1/2

Alone in The Dark: The New Nightmare

Can Gülay
Can Gülay 3.06.2010 - 12:31
Edward Carnby ve Aline Cedrac'ın Shadow Island'daki gizemli macerası oldukça korkutacağa benziyor.
Platformlar PlayStation
Alone in The Dark: The New Nightmare
  • Yapımcı - Yayıncı Darkworks - Infogrames
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Macera
Merlin Puanı 88
Artılar -
Eksiler -

Oyun severlerin uzun süredir beklediği Alone In The Dark: The New Nightmare'i Infogrames ve DarkWorks büyük gecikmelerden sonra nihayet piyasaya sürdü. Daha önce PC'de üç oyunu yapılmış olan ve türünün ilk örneği sayılan Alone In The Dark'ın dördüncü oyunu The New Nightmare, PC'nin yanında PlayStation ve DreamCast gibi farklı platformlara da uyarlandı.

Edward Carnby Geri Döndü!

The New Nightmare'in konusu ise şöyle; özel dedektif olan Edward Carnby'nin en yakın arkadaşı Charles Fiske, Morton Ailesi'nin sahibi olduğu gizemli Shadow Island'da Abkanis kültürüne ait bir takım tabletleri araştırırken anlaşılamayan bir nedenle ölür. Bunun üzerine Edward Carnby olayı araştırmak için Fiske'in müşterilerinden Frederick Johnson'la temasa geçer. Johnson, Boston Üniversitesi'nde antropolog olan ve aynı zamanda Hint dillerinde uzman Aline Cedrac'ı, Carnby ile birlikte Shadow Island'a gönderir. Carnby'nin adaya gitmekteki amacı Fiske'in ölümünün ardındaki sır perdesini aralamaktır. Aline ise üzerinde Hint dillerine ait çeşitli yazılar bulunan Abkanis tabletlerini araştırmak için yola çıkmıştır. Aslında Aline'in Shadow Island'a gitmesindeki diğer bir sebepte kim olduğunu bilmediği babası hakkında bilgi edinebilmektir. Carnby uçak yolculuğu sırasında Aline'e Obed Morton'ın ve tabletlerin, Fiske'in ölümüyle ilgisi olduğunu düşündüğünü söyler. Bu sırada uçak tam adanın üzerinden geçerken garip bir güç tarafından saldırıya uğrar ve pilot uçağın kontrolünü kaybeder. Aline ve Carnby zorunlu olarak paraşütle atlarlar ve Shadow Island'ın farklı yerlerine iniş yaparlar. Carnby kendini terk edilmiş bir bahçede bulurken, Aline ise büyük bir malikanenin çatısındadır. Aline ve Carnby'nin bulundukları bu ada cehennemden gelen garip yaratıklarla doludur ve burada karşılaştıkları bir kaç kişi de çıldırmıştır. Sadece Edenshaw isimli bir kızıl derili onlara yardım edecek ve yol gösterecektir...

Gizemli Ve Tehlikeli Shadow Island

Carnby ile Aline yavaş yavaş Morton Ailesi'ni ve yaşadıkları yer olan Shadow Island'ı tanımaya başlarlar. Mortonlar bu adada çeşitli deneyler yapmışlardır ve World Of Darkness denen garip yaratıklarla dolu bir yere sihirli bir kapı açmışlardır. Bu sihirli kapıyı kapatmak ise Edenshaw'ın elindedir. Fakat bu kapıyı kapatmak için yedi özel heykel gerekmektedir ve bu heykellerin yedincisi Alan Morton tarafından World Of Darkness'a götürülmüştür. Edenshaw, Aline ve Carnby'den heykelleri bulundukları yerden almalarını ister. Oyunun kontrolü Carnby ve Aline'in uçaktan atlamasından hemen sonra bize geçiyor ve iki karakterden birini seçmemiz isteniyor. Seçtiğimiz karaktere göre de oyunun senaryosu aynı Resident Evil 2'de olduğu gibi farklılıklar gösteriyor. Birbirini çok iyi tamamlayan iki senaryo oyun boyunca sürekli kesişiyor. Yani macerayı hem Aline'in, hem de Carnby'nin gözünden oynuyorsunuz. Bu da oyundan alacağınız zevki daha da arttırıyor.

Burada da Zombiler Var!

Sabit kamera açılarının kullanıldığı oyun; Mortonlar'ın büyük malikanesinde, Shadow Island'ın çeşitli bölgelerinde ve World Of Darkness'ta geçiyor. Tabii buralarda bir çok uğraştırıcı bulmaca ve tehlikeli yaratık sizi bekliyor olacak. Karşılaşacağınız yaratıklar arasında Resident Evil'dakilere benzeyen zombi ve vahşi köpeklerin yanında AITD'ye özgü bir çok garip yaratık da bulunuyor. Sabit kamera açılarının zorunlu kılınması sonucunda, bu tür oyunlarda rastlanan ileriyi görememe sorunu bu oyunda da ara sıra karşımıza çıkıyor. Bu yüzden sonraki ekrana geçtiğinizde önünüze bir anda yaratık gelebiliyor ve dolayısıyla siz de zor durumda kalabiliyorsunuz. Yaralandıkça maviden kırmızıya doğru değişen sağlık göstergeniz ise her hangi bir sebeple silahınızı doğrulttuğunuzda alt köşede beliriyor. Fakat sağlık durumunuzun kötü olduğunu, Resident Evil'daki gibi karakterin dış görünüşünden anlayamıyorsunuz.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×