Animal Shelter İnceleme

Atıf Doğan Özcan 8.05.2022 - 17:37
Animal Shelter inceleme içeriğimizde sokak hayvanlarına barınma, yemek, su, ilaç ve temizlik konusunda yardım ettiğimiz oyuna yakından bakıyoruz.
Platformlar PC
Animal Shelter İnceleme
  • Yapımcı - Yayıncı Games Incubator - PlayWay S.A.
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Diğer,Simülasyon
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 55
8 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%61
Artılar İnsanlara havyan sevgisi aşılıyor
Hayvanların ihtiyaçları
Kısmen bağlayıcı bir oyun
Geliştirme seçenekleri
Eksiler Çok çabuk tekrara düşmesi
Hayvan türlerinde çeşit azlığı
İhtiyaçları sistemi çok benzer
Tedavi süreleri çok kısa

Animal Shelter İnceleme: Bu güzel ve şirin oyunumuz Polonya merkezli olan Games Incubator tarafından geliştirilen ve yayınlanan, yardıma muhtaç sokak hayvanlarının bakımına ve yeni yuva bulmalarına adanmış bir hayvan barınağı yönetim simülatörüdür. Eğer hazırsanız artıları ve eksileriyle oyunumuza detaylı bir bakış atmaya başlıyorum.

Sokak hayvanlarına yardım: Animal Shelter İnceleme

Animal Shelter İnceleme

Oyuna başladığımızda barınağımızın ismini belirlemekle start alıyoruz sonrasında kısa bir bilgi ve alıştırma turu bizleri karşılıyor. Konu özünde belli aslında, sokak hayvanlarını topla, kabul et sonrasında bakımlarını yap, yemeklerini yedir, sularını içir, eğer insanlara güvenmiyorlarsa güven tazele -ki buranın altını çizelim eğer kedi ve köpek insanlara güvenmiyorsa asla sahiplendiremiyorsunuz o hayvanı- oyun oyna mutlu olsun sonrasında sahiplendir. Yani topla-besle-büyüt ve yuva edindir oyundaki temel dişliler bunlar. 

Barınaktan içeri adımımızı attığımızda ilk etapta bize hayvan türü seçtiriyor seçeneklerde kedi ve köpek var sadece. Seçtiğimiz türe göre barınağımızda bir bahçe ve içinde kedi veya köpek evleri bizleri karşılıyor. Unutmadan bir de ofisimiz var bu arada. Ofisimizde hayvanları kabul ettiğimiz, sahiplendirdiğimiz, hayvanların bakımı için lazım olan araç-gereç ve ilaçları sipariş ettiğimiz bir adet bilgisayarda var.

Bari personel desteği alsaydık

Animal Shelter İnceleme

Oyunun temellerini öğreten görevlerle bir hayvana nasıl bakılması gerektiğini, barınak için ürünler satın almayı, binalar inşa etmeyi ve bölgeyi genişletip güzelleştirmeyi de öğrenmiş oluyoruz aslında. Bu saymış olduğum her şeyi siz yapıyorsunuz ? evet tek başınıza. Hiçbir şekilde yardımcınız yok. Yani iki hayvan olsa da 14-15 hayvan olsa da bütün yapılacak işler sizin ellerinizden öper. 

Şöyle düşünün, kapıdan aldığımız kedi veya köpeği kafese alıyoruz, yemeğiyle suyuyla ilgileniyoruz, eğer köpekse topla, kediyse lazer ile oynuyoruz, gerekli ortam sağlandığında dostumuzun bir resmini çekip siteye ilan koyuyoruz sonrasında gerekli kriterlere uygun bir hayvan sever bulursak dostumuzu minibüse teslim ediyoruz ve yeni sıcak yuvasına doğru yola çıkıyor.

Köpeğin tembeli de hiç çekilmiyor

Animal Shelter İnceleme

Her hayvanın kendine has ihtiyaçları ve özellikleri var. Mesela bazıları çok esnek, bazıları çok sevecen, bazısı var çok aşırı tembel vs. Sevimli dostumuzu sahiplenen kişiler eğer yeni dostlarından memnun kalırlarsa bize barınak puanı ve para olarak geri dönüş yapıyorlar. Bu sayede, mağazada ki yeni öğeler açılıyor ve ürün yelpazesi genişliyor.

Oyunda kedi ve köpekleri sahiplendirmekte oldukça zor iş aslında. Çünkü her şeyden önemlisi temel ihtiyaçlarını karşıladıktan sonra bize güvenmelerini de sağlamamız gerekiyor. Dostlarımız bize güvenmezlerse asla barınaktan ayrılmaya uygun hale gelmiyorlar. Güvenlerini kazanmak için onlarla oynamalı ve bolca sevmelisiniz.  

Boş durmak yok hareket berekettir

Animal Shelter İnceleme

Genel hatlara bakacak olursak oyunda sürekli bir hareket söz konusu. Gelen bütün hayvanların barınması, karınlarının doyması, su ihtiyaçlarının giderilmesi, yıkanmaları, tedavi olmaları ve hatta onlarla oynamanız. Hareket sadece burada bitmiyor, hayvanları sürekli binalar arasında taşımanız, ofise gidip bilgisayardan siparişleri veya indirimleri kaçırmamanız, gelen siparişler sonrası çöp olarak çıkan kutuların atılması olarak devam ediyor.

Bütün bu olaylar belli bir zaman sonra rutine bağlıyor. Yani gelen hayvan istekleri, rahatsızlıkları ve hareketleri benzer olmaya başlıyor ve ister istemez sizi sıkabiliyor. Geliştirmeye açık bir oyun ilerleyen süreçte eminim ki yeni içerikler eklenecektir ama bu yenilikler gelene kadar oyunda ki süreniz 3 saati geçmeyecek düşüncesindeyim. Oyunda yapılar kurma kısmı biraz oyun aşkınızı körüklese de fazla ileriye gidemiyor. 

Hem veteriner hem inşaat ustası

Animal Shelter İnceleme

Maşallah elimizden her iş geliyor aslında. Dostlarımızın bakımını yaptığımız gibi barınak inşaatıyla da ilgileniyoruz. Ek binalar yaparak oyunda ki akışı hızlandırabiliyoruz. Yıkama istasyonu (banyo desek uygun), klinik, fotoğraf stüdyosu yapabiliyoruz.  Tabi bu yapıları sadece yapmak yetmiyor içerde ki ekipmanları da geliştirmek ve değiştirmek gerekiyor zamanla.

Dışarıdan gelen pis durumdaki dostlarımızı güzelce yıkayabileceğimiz bir banyo yapıyoruz mesela oyunda. Şampuan, kurutma makinesi, köpük, kese her şey var Türk hamamı standartlarına yakın bir banyo yapıyoruz. Tedavi gerektiren durumlar için klinik inşa ediyoruz. Burada her türlü işlemi yapabiliyoruz tabi ilaçları internette aldıktan sonra. Birde sevimli dostumuzu sahiplendireceğimiz zaman ilana koymak için bir resmi gerekiyor. Bu resmi gelişi güzelde çekebiliyorsunuz ama afili bir resim her zaman alıcıyı cezbeder diye düşünüldüğü için bir de fotoğraf stüdyosu kuruyoruz ki profesyonel mekanlara beş basar derecede.

Animal Shelter İnceleme

Oyunda bir diğer eksik gördüğüm yan ise hayvanların aynı olması. Yani cins ayrımı veya özelliği gibi bir olay yok. Aynı tip köpekler farklı renklerle geri geliyor bu da ister istemez belli bir zamandan sonra bizleri bayıyor ve oyun yukarıda da dediğim gibi kendini tekrar düşürüyor. Hayvanın barınağa alışması için süre geçmeden dakikalar içerisinde hemen sahiplendirebiliyorsunuz. Aslında eliniz alışınca kedi veya köpeği barınağa kabul edip, bütün ihtiyaçlarını giderip, hızlı bir şekilde sahiplendirmeniz tahmini 4 dakika sürüyor

Hayvan türleri biraz önemsiz geçilmiş gibi yani hasta ve kirli hayvanı alıp yıkadığımızda müthiş bir değişim olmuyor. Yani “Vay bee hayvan ne hale gelmiş arkadaş!” diyemiyoruz. Hadi sosyal medya da var ya öncesi-sonrası resimleri hah işte öyle bir ufkunuz açılmıyor işlem sonrası. Sadece tüyler parlıyor o kadar ? 

Hayvan dostlarının çok seveceği bu simülasyon, uzun saatlerce oynayabileceğiniz bir içerik yapısına sahip değil şimdilik. Lakin gelecek olan DLC’ler ve güncellemelerle eminim ki almaya ve oynamaya çok müsait bir oyun olacak. Çünkü geliştirmeye açık bir konusu var ve umarım da beklediğimiz gibi olur, çünkü gerçekten iyi yerlere gelebilecek bir konsepte sahip, yeter ki gerekli önem oyuna verilsin.

Animal Shelter İnceleme

Yapımcı oyun gelirlerinin %2’sini gerçek barınaklara bağışlıyor bu da güzel bir bilgi olarak burada yer alsın dostlar. Yani sadece oyunda sanal bir bakım yapmıyorsunuz bir şekilde gerçek hayatta da dostlarımıza bir kap mama veya su sunabiliyorsunuz.

Sonuç olarak Animal Shelter kısa vadede güzel ve keyifli vakit geçirmenizi sağlayacak bir oyun. Ama uzun vadede sizi çabucak sıkabilir, oyuna acilen güncellemelerin ve ek paketlerin gelmesi gerekiyor. Tekrara düşen olaylar ve benzer hayvan bizleri oyundan belli bir zaman sonra soğutuyor çünkü. Eğer bir hayvan severseniz veya bu tür oyunları seviyorsanız mutlaka göz atmanızı öneririm keyifli zaman geçireceğinize eminim. 

Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 20.04.2024 19:02
Kalan Karakter: 300 Gönder
Animal Shelter İnceleme
İlginizi Çekebilir