AMD'den 7nm'lik ekran kartı mimarisi

AMD'den 7nm'lik ekran kartı mimarisi

Furkan Sakoğlu
Furkan Sakoğlu 14.08.2017 - 10:47
Yapay zekaların gelişimi için de bir özellik eklenmiş
Ekran kartı dünyasının lider iki firmasından biri olan AMD, oyun tarafında son yıllarda Nvidia'nın ciddi manada gerisinde kalmıştı. İşlemci tarafında büyük bir atılım yaparak Intel'in canını hayli sıkan AMD, ne yazık ki ekran kartı tarafında Nvidia'yı pek de etkilememişti. Yalnızca Radeon 480 ve 580'nin düşük güç tüketimi nedeni ile Bitcoin madencilerinin dikkatini çekmişti. Hatta oyun öylesine ilgi çekti ki, birçok mağazada tüm AMD kartları tükenmişti.

AMD'den 7nm'lik ekran kartı mimarisi
Bugün ise AMD'nin bir sonraki mimarisi olacak olan Navi mimarisinden ilk bilgiler geldi. 7 nm'lik üretim mimari boyutu ile bizlere sunulacak olan yeni mimari. Advanced AI Acceleration, yani gelişmiş yapay zeka hızlandırması için özel bir donanım ile üretilecek. Yapay zekanın günümüzde ciddi anlamda gelişmesi ve önümüzdeki yıllarda da bu gelişmenin sürmesi ile, donanım üreticileri yapay zekalar için özel donanımlar üretmeye devam edecek gibi gözüküyor. Ayrıca yeni mimari ile birlikte AMD tarafı tamemen yeni nesil bir hafıza çipine geçiş yapacak. HBM2'den kat be kat hızlı olması beklenen Navi mimarisi, 7 nm'lik mimari boyutu ile güç tüketimi konusunda da sınırları zorlayacak gibi gözüküyor. Umuyoruz ki AMD tarafı bu sefer bir amiral gemisi modeli ile de bizleri şaşırtmayı başarır.
Yorumlar 2
MK Okuru
MK Okuru 1.03.2021 22:16
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 14.08.2017 11:43
Hatta oyun öylesine ilgi çekti ki, birçok mağazada tüm AMD kartları tükenmişti.

İlgi çeken oyun değil madencilik. Bilgilerinize sunarım
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 14.08.2017 11:13
Ggccccvvv
Kalan Karakter : 300 Gönder
İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×