ortalama seviyede ve aksiyona göre temposu değişmekte. Bildiğimiz motor, patlama ve silah sesleri için çok fazla yapılabilecek birşey yok zaten, ancak müzikler daha çeşitlenebilirdi. Son olarak yapımda 3 multiplayer modu ve 8 kişiye kadar destekli LAN modu bulunmakta. Çıkan 30mb'lık 1.03 Patch dosyası ile çökme problemleri, multiplayer ve bazı campaign sorunları giderilmekte.

Air Conflicts'i bayatlamış bir hikayesi ile yargılamak doğru olmaz. Zira yapım arcade türünde olması sebebi, oynanış ve eğlence unsurlarını ön plana çıkarmakta. Özellikle uçaklarla it dalaşı yapmak bir hayli eğlenceli. Sıkılmadan oynayacağınız, bolca stres atabileceğiniz bir oyun Air Conflicts. Özellikle arcade severler kaçırmamalı.
Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 30.03.2023 21:24
Kalan Karakter : 300 Gönder
Air Conflicts

İlginizi Çekebilir

Adblock yazılımı bulundu! Lütfen aşağıdaki notu okuyun.

AdBlock Plus ya da benzeri bir yazılım kullandığınızı fark etmiş bulunuyoruz. Bu yazılımlar sitemizin tüm özelliklerini kullanmanızı engellemektedir.

Siz de takdir edersiniz ki sitemizi hayatta tutabilmemiz için tek gelir kaynağımızı bu reklamlar oluşturmaktadır. Sitemizde sizleri rahatsız edecek reklamlara yer vermemeye çalışlıyoruz.

Bu sebeple Adblcok yazılımınızı sitemiz için durdurup hem bize destek olmanızı hem de birlikte daha güzel çalışmalara ve projelere imza atmamıza destek olmanızı rica ediyoruz.

Lütfen merlininkazani.com'u güvenilir siteler listenize ekleyin ya da sitemizde dolaşırken AdBlock yazılımınızı kapatın. İlgi ve anlayışınız için teşekkür ederiz.

×